U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Sušená krása letniček

Kategorie: Zahrada | Autor: ing. Eva Skalská, FOTO MARTIN MAŠÍN A ARCHIV

Sušené květiny bývaly běžnou dekorací v městských bytech i ve venkovských chalupách; tam sloužívaly i jako ochrana před nepříjemným hmyzem. Pak upadly na čas v nemilost, protože byly považovány za lapače prachu. Dnes však slaví zaslouženou renesanci, dokonce se těší větší oblibě než kdy dřív.

Vhodné jsou prakticky všechny květy, které si v suchém stavu zachovávají tvar a víceméně i barvu. Suší se především letničky, dále trvalky a květy některých keřů. Nesmíme zapomínat ani na trávy, které mají elegantní tvar a jsou hodnotným doplňkem každého aranžmá. Dnes se zmíníme jenom o letničkách, které se dají snadno pěstovat na zahrádkách a jejichž semena jsou u nás běžně v prodeji.

Podmínky pěstování

Nejprve několik zásad úspěšného pěstování letniček k sušení. V zahradě je nutno vybrat pro ně slunné stanoviště, jehož půda je dobře připravena, dostatečně vyhnojena, ale ne přehnojena. Dále musíme mít k dispozici kvalitní osivo s dobrou klíčivostí. U většiny druhů letniček není možný přímý výsev semen do volné půdy. Nejdříve si musíme vypěstovat pod střechou sazenice, které později vysadíme na záhon. Samozřejmě mnohem jednodušší, ale poněkud dražší, je koupit si “hotové” sazenice na trhu. Během vegetační doby květiny na záhoně pilně zavlažujeme a půdu udržujeme čistou, bez plevelů. U rostlin určených k sušení je nejdůležitější vystihnout správný stupeň sklizňové zralosti. Je specifický pro každý druh. Při předčasné sklizni se horní část stonku pod květenstvím ohýbá, při opožděné sklizni mají květy zase horší tvar i zbarvení.

Nejznámější “slaměnky”

Nejznámější letničkou k sušení je bezesporu slaměnka – smil listenatý, jejíž květy mají bílou, žlutou, růžovou nebo červenou barvu. Semena se vysévají řídce koncem března, sazenice se vysazují až koncem května na vzdálenost 0,3 až 0,4 m. Květy se musí sklízet polorozkvetlé, protože se ještě po uříznutí dále rozvíjejí. Jsou-li sklizeny v plném rozkvětu, květní plátky se stahují dozadu a střed slaměnky vystoupí, ztmavne a tím utrpí okrasný dojem. Další krásnou letničkou pro sušení je smilek růžový. Jeho květy působí velmi jemně. Jsou buď růžové nebo bílé a vždy s výrazným žlutým terčem. Podobají se trochu předchozímu druhu, avšak jsou mnohem něžnější. Semena i sazenice se vysévají a vysazují ve stejných termínech jako smil listenatý, vzdálenost sazenic postačí 0,2 až 0,3 m. Květní stonky je třeba sklízet v poledních hodinách, kdy jsou květy plně rozvité. Sklidí-li se předčasně, květní stonky se ohýbají. Na-proti tomu u pozdě sklizených květů není již terč žlutý, ale hnědý, což není zdaleka tak pěkné.Známou letničkou k sušení je také limonka chobotnatá, lidově statice. Květy jsou bílé, růžové, modré i fialové a jsou běžně používány pro vazbu “dušičkových” věnečků. Blízkými příbuznými jsou limonka severoafrická se žlutými květy a limonka Suworovova, která se vyznačuje drobnými růžově fialovými květy uspořádanými v pokroucených tyčkách. Semena těchto tří static se vysévají již počátkem března a otužilé sazenice se potom vysazují až v druhé polovině května na vzdálenost 0,3 až 0,4 m. Květy se sklízejí v době, kdy jsou jednotlivé kvítky plně rozkvetlé.

Méně známé krásky

A nyní několik méně známých letniček k sušení, které si však rozhodně zaslouží naši pozornost. Patří k nim břínek roční, jehož žlutá květenství trochu připomínají planě rostoucí řebříček. Semena se vysévají v březnu, sazenice se vysazují v květnu na vzdálenost zhruba 0,25 m. Květní stonky se sklízejí v době, kdy jsou květy v úboru rozkvetlé.Craspedia globosa (nemá český název) je sice trvalka, avšak u nás se pěstuje jako teplomilná letnička. Vyniká atraktivními kulovitými žlutými úbory širokými 2 až 4 cm. Rostliny dosahují výšky 0,5 až 0,7 m a poměrně dlouho kvetou – od července až do října. Semena se vysévají od února do března a sazenice vysazují v polovině května na vzdálenost 0,3 m. Květy – kuličky žluté jako kanárek – se sklízejí v době, kdy jsou kvítky zcela rozkvetlé. Výborná k sušení je i ostrožka zahradní, jejíž rostliny jsou vysoké až 1 m. Pěstují se plnokvěté odrůdy, které jsou nabízeny ve směsi barev – smetanově bílé, růžové a modré. Semena se vysévají přímo do výživné propustné půdy, a to v dubnu. Rostlinky se protrhávají na vzdálenost 0,25 až 0,35 m. Květenství k sušení se sklízejí v plném rozkvětu. Značně dekorativně působí květy pestrovky kulovité. Tato letnička vyniká krásnými bílými, růžovými anebo purpurovými kulovitými hlávkami širokými 2 cm, které si dlouhou dobu udrží výraznou barvu. Semena se vysévají koncem března a sazenice vysazují až koncem května na vzdálenost 0,3 m. Květní stonky se sklízejí tehdy, když jsou hlávky rozkvetlé. Cenný a méně známý je pískožil křídlatý, který má drobné bílé květy se žlutým středem. Semena se vysévají v dubnu a sazenice vysazují v květnu na vzdálenost 0,3 až 0,4 m. Květní stonky se musí sklízet dříve, než se květy rozvinou, aby zůstaly bílé. Zajímavý je i suchokvět roční, jehož květenství jsou bílá, růžová, světle fialová a purpurová. Tvarem připomínají malé hvězdičky, široké asi 4 cm. Rostliny jsou vysoké 0,4 až 0,6 m a na jedné rostlině je až 150 květů. Semena se vysévají s polovině března, sazenice vysazují v polovině května na vzdálenost 0,3 až 0,4 m. K sušení se květy sklízejí téměř rozvité.

Jak květiny sušíme?

Po sklizni květiny vážeme do menších svazků, aby nezplesnivěly. Věšíme je na šňůru tak, aby květy směřovaly dolů. Suší se v tmavé, suché a vzdušné místnosti, nejlépe na půdě. Aranžují se do keramických, porcelánových a kovových váz a nádob, velmi pěkně vyhlížejí i v kombinaci s proutím. Do skla je nikdy nearanžujeme, stonky nemusí být vidět! Sušené květy vydrží v “čerstvém” stavu až do jara – nevadí jim teplo, chladno, tma, pouze se nesmějí dávat na slunce.

Chcete-li si ozdobit domov sušenými květy:

* Zasejte co nejdříve letničky z našeho seznamu. U některých už nestihneme výsevní termíny, a tak nakupte u zahradníka nebo v tržnici předpěstované rostlinky.

* Včas připravte a vyhnojte (nejlépe už na podzim) slunný záhon, popř. půdu zlepšete kvalitním kompostem.

* Dodržte vzdálenosti u jednotlivých druhů, aby měly rostliny a hlavně květy dostatek místa k svému vývoji.

* Nezapomeňte sledovat sklizňovou zralost kvítků, protože na tom záleží půvab vaší kytice.

* Květiny sušíme v malých svazcích květenstvím dolů ve tmavé, suché a vzdušné místnosti.

* Jakmile jsou stonky dostatečně pevné a nesou uschlý květ vzhůru, popusťte uzdu fantazii; “slaměnky” vám budou dělat radost až do jara.

NÁŠ TIP

Většina slaměnek, zejména právě smil a smilek, mají velmi slabé stonky, proto se vyplatí je před aranžováním zpevnit. Budeme potřebovat středně silný drátek a cívku jemného drátku na růže; drát podržíme podél stonku tak, aby se konec dotýkal květu. Omotáme jej spolu se stonkem, který jsme ustřihli asi 4 cm pod květem, a potom i kus dál okolo samostatného drátu. Nakonec drátek uštípneme a mírně ohneme zpět, aby nás nepopíchal. Drátěný stonek zkrášlíme gutaperčovým páskem; začneme u hlavičky a pod úhlem 45° jej otáčením stonku navíjíme, aby se mírně překrýval.

FOTO 1 – Oranžové a žluté smilky, meruňkově zbarvené limonky, akácie, světlice a lucerny mochyně v proutí doslova září

FOTO 2 – Letní košík s řebříčky, kontryhelem a stračkou

FOTO 3 – Voničce k zavěšení, svázané hlavně z bílých a růžových smilků, dávají nový “rozměr” větévky akácie upravené glycerinem

Sušená krása letniček