U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Surfinie z výsevu

Kategorie: Březen | Autor: text a foto lom

Některé rostliny lze spolehlivě množit řízkováním. Přitom si je můžeme vypěstovat sami ze semen. Jsou odolnější a zdravější. Hlavními přednostmi surfinií jsou plazivý, převislý růst, ohebné, zlomení odolné výhonky a spousta květů, které nepotřebují chránit před deštěm a které rostou i na částečně zastíněných místech. Okna si můžeme vyzdobit surfiniemi bílými, světle fialovými, růžovými, lososovými, červenými, purpurovými a tmavě purpurovými. Vyséváme je od února do sterilní výsevné nádoby, na dobrý kompost a rašelinu, v poměru 1:1, prosejeme a propaříme. Semena surfinie klíčí částečně na světle, proto je do povrchu jen lehce přitiskneme. Nádobu přikryjeme fólií a necháme v místnosti s teplotou kolem 20 stupňů. Povrch podle potřeby rosíme. Osvědčilo se i zavlažování do misky. Asi za tři týdny se objeví první malé surfinie. Dál je pěstujeme pod průhlednou fólií a jen opatrně rosíme vlažnou vodou. Osvědčilo se přihřívání a přisvětlování úspornou výbojkou. Po vytvoření tří až čtyř lístků je přepíchneme. Stačí je podebrat plochým držátkem lžičky, nadzvednout (přerušit kořínky) a opět přimáčknout, třeba na to samé místo. Ve druhé polovině května je rozsadíme do truhlíků 20 cm od sebe. Konce mladých výhonů zaštípneme asi na 15 cm, rozkošatí se a bohatě pokvetou. Potřebují dostatek vláhy (ne přemokření) a přihnojení.

Dřevěný obal na truhlík

Dřevěné obložení na plastový truhlík vyrobíme z osmi latí o rozměrech asi 70x3x 2,5 cm a osmí latí o rozměrech asi 26x3x 2,5 cm. Pokud bychom chtěli obložení použít přímo jako truhlík, musíme přidat ještě dno patřičných rozměrů. Jednotlivé latě skládáme a lepíme na sebe tak, že kratší a delší latě tvořící stěny se v rozích asi o 2,5 cm překrývají. Spoje kromě lepení zajistíme ještě malými hřebíčky nebo vruty do dřeva. Celý obal dobře povrchově upravíme voděodolným lakem nebo barvou.

Jak si připravit okenní truhlík

1. Drenážní otvory překryjeme sítí nebo keramickými střepy a vložíme asi 2 cm vysokou drenážní vrstvu i drobného štěrku.

2. Na rašelinu bohatý substrát sahající 2-3 cm pod okraj nádoby.

3. Do substrátu pevně vysadíme rostliny a zalijeme. Pokud jsou rostliny ponechány v květináči, vyplní se truhlík jen rašelinou. .

Surfinie z výsevu