U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Stylové posezení se zárukou

Kategorie: Zvláštní nabídka – červenec 2002 | Autor:

Při zahradní párty hosté sedí, přecházejí, ale někdy také prchají před deštěm. Není příjemné, když se přitom zvrhne stůl nebo rozloží židle. Zahradní nábytek by proto měl být nejen vkusný, pohodlný a trvanlivý, ale i dostatečně stabilní.

Kámen pro okrasu

Pro tradiční koncepci zahrady je vhodnější stabilní zabudovaný nábytek, který většinou vzniká již v rámci stavby domu nebo dodatečných stavebních úprav. Častá je kombinace kamenného nebo cihelného základu s dřevěnými sedacími deskami. Tento nábytek si můžete koupit jako stavebnici a sestavit, nebo postavit sami. Nábytek z kamene, betonu nebo cihel však slouží v zahradě spíše k dekoraci než k odpočinku.

Elegantní i pohodlný

Je-li zahrada v určitém stylu, dodá posezení žádoucí atmosféru především nábytek z kovu. Je povrchově upravený, odolává povětrnostním vlivům a venku může většinou zůstat po celý rok. Linie kovového nábytku, ať už jednoduché nebo romantické kudrlinky, jsou pohledné i v kombinaci s přírodními materiály a vhodným čalouněním. Novinkou je kov potažený plastem – nepotřebuje nátěry a působí stylově. Velmi pohodlný je také plastový nábytek, a to i bez čalounění nebo polštářů. Je lehký na přenášení, ale poměrně málo stabilní, takže pro umístění na nerovném povrchu v koutě zahrady se příliš nehodí. Plasty mohou úspěšně imitovat některé přírodní materiály, například rattan.

Dřevo vyžaduje údržbu

Do přírodního prostředí jsou přece jen nejvhodnější přírodní materiály, především dřevo. Není však příliš vhodné přímo na trávník – ani speciální povrchová úpravě totiž zcela nezabrání prosakování vlhkosti. Tvrdé a pružné dřevo, například jasanové, může zůstat nějakou dobu neošetřené a vlivem času dokonce získá měkký barevný odstín. Cedr, borovice, modřín a další méně odolná dřeva je ale třeba pravidelně natírat nebo impregnovat. Údržbu rovněž vyžaduje v poslední době velmi oblíbený zahradní nábytek z proutí, rattanu nebo bambusu. Podle zkušeností výrobců se však chataři a chalupáři údržbou dřevěného zahradního nábytku již nechtějí příliš zabývat. Proto se většinou dodává upravený alespoň základním nátěrem pro exteriéry.

____________________________

Na slunce i do nepohody

Nábytek z teakového dřeva má vždy elegantní vzhled a na dotyk je sametově příjemný na přímém slunci, za deště i v nočním chladu. Typově je velmi rozmanitý a zpravidla skládací. Lze pořizovat sestavy i jednotlivé kusy stolů, křesel, lavic, relaxačních křesel, lehátek, servírovacích stolků a jiné. Stoly mívají otvory pro velkoplošné slunečníky. Nábytek nemusí mít žádný nátěr, nepotřebuje téměř údržbu – a přesto jej můžeme klidně nechat přes zimu venku. Nicméně odborníci doporučují pro zvýraznění kresby nábytek alespoň 4x ročně napustit speciálním olejem.

Stylové posezení se zárukou