Strom roku v novém kabátě pomůže v regionech pečovat o stromy

Začíná další ročník celostátní ankety Strom roku, kterou pořádá Nadace Partnerství.
Soutěž o strom s nejzajímavějším příběhem je skvělou příležitostí pro všechny aktivní lidi, kteří mají chuť udělat něco pro stromy ve svém okolí. Nově totiž výtěžek zpoplatněného hlasování poputuje zpět k navrhovatelům a ti jej budou moci použít k výsadbě stromů, odborné péči o ně nebo vytvoření propagačních materiálů o stromech.

 

 

Navíc, pokud strom v anketě zvítězí, získá poukaz na arboristické ošetření a zúčastní se evropského kola. Stačí do 30. dubna strom přihlásit a čekat, zda ho porota vybere mezi 12 finalistů. Podrobnosti o anketě se zájemci dozví na nových webových stránkách www.stromroku.cz.

 

Na procházku s fotoaparátem a metrem
Až se vydáte na jarní procházku ke svému oblíbenému stromu, nezapomeňte si ho vyfotit a změřit jeho obvod. Kdybyste se chtěli soutěže o nejsympatičtější strom republiky zúčastnit, budou se vám tyto údaje spolu s dalšími informacemi hodit.
„Chtěla bych vyzvat všechny, kdo mají zájem aktivně se zapojit do ochrany stromů, aby přihlásili svůj oblíbený strom. Nehledáme ten nejhezčí, ale strom, který žije s vámi,“ říká koordinátorka ankety Hana Rambousková z Nadace Partnerství.

 

Stromy s historií
Jaké stromy do ankety opravdu patří? „Největší šanci uspět u odborné poroty mají stromy s osobitou historií nebo silným příběhem, které dokážou zaujmout a získat si přízeň veřejnosti. Právě veřejnost totiž bude ve finále o vítězi rozhodovat dárcovskými SMS a podpisy na zpoplatněných hlasovacích arších,“ vysvětluje Hana Rambousková. Nominovat stromy do ankety může kdokoli – jednotlivci, rodiny, sousedé, učitelé se školáky, spolky, sdružení i celé obce.

 

 

A co by měl návrh do ankety Strom roku obsahovat? Přihlášku je možné zpracovat vlastním způsobem, každá by ale měla obsahovat základní informace o stromu (druh, stáří, výška, obvod kmene, lokalita, GPS souřadnice), jeho příběh a fotografii. Důležité je také popsat, na jaký účel by se anketou získané peníze použily (výsadba stromů, ošetření stromu, propagace stromu) a kdo bude na projektu spolupracovat. Nominaci je potřeba zaslat do 30. dubna na adresu Nadace Partnerství, Údolní 33, 602 00 Brno, nebo na e-mail strom.zivota@nap.cz.

 

 

DVANÁCTILETÁ ANKETA
Nadace Partnerství pořádá anketu Strom roku již dvanáct let. V průběhu této doby obdržela více než 1000 návrhů na Strom roku a do hlasování se zapojilo více než 436 tisíc lidí. Hlasující v anketě přispěli na výsadbu a ochranu stromů v naší zemi částkou větší než 1,8 milionu korun. Úspěšný model ankety se nadaci podařilo zavést také do dalších evropských zemí. Vítězové národních kol v těchto zemích pak postupují do mezinárodní ankety nazvané Evropský strom roku.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: LENKA  GROSSMANNOVÁ A PETR FRANCÁN

 

 

Strom roku v novém kabátě pomůže v regionech pečovat o stromy