U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Stavíme dělicí příčku

Kategorie: Stavba | Autor:

Sádrokarton – stavbařský hit

Suché zdění je podstatně jednodušší než tradiční “mokré”. Mnozí kutilové již to vědí. A těm, kteří zatím váhají, připomínáme, že jde také o práci čistší, rychlejší a že příčka, kterou si vybudují, bude subtilnější a lehčí než ta zděná. S postupem nás seznámí odborníci z firmy Rigips.

1. Zaměření

Na podlaze nejprve vyznačíme pomocí šňůry nebo pravítka obrysovou čáru a případné dveřní otvory. Potom se opět pomocí pravítka a vodováhy vyznačí linie na stěnách a na stropě.

2. Montáž vodicích profilů

Vodicí UW-profily se na širší straně opatří samolepicím napojovacím těsněním a připevní v roztečích po max. 80 cm na podlahu i strop zatloukacími hmoždinkami Rigips. Stejným způsobem se na navazující stěny upevní i CW-profily (stojiny).

3. Montáž stojin

Aby bylo možné do vodicích profilů na podlaze a stropě montovat stojiny, musíme je zkrátit tak, aby byly o 1 – 1,5 cm kratší, než je vzdálenost mezi spodní a horní přírubou vodicích profilů UW. CW-profily rozmístíme po zhruba 60 cm otevřenou stranou v montážním směru, abychom mohli připojovat desky na stabilnější straně stojiny. Profily navzájem nespojujeme – zůstanou pouze volně vsunuté do UW-profilů. Přesnou polohu jed-notlivých CW-profilů upravujeme podle sádrokartonových desek opláštění.

4. Obklad první strany

Začínáme deskou o plné šířce (120 cm). Připevňujeme ji v roztečích 25 cm elektrickým šroubovákem nebo pomocí speciálního nástavce na vrtačku samořeznými šrouby Rigips k CW-profilům a ne k UW-profilům (oba typy profilů vzájemně před opláštěním nespojujeme). Při dvouvrstvém opláštění se v první vrstvě zvětší rozteč šroubů na 75 cm a druhá vrstva se kvůli překrytí spár začíná s deskou poloviční šířky. Ta se šroubuje příslušně delšími šrouby opět v rozteči 25 cm. Dvojité opláštění volíme tam, kde jsou na příčku kladeny vyšší nároky (výška příčky, nosnost poliček a zavěšených skříněk, zvukoizolační vlastnosti, požární odolnost…).

5. Mezilehlá izolace

Po opláštění první strany příčky a po uložení požadovaných elektro a sanitárních instalací se do meziprostoru umístí izolace z minerálních vláken. Izolujeme celou plochu a v případě potřeby zabezpečíme izolační materiál proti sesuvu např. pomocí příchytek Pendex.

6. Obklad druhé strany

Opláštěním druhé strany se dosáhne konečné stability montované stěny. Začíná se deskou poloviční šířky (60 cm), takže proti spáře první strany je plná plocha desky. A stěna je připravena ke stěrkování spár a hlav šroubů. U dvojitého opláštění dochází rovněž k vystřídání spár 1. a 2. vrstvy. V případě dvojitého opláštění příček je třeba tmelit i vnitřní vrstvy opláštění – stačí ale jen jedna vrstva tmelu bez použití výztužné pásky.

Další montážní pravidla je třeba dodržet v případě zabudování dveří do sádrokartonové příčky.

***

DOPORUČUJEME

Jakmile při stavbě sádrokartonových konstrukcí zaschnou všechna zatmelená místa, lze přistoupit k povrchovým úpravám. Místa tmelení musí být zabroušená a bez ostrých hran a výstupků. Rozdíly nasákavosti povrchu sádrokartonu a tmelených míst se vyrovnají základním nátěrem Rikombi-Grund nebo Rigips Sicher-heitsgrundierung. Pro další práci musí být základní nátěr proschlý. Pak jej lze snadno natírat, tapetovat i obkládat.

Pro nátěry je vhodná většina na trhu dostupných a výrobcem doporučených disperzních barev. Nevhodné jsou barvy na minerálním základě, tedy vápenné, silikátové a s obsahem vodního skla. Penetrovat sádrokartonové stěny je nutné, i když je budeme tapetovat. Důvodem je zjednodušení případné pozdější výměny tapet.

Pokud se rozhodneme pro keramické nebo kameninové obklady, jejich maximální doporučená velikost je 30 x 30 cm. V koupelnách pak doporučujeme z důvodů zvýšené vlhkosti použít pod obklad impregnované sádrovláknité desky Rigidur. Pod keramický obklad opláštíme konstrukci dvojitě sádrokartonovými deskami, nebo zúžíme rozteč profilů na 40 cm. V místech ostřikovaných vodou je třeba pod obklad aplikovat hydroizolační nátěr. Při použití sádrovláknitých desek Rigidur lze keramický obklad provádět na jednoduché opláštění, aniž bychom museli snižovat rozteč profilů.

FOTO RIGIPS

***

LIŠTY PRAKTICKÉ I PĚKNÉ

Stěny a stropy ze sádrokartonových a sádrovláknitých desek, pokud je neopatříme dalšími prvky, poličkami, obrázky, popřípadě nátěry, vyhlížejí někdy syrově a jaksi nedodělaně. Chcete-li zachovat jejich čistou bílou, ale přitom si poradit s výše zmíněným handicapem, máme pro vás zajímavý tip. Společnost Romba Drywall v moravských Haňovicích vyrábí a dodává prostřednictvím obchodů se stavebninami a hobbymarketů i na náš trh kovopapírové lišty Corners. Jsou k mání v devíti typech profilů v délkách 2,5 a 3 metry (na objednávku i jiné délky).

Kovopapírové lišty Corners zajišťují pevné a hladké spojení všech typů sádrových stavebních desek s dalšími materiály, lze s nimi začišťovat vnitřní i vnější rohy a profilovat zdi a stropy. Montáž lišt, které se vyrábějí z pozinkovaného plechu a vysoce jakostní pevné papírové pásky, výrazně urychluje nářadí pro spárování sádrokartonu, ale je možné montovat je i klasicky ručně pomocí stěrky.

Lišty se po celé délce podtmelují (nešroubují se ani nesponkují). Pro spolehlivé spojení a zejména začištění rohů doporučujeme tmel ROMBA od stejné společnosti. Tento tmel sklidil na brněnském Strojírenském veletrhu veliký ohlas. Není divu. Je univerzálně použitelný a vzhledem k pastové konzistenci se velice snadno aplikuje; pokud využijete technologie, jakou doporučuje výrobce, uspoříte v porovnání s použitím jiných tmelů čas i materiál (hermeticky uzavíratelný obal umožňuje uchovat nespotřebovaný materiál až několik měsíců). Tmel Romba se snadno brousí a je vhodný nejen k uchycení kovopapírových lišt. Můžete jím spárovat sádrokartonové desky, provádět sádrové omítky s velmi hladkým povrchem, vyrovnávat omítky pod tapety, opravovat praskliny a díry v panelech a betonu a dokonce i lepit tvárnice, jako je Ytong.

***

MANIPULACE S DESKAMI

* Sádrokartonové i sádrovláknité desky ukládáme vždy na rovinu, naplocho na proklady.

* Proklady by od sebe měly být vzdálené maximálně 50 cm.

* Při skladování na stavbě musíme brát v úvahu únosnost stropů.

* Sádrokartonové výrobky neukládáme ve vlhkém prostředí.

* Velkoformátové desky přenášíme vždy na stojato.

* Při dělení nejprve nožem prořízneme povrchovou kartonovou vrstvu, pak sádrové jádro zlomíme přes rovnou hranu a prořízneme rub.

* Zvláště čisté řezy se nám podaří pomocí jednozubé ocasky nebo ruční obloukové pily.

* Výřezy pro instalaci přesně vyměříme a vyřízneme frézkou, pilkou nebo speciálním nebozezem.

***

DALŠÍ INFORMACE NAJDETE V KNÍŽKÁCH:

Renovace a modernizace koupelny: Karl H. Schubert (Svojtka a Vašut 1995)

Obklady stěn a stropů: Václav Hájek (GRADA Publishing 1999)

Sádrokarton – stavby a rekonstrukce: Miroslav Nyč (GRADA Publishing 2001)

Správné izolace: Tobias Pehle (Rebo Productions CZ 2002)

Stavíme dělicí příčku