U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

CO KVETE V ZÁŘÍ

Kategorie: Zahrada | Autor: ING. EVA SKALSKÁ

I když se rozmarné léto chýlí ke konci, jsou tady trvalky časného podzimu, aby se postaraly o barvy na záhonech. Především podzimní hvězdnice zvané též „vytrvalé“ astry dávají svými teplými barvami zahradě zvláštní tón. Hvězdnice keříčkovitá, vysoká jen 20 – 40 cm, vytváří husté trsy obsypané bílými, růžovými, modrými a fialovými květy. Tato severoamerická kráska nemá zvláštní nároky, jen potřebuje slunce a občas, hlavně před květem a během kvetení, vydatně zalít.

   Cennou okrasou zahrad i váz je rozchodník ztepilý, vysoký 40 – 50 cm. Jeho květenství o průměru 10 cm i více mají květy růžové až tmavočervené. Jsou-li uříznuta v době plného kvetení, vydrží ve váze čtrnáct i více dnů. Jsou vhodná i pro sušení.

   Ještě v září kvetou jako o závod vytrvalé slunečnice, vysoké 100 až 160 cm. Jejich kanárkově žluté úbory s hnědým terčem jsou ozdobou zahrady i vázy. Tyto jednoleté rostliny se vysazují nejčastěji k plotu nebo před dřeviny. Zajímavé jsou i ve skupině, zasazené volně v trávníku. Zlatožlutě kvete také celík, známější jako zlatobýl. Ač je severoamerického původu, zdomácněl u nás tak, že je považován za plevel. Pěstují se spíše nižší kříženci, které samovýsevností netrpí. Avšak i u nich se vyplatí pro jistotu včas květenství odstranit. Jsou cennými včelařskými rostlinami a vhodné i pro řez.

   V září dokvétají také třapatky. Jmenujme především třapatku zářivou (výška 50 -60 cm), která se pyšní dekorativními úbory průměru 12 cm se skutečně zářivými žlutými paprsky a černohnědým terčem. Těšit se můžeme i z nápadných oranžově červených plodů mochyně židovské. Vybarvené „lampionky“ se musí včas sklidit a sušit. Rostliny vysazujeme do polostínu, avšak pozor – utlačují sousedy!

   Ve vřesovišti rozkvétá kromě vřesu obecného také vřesovec ladní, který má našedlé olistění a bílé, růžové a červené květy. Objevují se tu i roztomilé kalíšky květů podzimních šafránů. Jejich hlízky sázíme od července do poloviny srpna.

   Od poloviny září se musí bezpodmínečně přenést pod střechu pokojové i exotické rostliny, i když ještě krásně kvetou, jako např. fuchsie, oleandry, durmany, keříčkové kopretiny a další.

O autorovi| TEXT: ING. EVA SKALSKÁ

Popisy k obrázkům

CO KVETE V ZÁŘÍ