Šťastné a veselé vánoční svátky!

Rubrika: Soutěže

Vážení a milí čtenáři, rádi bychom Vám poděkovali    za   Vaši   přízeň   a  účast v našich soutěžích.  Přejeme Vám klidné prožití  vánočních  svátků  a vše nejlepší v roce 2014!

Štědrý den ( něco málo z historie )

Štědrý den, který připadá na 24.prosince, je posledním dnem přípravy na vánoční svátky. Štědrý den začínal poslední adventní jitřní mší (roráty), při které byly požehnány ozdoby z přírodních materiálů, kterými se zdobila domácnost. Oběd měl  postní charakter (krajově hubník, kuba či muzika). Po večeři bylo zvykem zpívat koledy a případně rozdávat dárky. Nadělování dárků bylo původně spjato s 6.prosincem, památkou sv. Mikuláše, avšak postupně se tento zvyk přesunul právě na Vánoce. Tradičně je ten, kdo “naděluje dárky”, nazýván Ježíšek, čímž se zřejmě vyjadřovala víra, že vše dobré, co člověk dostává, má od Boha. K Štědrému večeru patřila  také řada tradičních obyčejů, pomocí nichž se naši předkové snažili odhadnout průběh nového roku. Mezi tyto zvyklosti patřilo schovávání kapří šupinky pod talíř, rozkrajování jablka, pouštění lodiček, házení pantoflem, lití olova a další. Večeře v Čechách tradičně začínala rybí polévkou, jako hlavní jídlo se podával obvykle kapr. I se štědrovečerní večeří se pojilo krajově mnoho zvyků, které do určité míry přežívají, neboť dnes je tato večeře nejvýznamnějším rodinným společným jídlem celého roku!

Soutěžní otázka:

Kuba, také znám jako staročeský kuba, je tradiční české jídlo. Co je jeho základem?

 a) čočka a houby b) kroupy a houby c) rýže, čočka a houby

 

 

 

 

 

 

10 výherců od nás obdrží dárek.

1.cena –  hrnec BSE od firmy Belis

2.cena – desinfekční balíček od firmy Sanytol

3.cena – lehká lopata do auta od firmy Fiskars

4.cena – baliček kosmetiky od firmy Ziaja

5.cena – napařátor od firmy Dedra

6.cena – zeštíhlující přípravek od firmy La Chévre

7.cena – balíček kosmetiky  Saloos od firmy M+H Harašta

8.cena  – balíček od firmy Kitl

9.cena –  dřevěné prkénko

10.cena – krabička na šroubky.

Pravidla soutěže:

Podmínkou účasti v soutěži je vaše registrace a odpověď na soutěžní otázku, kterou zasílejte do 5.1. 2014. Vyhodnocení soutěže proběhne 6.1.2014.

Zasláním vašich údajů nám zároveň dáváte souhlas, abychom v případě výhry zveřejnili vaše jméno na našich internetových stránkách. Děkujeme!

Další podmínky soutěže najdete zde.

Výherci: Jitka Vandělíková z Plaňan, Miroslav Strnad z Děčína, Alena Cepáková z Vodňan, Anna Vlková z Opavy, Jiřina Kubáčová z Mladé Boleslavi, Lenka Toušová z Kostomlat nad Labem, Pavla Vystrčilová z Prahy 4, Radka Kindlová z Berouna, Bára Kunetková z Valašského Meziříčí, Věra Nádvorníková z Červených Peček.

Gratulujeme!

Šťastné a veselé vánoční svátky!