U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

SOUTĚŽ O 5 CD

Kategorie: Volný čas | Autor:

ULRYCHOVI SVÁTEČNĚ

Nálada blížících se Vánoc se projeví i v našem hudebním sloupku. Věříme, že písničky Hany a Petra Ulrychových mají i pro vás sváteční vůni. Tím spíš, že dnes hovoříme o albu, které připravilo hudební vydavatelství Brothers Records k jejich výročí. Letos totiž uplynulo čtyřicet let od okamžiku, kdy spolu poprvé stáli na jednom pódiu.

Nadílka bude opravdu štědrá. Budeme totiž soutěžit o dvojcédéčko, které přináší digitální podobu dvou kultovních LP této dvojice. V prvním s názvem Ententýny je skutečné “rodinné stříbro” – písně Jízda králů, Javory, Zvon, Putovali hudci, Ideál a další. Petr Ulrych o něm říká: “Na tomto albu se nám konečně podařilo dosáhnout optimálního nástrojového obsazení a přispět tak ke zformování charakteristického zvuku naší doprovodné kapely. Přestože většina písní z elpíčka Ententýny se objevila na různých výběrech, popřípadě byla za tímto účelem znovu nahrána, v původní kompletní podobě se objevuje až nyní.”

Jsou krásné a nenapodobitelné právě proto, že Petr, starší ze sourozenců, při komponování propojuje prvky taneční hudby, především beatu, s moravskými lidovými melodiemi. “Nikdy to pro něj neznamenalo ‘vypůjčování’ či dokonce ‘autorizování’ lidových motivů ani tvrdé ‘zbeatování’ národních písní,” hodnotí Petrovu tvorbu v roce 1978, kdy toto album poprvé vyšlo, Jiří Černý. “Jeho láska k folkloru došla od prvotního okouzlení přes bezbřehé nadšení až k určitému nadhledu. Ten mu umožnil, aby třeba v horňácké hudbě z moravsko-slovenského pomezí nalezl styčné plochy s beatovou hudbou: puls, drsnost a upřímnost.”

Ale přeskočme zhruba o deset let dál. Album Příběh – monotematicky laděné balady, které vznikaly na motivy jedné z próz Vladimíra Vančury – vyšlo v roce 1987 a pod tíhou blížících se společenských změn stejně jako mnoho jiných kvalitních projektů poněkud zapadlo. Konečně se nám tedy opět dostává do ruky tento zajímavý kompakt, v němž se na rozdíl od subtilního složení javorovského hudebního doprovodu objevuje bohaté nástrojové obsazení. Ale dejme opět slovo Petru Ulrychovi. “Když se mi kniha dostala do ruky – přiznávám se, že až po shlédnutí vynikajícího Vláčilova filmu – byl jsem okouzlen. Na tom drsném středověkém příběhu vášně, vzdoru i té nejkřehčí něhy mě fascinovali především plnokrevní hrdinové, jejichž život byl určován rytmem přírody, jejím přirozeným řádem a z něho vyplývajících mravních hodnot. V písních, které při četbě vznikaly, jsem se tedy snažil toto své chápání knihy předat posluchačům, ať už prostřednictvím hudby nebo textů.”

Protože jsme neuvedli knihu, podle níž Příběh vznikal, jistě tušíte, jaká bude naše soutěžní otázka. Toto album vzniklo podle knihy:

1. Nikola Šuhaj Loupežník

2. Rozmarné léto

3. Markéta Lazarová

Odpovědi posílejte do 31. prosince na adresu naší redakce. Pět čtenářů, kteří správně odpovědí, se může těšit na toto krásné dvojcédéčko.

SOUTĚŽ O 5 CD