U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Sladké usínání

Kategorie: Doma | Autor: Iva Tvrzová

ZAŘIZUJEME

Ať spíme pod pravou a nefalšovanou péřovou duchnou nebo pod lehkou prošívanou dekou, neobejdeme se bez ložního povlečení. To zdaleka nemusí mít podobu do tuha naškrobeného bavlněného plátna s klasickým modrobílým pruhováním, jak se nám většinou ve spojení s venkovskou chalupou vybaví.

Výběr ložního prádla je dnes nesmírně široký a týká se jak barev, vzoru a střihu, tak druhu a kvality materiálu, jeho údržby a konečně i ceny. Záleží jen na nás, pro co se rozhodneme. Na rozdíl od našich babiček, které si mohly vybrat cíchy jednobarevné, pruhované a možná ještě tak kostičkované, my dnes můžeme zvolit i květinové dezény a nejrůznější geometrické, abstraktní a fantazijní vzory. Vedle drobných kytiček se objevují i velké květy, sem tam rozeseté po tkanině, nebo motiv listí a trav. Geometrické, ale i květinové vzory bývají někdy raženy do různě širokých pruhů a bordur, čímž plochu lůžkovin výrazně člení. V posledních kolekcích se na lůžkovinách objevují i dezény, které čerpají inspiraci například v Asii (bambusová stébla, východní písmo a symboly). Barevná škála sahá od jemných pastelových jakoby zamlžených barev, až po výrazné, syté zemité tóny. I v materiálech je široký výběr, od velmi kvalitních a dražších, jako jsou damašky, satény, mako-satény a mako-žerzeje (jemný úplet), přes střední kvality a ceny (atlasgrádly, kanafas, vafle – bavlna s plastickou strukturou, froté) až po levnější krepy, flanely a bavlněné či směsové tkaniny s potiskem. S kvalitou materiálu většinou souvisí i kvalita zpracování, především zapínání. To může být na různé druhy knoflíků nebo na zip. Pokud si koupíme povlečení s nežehlivou úpravou, ušetříme si práci s žehličkou nebo mandlování. Kdo má rád trochu romantiky, může si koupit i polštáře zdobené volánem, bordurou nebo našitou krajkou. Podrobnější údaje o výrobcích, materiálech, cenách a rozměrech ložního povlečení najdete na předchozích stránkách v rubrice KUPUJEME.

NÁPAD

Potřebujete zrenovovat bílé povlečení, na kterém se objevily nevypratelné skvrny nebo díry? Pokud máte rádi pestré barvy, stačí obarvit cíchy a polštáře na několik výrazných odstínů, které skvrny překryjí. Poškozené povlečení obarvíte na jednu barvu, děravá místa zakryjete odlišně barevnou aplikací adotvoříte našitím barevných stuh. Originální povlečení je na světě.

Sladké usínání