U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Sklerotikon

Kategorie: Dílna | Autor: Připravili Michal Tvrz a ita

Stojánek na poznámky, vizitky či fotografie

Už žádné poházené lístečky s poznámkami po stole! To, co potřebujeme nebo chceme mít před očima, jednoduše zacvakneme do svorky ve stojánku, přiléhavě zvaném sklerotikon. Podle toho, kolik “upomínek” většinou potřebujeme, tolik může mít sklerotikon svorek.

Potřebujeme: opracovaný a povrchově upravený hranol nebo jiný stabilní tvar dřeva na podstavec (my jsme použili dřevěný valoun od výtvarníka Tomáše Jáně), ocelové lanko a elektrikářské krokosvorky, vrtačku, vteřinové nebo jiné lepidlo a kousek špejle.

Lanko a krokosvorky koupíme v hobby prodejnách, železářství nebo prodejně pro elektrikáře. Krokosvorky neboli “krokodýlky” můžeme zvolit menší nebo větší, důležité je ale jejich zakončení – to by mělo mít tvar trubičky, aby se do ní mohlo lanko dobře zasunout. To zjistíme, když z konce krokodýlka stáhneme plastový návlek. Podle velikosti trubičky zvolíme sílu lanka. Je lepší si jej na potřebné délky nechat nastříhat přímo v prodejně (obyčejné kleště štípačky na silnější lanko nestačí, použít se případně dají nůžky na plech).

1 Připravíme si vše, co budeme potřebovat: dřevěný podstavec, lanko, krokosvorky, lepidlo, vrtačku, špejli, případně štípačky (ty na obrázku ovšem na naše lanko nakonec nestačily).

2 Tužkou si označíme body, kde budeme vrtat otvory. Sílu vrtáku zvolíme podle síly lanka. Dřevěný podstavec nemusíme mít ve svěráku, stačí ho oboustrannou lepicí páskou přilepit k pracovnímu stolu.

3 Na jeden konec nastříhaných kousků lanka (zhruba od 12 do 20 cm) nasadíme krokosvorku, zbavenou plastového návleku. Pro větší pevnost spojení potřeme konec lanka lepidlem. Necháme zaschnout.

4 Druhý konec lanka vsadíme do vyvrtaného otvoru – pokud je otvor větší, zasuneme do něj kousek rozštípnuté špejle, můžeme zpevnit i lepidlem. Před definitivním usazením otočíme lanka tak, aby svorky – a později lístečky s poznámkami nebo fotografie – byly natočeny všechny k nám. Raději si to vyzkoušíme ještě před vlepením krokosvorek.

Sklerotikon