Sezona vykradačů chalup je tu: Vloni způsobili škodu přes 35 milionů

Blíží se začátek letošní chalupářské sezony, se kterou se každý rok pojí i jasně hovořící policejní statistiky. V roce 2016 bylo v České republice vyloupeno 1 931 objektů, a ačkoliv počet vloupání se snížil, průměrná škoda narostla o 10 % na 18 376 Kč. Majitelé rekreačních objektů navíc stále podceňují zabezpečení chat i uložených věcí, a zlodějům tak často ulehčují práci.

 

Mapa škod a vloupání

 

S největším rizikem vloupání musejí počítat chataři ve Středočeském kraji, který v počtu vloupání s přehledem vévodí statistikám. Oproti tomu nejmenší zájem měli zloději o rekreační objekty v Karlovarském kraji, což je dáno i nižším počtem obyvatel, kteří zde žijí. Průměrně způsobená škoda byla nejnižší Královéhradeckém kraji, kde činila pouhých 2 566 Kč. Na druhé straně v již zmiňovaném Karlovarském kraji si zloději zřejmě vybírají především luxusnější víkendová sídla, protože průměrně způsobili škodu za 34 188 Kč. Téměř o 50 % stoupl meziročně počet krádeží vloupáním v Plzeňském kraji.
Rostoucí výše průměrné škody ukazuje, že chalupáři si do svých víkendových obydlí stěhují stále cennější věci – ať už se jedná o vnitřní vybavení, drahou zahradní techniku nebo sezonní výbavu.
„Ačkoliv zájem lidí o různé druhy zabezpečení roste, stále se setkáváme s tím, že ochranu majetku na chalupách podceňují,“ dodává Jitka Vozábová ze společnosti TOKOZ. „Často navíc zlodějům zbytečně ulehčují práci – třeba tím, že nechávají okna otevřená na ventilaci nebo podcení ochranu majetku uloženého uvnitř.“

 

 

Pět rad pro chalupáře:
1. Nehromaďte
Odolejte pokušení odstěhovat na chalupu veškeré nadměrné věci, která vám v bytě překážejí. Jízdní kola, zimní pneumatiky, drahá zahradní technika – to vše je pro zloděje lákadlem. Pokud už cenné věci na chatě máte, uložte je mimo dohled zvídavých očí nebo je přikryjte třeba starou dekou. Zloději často nejdřív chalupu obhlížejí, a čím méně lákadel jim poskytnete, tím víc snížíte pravděpodobnost, že si vyberou právě váš dům.

 

X safety box

 

2. Zabezpečte vedlejší vstupy
Kvalitní cylindrickou vložku už má jako zabezpečení vchodových dveří většina lidí, avšak mnohdy se zapomíná na další přístupové cesty. Sklepní okénka, balkonové dveře, vchod ze sklepa či garáže, i tudy se zloděj může snadno dostat dovnitř. K zabezpečení přitom stačí kvalitní visací zámek bezpečnostní třídy III a výše, který je certifikovaný, zabezpečený proti bumpingu, odvrtání a jeho oblouk má zvýšenou odolnost proti přestřihnutí, přeřezání a vypáčení.

 

Kvalitní visací zámek Gama 50

 

3. Chraňte věci na zahradě
Kůlna nebo zahradní domek bývají snadným cílem zlodějů. Často je chrání jen levný visací zámek, ačkoli v nich skladujeme zahradní nářadí a další věci, jejichž hodnota rozhodně není zanedbatelná. Vybavte proto dveře kvalitní petlicí, případně závorou, která kombinuje petlici a visací zámek a odolá pokusům o vyražení i vytržení.

 

Závora UZ222

 

4. Nepodceňte sekundární zabezpečení
Pozornost věnujte nejen zajištění vstupu do kůlny, ale i volně ležícím objektům v ní. Během chatařské a chalupářské sezóny v kůlnách totiž přechováváme spoustu drahých předmětů Jedná se o zahradní kutilskou techniku, bedny s nářadím, ale i kola nebo sezónní pneumatiky. Zabezpečení tolika věcí není vůbec složité. Ideálním je zámek typu X Box III a IV. Tyto zámky můžete připevnit do zdi nebo podlahy pomocí neodvrtatelných čepů a předměty k němu připevnit pomocí ocelového lanka nebo řetězu.

 

Zámek X BOX III

 

5. Kombinujte
Pokud chcete mít jistotu, že jste pro zabezpečení své chalupy udělali maximum, kombinujte více druhů ochrany. Mechanické zabezpečení byste měli vybírat takové, které je certifikované podle platných norem nebo má posouzení akreditované zkušebny. Hledejte takové produkty, které jsou odolné nejen vůči překonání, ale i proti extrémním podmínkám a vlivům venkovního prostředí. A nakonec – využijte možnosti, které moderní zabezpečovací mechanismy nabízejí, a sjednoťte mechanické zabezpečovací prvky na jeden klíč, tak jak to umožňuje u svých produktů firma Tokoz.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: TOKOZ

 

 

Sezona vykradačů chalup je tu: Vloni způsobili škodu přes 35 milionů