U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

S podkrovím vyrostla celá chalupa

Kategorie: Stavba | Autor: Petr Hampl, Marie Rubešová

Pamatujete si, že jsme v dubnu roku 2003 psali o chalupě, která si převlékla kabát? Roubení nejstaršího stavení ve vsi nedaleko Slap už zkrátka dosloužilo a minulý majitel jeho obvod vyzdil a obložil dřevem. Současný vlastník, který chalupu zkrášluje více než dvacet let, se na ni loni vrhl s krumpáčem…

Mnozí Hamplovy od přestavby zrazovali. Lepší je prý stavět na zelené louce. “V životě ale nejde dělat věci jen podle toho, jak jsou výhodné. Všechno nelze měřit penězi. Máme k místu, kde chalupa stojí, jistý citový vztah. Vznikal během dvaceti let, co tam jezdíme,” tlumočí Petr Hampl názor celé rodiny. “Ale děti vyrostly a chtějí si chalupy užívat dál i se svými partnery. A tak bylo vybudování podkroví jediným řešením.”

Zachovat ráz stavby

Hamplovi věděli, že krov není v dobrém stavu. Trámy, vzdálené od sebe dva metry, byly stářím prohnuté, místy i napadené hmyzem. Strop byl původní, povalový, z dřevěné kulatiny utěsněné hlínou s plevami. Nebyly tedy ve stavu vhodném pro vestavbu. Navíc podchodná výška by neodpovídala normě. Bylo tedy třeba radikálnějšího zásahu. “Představu, co chceme, jsme měli. S otázkou jak ji realizovat, aby to původní zdivo uneslo, jsme se však tentokrát obrátili na odborníky. Nejdřív na statika a posléze na projekční kancelář. Projekt nám posloužil i jako podklad pro stavební povolení. Obecní úřad a sousedé byli vstřícní, žádný problém se nevyskytl,” pokračuje chalupář. Zásadní otázkou bylo, jak velké mají být vikýře, aby ráz roubenky zůstal částečně zachován a nevzniklo nějaké “moderní” dílo. Dále se řešilo, kde udělat schody, aby nebyly uprostřed chalupy, ale přitom se podkroví dalo rozdělit na dvě samostatné části se společným příslušenstvím. “Bourání a stavbu jsme zadali raději stavební firmě, kterou nám doporučili známí. Stavět svépomocí asi vyjde levněji, ale to by trvalo moc dlouho. My jsme si chtěli chaloupku užívat co nejdříve.”

V rekordním čase

Bourat se začalo na konci dubna 2004, tedy před necelým rokem. Původní krytina a veškeré sutě skočily na skládce a staré trámy a latě v peci. Hrubá stavba včetně elektrorozvodů, instalatérských a topenářských prací byla dokončena na konci října. A před loňským Štědrým dnem se instalovaly poslední dveře. Hamplovi si moc chválí inženýra Šestáka, který fungoval jako stavební dozor. Minimálně třikrát týdně stavbu zkontroloval a vyřešil nedostatky. Díky němu prý byla stavba rychle a zdárně dokončena. Nebyla to rozhodně jednoduchá akce, došlo i na vyrovnávání původních cihlových zdí. Jako základ pro krov byl podél celé chalupy vybetonován železobetonový věnec. Ostatní konstrukce – stropní trámy a krov – jsou samozřejmě ze dřeva. “Ale pak už to bylo jednoduché,” tvrdí chalupář. “Podstřešní fólie, latě a na ně hnědé tašky Bramac. Nejdřív jsme sice uvažovali o krytině podobné původním šablonám, chvíli dokonce o plastových šindelích, ale nechtěli jsme zbytečně experimentovat. Minerální vlna Isover, která prostor shora zatepluje, je pod krokvemi a na stěny i stropy jsme použili sádrokarton, aby byly podkrovní místnosti světlé.” Elektroinstalaci zvládli Hamplovi sami. Dělalo se jim prý v partě dobře. Tvořili ji otec, syn, přítel dcery a bratr manželky. Vodoinstalaci však už přenechali místnímu instalatérovi, s nímž byli nadmíru spokojeni. “Jednou jsem mu zhruba popsal naše představy a zvládl všechno přesně a v termínu. Topenářská firma také odvedla dobrou práci. Používáme zatím starý kotel na pevná paliva, který bohatě postačí na výhřev všech místností a zdatně nám pomáhá likvidovat staré trámy a ostatní dřevěný odpad po bourání.”

Co všechno se změnilo?

V podkroví chalupy vznikly dvě nové ložnice, dva obýváky, koupelna, záchod a společný vstupní prostor, kde ústí schody a je plánována malá kuchyňka…. Přízemí má dnes úplně jiný charakter. Zvýšily se stropy a trámy jsou světlé – přírodní, což místnosti “rozsvítilo”. Z původní velké místnosti, už dříve členěné podpěrami trámů, vznikly dvě místnosti – ložnice a obývák. Hala byla od veran-dy oddělena novou stěnou a vstupní dveře z verandy do haly přemístěny na jinou stranu. V celém přízemí jsou nové podlahy, v obýváku a ložnici prkenné, v kuchyni, hale, na verandě, v koupelně a v předsíňce je nová dlažba. Pod prkny i dlažbou je tepelná izolace. Ve všech místnostech jsou nová okna a dřevěné smrkové dveře. Také kuchyň se proti té, co znáte z obrázku v č. 4/2002, zcela změnila. Získala novou linku, pochopitelně i nové obložení a původní červeno-hnědou barevnost nahradila šedozelená v kombinaci s přírodním dřevem. I když už se na chalupě, vyrostlé do výšky i do krásy, dá velmi dobře přebývat, velká kolaudace nastane podle předpokladu až letos na podzim. “Ještě chybí zateplení stěn a nové dřevěné obložení chalupy,” doplňují mozaiku Hamplovi. “Teď na jaře chceme oslovit firmu, která dokončí exteriér chalupy. To už nebudeme rušit sousedy, kteří k nám byli při rekonstrukci opravdu tolerantní (k Vrbíkovým jsme se na čas i s nábytkem dokonce nastěhovali). A dodělávky a dřevěné obklady uvnitř chceme postupně zvládnout svépomocí. Když si člověk alespoň kus práce udělá sám, má pak z celé stavby ještě větší radost.”

Popisy k obrázkům

1) Takhle vypadala chalupa, do níž jsme se po dvou letech vrátili, ještě koncem loňského dubna…

2) A tady ji vidíme na počátku května: Petr Hampl demonstruje, jak se chalupa před rekonstrukcí “smrskla”, aby mohla vyrůst a nabídnout prostor další generaci

3) O odvaze rodiny Hamplových snad nejvíc vypovídá tento obrázek; z chalupy zbylo torzo

4) Koncem června už z nového záklopu povstaly dřevěné krovy, jištěné podél celé chalupy železobetonovým věncem

5) A chalupáři nějaký čas koukali i z přízemí pánubohu do oken

6) Zadní pohled od zeleninových záhonů – část střechy už s krytinou Bramac, část pouze s fólií a laťováním

7) Kompaktnost střechy z pohledové strany porušil jeden vikýř, druhý přisedl z boku na kratší stranu “elka”

8) Ložnice v přízemí – podlaháři prorazili trubku od topení – a voda z expanzní nádoby včetně Fritermu vytekla pod hotové dílo

9) V srpnu přivezli okna; bylo jich 12 a k tomu 2 trojkřídlá a 2 střešní od koupelny a WC

1) Podkroví se zateplovalo minerální vlnou Isover

2) Nové schodiště musel samozřejmě očuchat i zvědavý pejsek Riki

3) Obývák dcery využívá světla z vikýře a štítového dvoukřídlého okna

4) Právě v této peci v rohu haly v přízemí mizí postupně staré krovy

5) Červenohnědou barevnost nahradila v kuchyni šedozelená v kombinaci s přírodním dřevem

6) Začátkem loňského října už bylo podkrovní sociální zázemí v plné kráse

7) Chalupě ten nejnovější kabát sluší, co říkáte?

Autor fotografií: PETR HAMPL

S podkrovím vyrostla celá chalupa