S metrovou lištou na vánoční smrk

V sobotu 26. listopadu se na Staroměstském náměstí v Praze rozsvítí vánoční strom, který zahájí vánoční trhy. Co tomu předcházelo?

 

Smrk vysoký jako desetipatrový dům se nejprve musel zavěsit na rameno jeřábu

 

Sedmdesátiletý smrk ztepilý z obce Pecky v Královehradeckém kraji byl vybrán díky tomu, že je krásně košatý, protože vyrostl na volném prostranství. Odborníci ještě před samotným kácením zkontrolovali, že je strom zdravý a je bezpečné ho umístit na náměstí plné lidí.
Strom darovala Praze rodina Wolfových jako památku na Františka Wolfa, majitele lesů v okolí Pecek. Ten si přál, aby právě tento smrk potěšil všechny, kteří zavítají na vánoční trhy na Staroměstském náměstí.

 

Velký průměr kmenu si vyžádal použití výkonné řetězové pily s abnormálně dlouhou řetězovou lištou

 

Nakonec byl jeřábem přemístěn na tahač, který ho odvezl z Pecek do Prahy

Speciální kácení
Vánoční strom se musí kácet jinak, než se provádí běžná těžba v lese. Nejprve se zavěsí na jeřáb, aby se pádem nepoškodil. Teprve pak se ke slovu dostala řetězová pila. Práce se opět ujal Jiří Vorlíček, který uplatnil své zkušenosti z předchozích kácení vánočního stromu i z šampionátu v práci s řetězovou pilou, který párkrát vyhrál.
Letos se uplatnil hodně výkonný stroj Husqvarna 3120 XP, který se u nás běžně nepoužívá, často s ním ale pracují dřevorubci v jihoamerických deštných pralesích. Průměr kmenu totiž vyžadoval lištu o délce jednoho metru. Po oddělení kmenu od pařezu přišlo na řadu zkracování stromu odspodu a ořezávání kmenu na potřebný průměr, aby se vešel do stojanu.
Nakonec se strom opatrně naložil na tahač se speciálním návěsem, připoutal a transportoval do Prahy, kde byl v noci na 22. listopadu vztyčen.

 

Kmen se po zkrácení na příslušnou délku musel ořezat tak, aby se vešel do stojanu

 

Vánoční trhy
Už během kácení se strom těšil velké pozornosti místních obyvatel i novinářů. Daleko více lidí ho ale uvidí na Staroměstském náměstí, kde se poprvé slavnostně rozsvítí v sobotu 26. listopadu 2016, kdy začnou vánoční trhy. Zářit v celé své majestátní kráse bude až do konce trhů 6. ledna 2017.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: HUSQVARNA

S metrovou lištou na vánoční smrk