U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Rostlinná mafie

Kategorie: Volný čas | Autor: Kamil Kovář

Z ase nás zachvátilo nechutné jaro. Všechno se odporně opakuje. Slunisko bez pořádného ozónového prezervativu nám zčervenává zimní panenskou kůži. Sousedé do jednoho museli nasadit do našeho baráku odposlouchávací štěnice, protože jsou na záhonech opět o den dřív.

Drásá mě v duši, že na zahradě objevuji samé zahrádkářské Ameriky, omšelé omšeliny jako: pánem přírody je… příroda. A nejen pánem, ale rovněž vrtkavou, rozmarnou, někdy škodolibou paničkou, která ke zlomyslnostem navádí také rostlinstvo a stromstvo.

Jak jinak si vysvětlit, že nejlépe rodí jabloň středního vzrůstu, o níž nám před patnácti lety s jistotou prohlásil pěstitelský fachman, že ji máme na podzim skácet, protože se na ní (ne)citelně podepsalo vlastní stáří, otcovy řezné zásahy a můj nezájem o její výživu. A tak jablůňka snad aby nám dokázala, že byla odepsána z tohoto světa do říše snů předčasně, rodí, aniž kořenům jakkoli přilepšujeme.

V této nelogice potom pohlížím na zbytek zahrádkářských pokusů. Nejpečlivěji zasazená a zalévaná semena nevzklíčí, nejpuntičkářštěji opatrované jehličnany usychají. Obdobně se to má s fazolemi, hráškem i papričkami. A slunko jde ruku v ruce, paprsek v paprsku se škodolibou flórou, takže vám spálí i zastíněný rododendron.

Krucinál! Chce se mi spílat, proč nesežehne plevel?! Ten se prodere na světlo boží i skrze půl metru betonu před třemi lety položeného chodníku! Bojujte potom se srpem, kosou a stále poruchovou sekačkou benziňačkou proti rostlinné mafii!!

Navíc celé té organizované zahradní tlupě velí neviňátko na pohled i názvem – pampeliška. Pěkná liška! Okupuje každé místečko v trávě i záhonech. Vydloubnete ji a žijete v bláhovosti, že na jaře zůstane český anglický trávníček prost žlutých hlav. Omyl, omyl, omyl! To bychom museli kolem kořenu každé pampelišky vybrat kubík hlíny, aby se znovu drápkem neuchytila.

Tak mě teď napadá: co kdybych letos zkusil metodu opačnou a zaútočil na mafiány jejich vlastní zbraní? Končím tedy tento zlofejeton a jdu na celou plochu zahrady vysázet… pampelišky…

Rostlinná mafie