U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

ŘEZÁNÍ PVC PODLE ŠABLONY

Kategorie: Moderní dílna – speciál | Autor: PETR PETŘÍČEK

Při pokládání krytiny z PVC použijeme speciální řezáky, nože a nůžky. Nože bývají hákovitého tvaru. Rovné řezy se nám nejlépe povedou pomocí pravítka nebo přítlačné lišty. V místnostech, kde jsou překážky v podobě například toalety nebo umyvadla na noze, můžeme použít papírovou šablonu. Postačí nám k tomu balicí papír, dřevěný špalík 25 až 50 mm široký, tužka a ostré nůžky nebo nůž.

***

POSTUP PŘI POKLÁDÁNÍ PVC

1) Nůžkami ustřihněte papír asi o 12 mm menší než jsou rozměry místnosti. Ve stejné vzdálenosti stříhejte okolo profilů (v našem případě okolo záchodové mísy). Papír raději přilepte k podlaze, aby se nemohl posunout.

2) Přitlačte dřevěný špalík široký 25-50 cm ke stěně mísy a na jeho druhou stranu přiložte tužku. Zakreslete co nejpřesněji na papír čáru tak, že budete posunovat dřevěný špalík podél stěny mísy dokola stále stejným způsobem.

3) V jiné větší místnosti položte plát PVC na podlahu a lepicí páskou na něj připevněte papírovou šablonu. Použijte opět dřevěný špalík (pokládaný stejně dokola) a zakreslete čáru na PVC směrem dovnitř od čáry na vyznačení papíru.

4) Nyní již můžete začít s vlastním řezáním krytiny. Ořízněte nožem PVC co nejpřesněji podle čáry na něm nakreslené tužkou, a pak, v místě, kde bude položeno mezi záchodovou mísu a stěnu, nařízněte PVC na dvě části rovným řezem.

5)PVC položte do původní místnosti kolem mísy. Stočte polovinu pásu a přilepte jej k podkladu lepidlem. Stejným způsobem přilepte i druhou polovinu pásu. Nepoužijete-li lepidlo, přilepte zářezy oboustrannou lepicí páskou.

6)Nakonec okolo podstavce mísy vytlačte tmel odolný proti vodě tak, aby vytvořil nepřerušovaný lem. Vytlačovací pistoli přitom držte pod úhlem 45 stupňů. Tmel tímto způsobem zakryje případné nerovné řezy na krytině z PVC.

O autorovi| TEXT: PETR PETŘÍČEK

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO: IVAN POLTAVEC A ARCHIV

ŘEZÁNÍ PVC PODLE ŠABLONY