Rekreační bydlení pro morčata a králíky

Přirozeně ve výběhu působí úkryt z vykotlaného kmene (Spokojené morče.cz)

Je přirozené, že s námi naši chlupatí přátelé vyjíždějí na chaty a chalupy. Některé z nich však není možné nechat volně pobíhat po zahradě, můžeme jim ale pořídit vlastní nemovitost.

Králíkárna Molly s výběhem. Jedlové dřevo, rozměry 146,5 × 52 × 85,5 cm. 2 790 Kč (Hecht)

Pobyt venku na čistém vzduchu prospívá zvířátkům, stejně jako lidem. Morčatům a králíkům poskytuje i přirozenou potravu v podobě šťavnaté trávy, pampelišek, zeleninové natě a dalších zelených dobrot. Současně však pro ně představuje i nebezpečí, že se zaběhnou, někam spadnou nebo že se stanou obětí predátorů. Z toho důvodu jim postavíme buď jen denní výběh, nebo plnohodnotné venkovní ubytování.
Nejjednodušším řešením krátkodobého venkovního pobytu je dostatečně vysoký a pevný plůtek nebo ohrádka, kterou můžeme posunovat po trávníku, když králíci vymezený prostor spasou. Prodávají se skládací typy, které lze vzít snadno kamkoliv s sebou. Na noc poslouží samostatný uzavíratelný kotec nebo domeček ve výběhu s vyzděnými základy či pevnou podlahou, případně umístěný na pevném podkladu, jímž se chlupatí nájemníci nepodhrabou ven, ale ani lasička či kuna se nedostane k nim.
Vhodně velkou boudičku můžeme koupit nebo ji sami vyrobit. Pro denní úkryt dobře poslouží i vykotlaný kmen stromu případně tunel vytvořený například z větviček vrby nastříhaných na stejnou délku a svázaných k sobě lýkem či tenkým drátkem. Stejný koupíme i v chovatelských potřebách.

Kovový venkovní výběh. Rozměry jednoho dílu 63 × 60 cm, zapichovací jehlice pro stabilitu. V kombinaci s nylonovou podlážkou i do interiéru. 999 Kč (Spokojené morče.cz)

Dobré rady

• Výběh umístíme mimo zorné pole dravců, tzn. pod stromy, krytou terasu nebo je chráníme svrchu sítí či plachtou.
• Králíci se dokážou podhrabat, je proto vhodnější opatřit výběh hlubšími betonovými či zděnými základy.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a archiv firem

Rekreační bydlení pro morčata a králíky