U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Proměnlivá tvář denivek

Kategorie: Léto na zahradě – speciál | Autor: Ondřej Fous

Za denivkami se můžete podívat 9. až 12. července 2005 do Mělníka. Po šťavnatém listoví bohyšek a záplavě kvítí kakostů padla letos volba na starou známou českých zahrad, denivku z rodu Hemerocallis. Skupina botaniků, sběratelů rostlin a zahradních architektů vybrala z desítek tisíc známých druhů stovku variet, na kterých předvede nejen co denivka umí, ale i jak se její tvář v průběhu času měnila.

Denivky vídáte kvést v létě na mnoha místech, vídaly je tak nejen naše babičky, ale i jejich babičky. Zarostly do kamenů, usadily se v příkopech i na hřbitovech. Často byly vytlačeny na místa, kde jiné rostliny těžko obstojí. Pro tyhle vlastnosti stojí za to se podívat, jak se denivka v posledních desetiletích proměnila. Výsledkem píle šlechtitelů jsou rostliny od miniatur po obry, květy celé barevné škály se už nepodobají jen liliím, ale i kosatcům, pivoňkám, orchidejím nebo třeba i pavoukům.

Denivky budou k vidění v areálu Zahradnictví U Fousů v Mělníku – Rousovicích 9. – 12. července od 10 do 18 hodin. V limitovaném množství budou i ke koupi.

Informace najdete na www.ufousu.cz/hemerocallis

Proměnlivá tvář denivek