U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Police, poličky a způsoby jejich upevnění

Kategorie: Dílna | Autor: IT

Drobným, ale neocenitelným a téměř univerzálním kouskem nábytku jsou police a poličky. Buď jedna či dvě samostatné poličky na stěně, nebo celá policová stěna či regál. Vedle materiálu, velikosti a tvaru se rozhodujeme i pro některý ze způsobů upevnění. Ten volíme, a tím někdy i konstrukci police, podle toho, jaké zatížení ponese, zda bude police pověšena přímo na stěně (upevnění zezadu nebo zespodu), nebo ji budeme instalovat do regálu, výklenku a podobně (upevnění z boků). Možností existuje několik.

Vhodné materiály na police:

Dřevo Můžeme je naprosto libovolně zpracovávat a dát mu jakoukoliv barevnost.

Dřevotříska (s laminovanou povrchovou úpravou v barvě bílé, černé nebo dekoru několika druhů dřeva) V hobby marketech koupíme polotovar se zakulacenou přední hranou, v různých šířkách a délkách, případně si rozměry necháme podle potřeby přiříznout.

Sklo Lze koupit hotové police, nebo si nechat u sklenáře uříznout požadovanou velikost, tvar a nechat zbrousit hrany. Sklo je efektní, ale do knihovny na těžké encyklopedie vhodné není.

Náš tip

Podrobné návody na výrobu dvanácti nejrůznějších typů poliček a policových skříněk, s nákresy a barevnými fotografiemi, najdete v brožuře Police a poličky, kterou vydalo Nakladatelství Slovart. Má 64 stran a stojí 99 Kč.

18 mm silné), je na jejich přední hranu připevněna 6 cm široká zakrývací lišta, která nosné boční lišty zakryje. Konečná povrchová úprava vzhled polic sjednotí. Masivnější podobu sádrokartonovým bočním stěnám dodají 10 cm široké lišty, připevněné na jejich přední hrany.

Popisy k obrázkům

Neviditelné lišty v drážkách Police mezi pevnými bočními stěnami a police rohové lze upevnit pomocí dřevěných lišt, připevněných na bočních stěnách. V bočních hranách silnějších polic jsou vyfrézovány drážky (o stejném profilu jako lišty), končící několik cm před přední hranou. Police se na lišty nasunou.

Kovové kolíky Nejjednodušší způsob upevnění polic mezi boční stěny ze dřeva nebo dřevotřískových desek jsou nábytkářské kovové kolíky. Do bočních stěn se v požadovaných místech (nebo po celé výšce v pravidelných rozestupech) vyvrtají otvory, do nich se vsunou kolíky a na ně položí police. Aby se police neprohýbaly, lze připevnit na zadní stěnu dřevěný nebo kovový “L” profil, na němž bude ležet zadní hrana police.

Podélný držák Úzkou kratší skleněnou poličku lze na stěnu upevnit pomocí lišty s drážkou. Na stěnu připevníme dřevěnou nebo kovovou lištu s drážkou, do níž zasuneme poličku. Určena je na lehčí předměty (viz obrázek na str. 36 dole).

Masivní police kryjí lišty Police mezi bočními stěnami (např. ze sádrokartonu) jsou položeny na lištách, připevněných na bočnicích. Aby nebyly lišty zepředu vidět a aby police působily masivním dojmem (jsou z dřevotřískové desky

Dřevěné a kovové konzoly Jednotlivé police zavěsíme na stěnu velmi snadno pomocí konzol – ty připevníme vruty ke stěně a na ně pak upevníme polici. Na výběr je mnoho typů konzol: dřevěné i kovové, různých barev, tvarů i velikostí.

Police “ve vzduchu” Neviditelné uchycení ke stěně umožňuje speciální kovová konzola se dvěma nebo více nosnými trny. Konzola se upevní na stěnu a na trny se nasune vyvrtanými otvory police (na její zadní hraně je vybrání pro překrytí konzoly). Polici proti posunu zajistíme vruty, zašroubovanými zespodu police k trnům.

Autor fotografií: FOTO MICHAL TVRZ, SLOVART A ARCHIV, KRESBY JOSEF ŠŤASTNÝ A ARCHIV

Police, poličky a způsoby jejich upevnění