U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Pro deštivé dny

Kategorie: Volný čas | Autor: mlž

Na schovávanou se samozřejmě dá hrát, i když prší. Ve velké chalupě malé děti dokážou objevit množství skrýší. Ale nakonec jsou všichni odhaleni a rozběhaná mláďata je dobré zabavit zase něčím klidnějším.

Když děti omrzí i oblíbené pexeso a přejí si něco nového, nezbývá, než je zaměstnat zase trochu jinak. Zkusme je zapojit do výroby jednoduché stolní hry. Pro ty menší ji budeme muset vymyslet a nakreslit sami, větší děti se ale můžou pokusit každý o svou variantu.

Připravíme jim velké čtvrtky (nebo obyčejné bílé papíry velikosti A4, které podle potřeby slepujeme k sobě lepicí páskou, ale dá se využít i čistý karton z větší krabice od bot nebo elektrospotřebičů), kreslicí potřeby a hrací kostku. Jako figurky (nemáme-li je z jiné hry) použijeme cokoliv od knoflíků, barevně pomalovaných kamínků přes upravené dřevěné špalíčky až po zvířátka vyrobená z moduritu nebo ořechových skořápek.

Namalovat plánek hry postavené na principu “člověče, nezlob se” zvládne jistě každý. Děti při hře nejvíc nadchnou políčka s vtipnými úkoly, různé odbočky na trase a také, když celou hru zasadíme do nějakého příběhu. Může to být cesta k drakovi

a zpět, hledání pokladu, nebo se naopak vydáme naším městečkem nebo vesnicí. Vyhraje ten, kdo nejrychleji proputuje netradičním reálným prostředím hracího plánu. Při cestě musí hráč navštívit všechny určené body – babičku, tetu, koupaliště… a přitom plní úkoly: jedno kolo nehraje, protože si na náměstí koupil párek v rohlíku, skočí z políčka na políčko, neboť utíká před sousedovým psem atd. Čím víc postav a úkolů ze života se objeví, tím bývá nad hracím plánem větší legrace.

Popisy k obrázkům

Při vybírání námětů se přizpůsobíme věku a zálibám dětí

Autor fotografií: foto archiv a ZI, Realizace Monika Fólová

Pro deštivé dny