U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Před letní cestou

Kategorie: Volný čas | Autor: Jiří Svoboda

Letní cestování v autě s sebou přináší některá specifika. Během letních měsíců se na cesty vydává mnohem více řidičů, a to i takových, kteří toho jinak v průběhu roku mnoho nenajezdí.

Počítejme s tím, že se na silnici potkáme s méně zkušenými řidiči, kteří na delší trasu vyrážejí právě jen na dovolenou. Pro toto období jsou typické především nehody z únavy. Příčinou často bývá to, že se řidič, který po celý rok jezdí jen o víkendech na třicet kilometrů vzdálenou chatu, vydá nonstop na tisícikilometrový maraton. Řidiči zapomínají na pravidelné přestávky, snaží se dojet bez přerušení za každou cenu a následky mo-hou být tragické.

Pamatujme na to, že prvním předpokladem bezpečné jízdy je dobrá kondice. Nevyjíždějme na dlouhé cesty, necítíme-li se zcela fit, zvláště ne tehdy, když užíváme léky, které řízení vylučují. Před delší cestou se musíme dobře vyspat, protože nedostatek odpočinku se projeví snížením postřehu, soustředěnosti a prodloužením reakční doby. Spánkový dluh se nám může vymstít – organizmus si prostě řekne dost a vypne, byť jen na krátkou chvíli, která ovšem může být právě tou rozhodující. Únava přijde jistě na každého, ale jde o to, za jak dlouho. Zvláště nebezpečná je stereotypní jízda v letním vedru po dálnici, nebo v noci, nebezpečí číhá také nejvíce mezi druhou

a čtvrtou hodinou ranní.

Pokud tedy cítíme bolest v zádech, strnulost, bolení nohou, zavírají-li se nám oči, nebo nás oči pálí, bolí nás hlava, tak může být již skoro pozdě. Měli bychom okamžitě zastavit na nejbližším odpočívadle, zacvičit si, v noci je dobré si alespoň na krátkou dobu zdřímnout.

Pokud cestujeme s dětmi, měli bychom přizpůsobit plán cesty právě jim. Počítejme s tím, že cestování s dětmi se prodlouží, a tak bychom se rozhodně neměli pokoušet překonávat časové rekordy při dálkové jízdě. Nezapomínej-me na umístění dětí do dětských sedaček, vezměme jim jejich oblíbené hračky.

Během cesty bychom měli pamatovat na dostatečný příjem tekutin. Pokud se týká jídla, jíme spíše méně a lehké pokrmy. Pozor také na poslech monotónní a příliš hlasité hudby. I ta nás může ukolébat k spánku. Dobré také je, pokud máme spolujezdce, který vedle nás nespí, ale pomáhá nám při navigaci.

Před letní cestou