U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Prázdninová zahradní slavnost

Kategorie: Zvláštní nabídka – červenec 2002 | Autor:

a co všechno k tomu potřebujeme

Uspořádání prázdninové párty pod širým nebem vyžaduje nejen dobrou organizaci, ale také prostornou a patřičně vybavenou obytnou zahradu.

Místnost pod oblohou

Letní zahradní párty s grilováním se obyčejně odehrává na zahradní terase nebo v zahradním koutě. Terasa je právem považována za další místnost v domě, určenou k odpočinku pod širým nebem. Proto nemůže být jen prodloužením či rozšíření chodníku kolem chaty nebo chalupy. Neustálý “provoz” totiž k relaxaci nijak nepřispívá. K propojení s interiérem je vhodné terasové okno, neboť po otevření vytváří dojem plynulého přechodu do zahrady. Tvar terasy záleží na půdorysu stavení. U pravoúhlého domu je vhodná terasa pravoúhlá, pokud ale chceme zvýraznit kontrast obou celků, zvolíme tvar kruhový nebo oválný. K prostorné chalupě s velkými místnostmi je vhodná prostorná terasa, ke skromnější stavbě se hodí komornější plocha. Uvádí se 2-4 metry čtvereční na jednu osobu. Podlaha terasy by se stylově měla podobat stavbě či materiálům použitým v zahradě a nemá příliš upoutávat pozornost. Lidem i nábytku musí zajistit především stabilitu. Proto je nejlepší poloha v rovině pokoje. Dlažba může být betonová, keramická, kamenná, cihlová nebo z tvrdého impregnovaného dřeva. Dřevěné terasy jsou většinou z roštů připevněných na dřevěné hranoly, pod nimiž proudí vzduch. Výběr nábytku a doplňků přizpůsobíme velikosti terasy tak, aby se pro hosty nestala překážkovou dráhou. Pro využití za letních večerů je vhodné instalovat na terasu stabilní osvětlení, nebo alespoň přívod elektrického proudu. K dispozici však máme také alternativní zdroje. Důležitým prvkem v obytné zahradě jsou pergoly a krby.

Posezení v zahradě

Terasa je skvělá věc, ale teprve posezení dál od chalupy umožní pozvat na párty i větší společnost. Zahradní kout by však měl být s domem propojen pevnou a dostatečně širokou cestou, aby hosté za šera neklopýtali. Větší zahradní posezení může být umístěno i na opačné straně stavení, než je “rodinná” terasa. Architektura se řídí podobnými principy, jako stavba terasy, ale při volbě prvků a materiálů máme větší volnost, neboť nejsme tolik vázáni stylem chaty nebo chalupy. Výběr okrasných rostlin přizpůsobíme skutečnosti, že místo je často ve stínu nebo polostínu. Podlaha je ve stejné rovině jako okolní zahrada, nebo zapuštěná do země. To je stavebně pracnější, ale hostům bude větší teplo. I zde se samozřejmě předpokládá zahradní krb nebo gril. Párty lze pořádat i na kopci, s výhledem do krajiny. Vyvýšené místo by mělo být alespoň ze dvou stran chráněno proti větru, nejlépe pergolou. Pro větší slavnost je dobrým tipem přenosný stan nebo zahradní altánek. Snadno se postaví, ochrání hosty, živou barvou rozjasní stinná místa a po skončení párty zase rychle složí. Méně běžné a přesto zajímavé je využití některého rovného místa pro zahradní šachy, kuželky, nebo k umístění stolu pro stolní tenis.

______________________

Terasa nebo patio?

Slovo “terasa” nemá u nás jednoznačný význam. Kromě zpevněného místa pro odpočinek venku se tak často označuje i dlážděný úsek zahrady obklopený zdí, případně s pergolou. Jde vlastně o dvorek, kde se dá bydlet. Odborník takové místo nazývá “patio”.

Prázdninová zahradní slavnost