U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

POTŘEBUJÍ ZIMNÍ KABÁT

Kategorie: Zahrada | Autor: MARIE RUBEŠOVÁ

Rostliny pocházející z vnitrozemí jsou zvyklé na mrazivé období a chladnou sněhovou přikrývku. Těm z teplejších krajů bychom však neměli zapomenout „ušít“ zimní kabátek.

Jejich ochrana před mrazem se rozhodně vyplatí. Ušetříme tak nejen na nákupu nových rostlin, ale nebudeme muset ani proklínat firmy, které nám prodaly nebo dodaly poštou druhy nebo odrůdy, které nejsou dostatečně zimovzdorné. Než se odhodláme nějakou exotickou krásku koupit, měli bychom v první řadě nastudovat její požadavky.

   Rozsah zimní ochrany závisí samozřejmě i na konfiguraci zahrady. Na parcele otevřené chladným výsušným větrům si budou pochvalovat naši péči i odolné rostliny. Stejně tak je vyšší nebezpečí v mrazových kotlinách. Chrání-li rostliny od severu či západu zeď zahrady nebo domu, může být zimní příprava naopak o něco jednodušší.

   U stálezelených keřů bychom neměli zapomenout na zálivku skoro až do nástupu mrazů. Skutečnost, že nepřežijí zimu, totiž často zaviní spíše jejich uschnutí než vymrznutí. Máte-li obavu, že kořenový systém po vydatné podzimní zálivce zmrzne, stačí přikrýt kořenový krček asi patnácticentimetrovou vrstvou listí; upevníme ji síťkou, aby vítr pokrývku nerozfoukal.

   Ochranu vyžadují také mladé stromky, jejichž kořeny a kmínky ještě nemají dost síly vzdorovat nepohodě. V zahradách, které volně přecházejí do okolní přírody, je na místě i ochrana stromků a čerstvě vysazených rostlin před hladovou zvěří. Pokud nemáme pletivo nebo jiný materiál na jejich obalení, můžeme problém vyřešit tak, že okolo rozsypeme mletou kostní moučku. Její „vůně“ zvířata odpuzuje. Navíc tím rostlinám ještě přilepšíme – vysoký obsah fosfátů v kostní moučce podporuje násadu květů. *

***

1 Dobře založená a kultivovaná zahrada s rozmanitými dřevinami, jezírkem a pergolou třeba i ze starých žebříků je krásná i v zimě 2 Popínavým rostlinám udělejte stříšku z netkané textilie, kterou je možné připevnit na pletivo 3 Odolnější rostliny v nádobách ochraňte pletivem a meziprostor vyplňte suchým listím; dobrou službu udělá i bublinková fólie 4 Koruny mladých stromků ocení obleček z lehké prodyšné netkané textilie. Pokud předpověď ohlašuje tuhou zimu, raději oblečte dvojitý 5 Nádoby se zasetými semínky seskupte u zdi, o niž opřete a lehce připoutáte rákosovou rohož 6 Rostliny ve sklenících, které většinou nebývají vytápěné, ochráníte plastovou fólií, upevněnou v rozích konstrukce 7 Sníh a led kouzlí v zimě pěkné obrázky – ovšem ptáčkům znesnadní ozobávání plodů, proto nezapomeňte doplnit jejich jídelníček v chráněném krmítku 8 Rostliny v nádobách ochráníme slaměnou nebo rákosovou rohoží, misku odstraníme, aby v ní nezamrzla voda a nepoškodila kořeny a nádobu můžeme postavit na dřevěnou podpěru

JAK NA TO

* Keře a stromy je možné ochránit nastýlkou z listí nebo vyšší vrstvou zeminy kolem kmínku. Zelené části jehličnanů, jejichž větve se pod tíhou sněhu rozklesávají, je třeba omotat dokola provázkem, aby se nepolámaly.

* Růže dobře zasypte zeminou nebo kompostem až po kořenový krček a keříky schovejte pod slámu a jehličnaté větve.

* Stvoly pampové trávy svažte nahoře k sobě, aby byl vnitřek trsu chráněn. Za silných mrazů můžete obal ještě posílit rákosovou rohoží.

* Rostliny v nádobách můžete ochránit i tak, že květináč vsunete do návleku z kokosových vláken. Alternativně lze nádoby zapustit na chráněném místě zahrady do země.

* Hlízy jiřin, umístěné ve sklepě, čas od času zkontrolujte a odstraňte ty se stopami plísně. Vyplatí se také alespoň jednou za zimu přehodit brambory. Uvnitř hromady se sníží teplota a zamezí se předčasné tvorbě klíčků.

* Kořeny leknínů by neměly zmrznout, proto je raději vyjměte z jezírka a umístěte do prostoru, kde nemrzne. Ostatní vodní rostliny mají trochu ledu docela rády. ABY JEZÍRKO NEZAMRZLO

Před zimou je třeba věnovat péči také zahradnímu jezírku nebo rybníčku. Musíme je vyčistit, zbavit listí a dalšího materiálu, jehož hnití může ve vodě vyvolat nedostatek kyslíku. Jestliže máme v dostatečně hluboké nádržce rybky, je třeba nastoupit po několika dnech silného mrazu k záchranné akci. Vysekáme do ledu díru a odčerpáme trochu vody, aby ryby měly stále dostatek kyslíku. Abyste zabránili zamrznutí vysekané díry, postavte do ní kolmo svazek rákosu nebo chrastí. Lze rovněž zakoupit zařízení na udržení nezamrzlé hladiny a ukotvit je na nějakém hlubším místě. Před zamrznutím můžete vodu ochránit také jednoduchým levným trikem. K plastové láhvi připevněte drátkem několik kamínků, aby se udržela hrdlem dolů – a ponořte ji do vody. Vzduch v její spodní části nad hladinou je teplý a zamrznutí brání.

TIP!

Právě teď před mrazy je čas připravit si řízky z keřů. Ostrým nožem nebo zahradnickými nůžkami odstřihněte části větví, dlouhé asi 20 cm, pod posledním očkem. Pak zastrčte celý svazek řízků asi polovinou do země. Tyto zimní řízky budou mít už v březnu první kořeny a mohou být rozsazeny. K rozmnožování zimními řízky se nejlépe hodí vřes, zlatý déšť a bez černý.

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO: PAVEL KUMPRECHT, KAMIL VARCOLLER A ARCHIV

POTŘEBUJÍ ZIMNÍ KABÁT