U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Posaďte se, prosím

Kategorie: Chatař & chalupář – kouzlo zahrady | Autor: Iva Tvrzová

Dřevo, kov, textil i plast – všechny varianty i jejich kombinace jsou na zahradním nábytku možné. Při výběru se řídíme nejen líbivostí, ale především jaký komfort nabízí: pohodlné sezení, snadná manipulace (hliník je lehčí než litina, skládací nábytek se lehce přenáší i úsporně skladuje), odolnost vůči nepřízni počasí (teakové dřevo vydrží víc než smrkové), snadná údržba atd.

Náš tip

Pohodlně spočinout se dá i na nízké kamenné zídce, pařezu stromu, lavičce dosud vlhké po dešti. Stačí si přinést vhodný sedák – lepší než látkový je pletený z přírodního materiálu (IKEA, sedák Forön, 249 Kč)

O autorovi| text: Iva Tvrzová

Popisy k obrázkům

Židle s područkou Väsman je z hliníku a plastu; můžeme mít i stejnou židli a křeslo. Vyrábí se i v bílé a černé (IKEA, 599, 499 a 998 Kč). Stůl ze stejné série je kulatý nebo oválný (2490 a 3990 Kč)

Klasický stůl a lavice z dřevěných latí se hodí do každé zahrady. Podobné koupíte např. v hobby prodejnách

V jednoduchosti je krása – dřevěný rám s umělým výpletem, to je sklápěcí křeslo Brommö (IKEA, 1490 Kč)

Venkovní sezení situujeme buď v blízkosti domu nebo do klidného koutu zahrady. Využijeme třeba sousedství staré kamenné zdi nebo vyššího živého plotu, které jsou pohledné a vytvoří pocit soukromí. Doplnit lze rohoží jako ochranou před sluníčkem, osvětlením pro večerní pobyt, dekorativní keramikou, květinami

Rozkvetlý záhon nahradí kytice zahradních i lučních květů, vtipně naaranžovaná do barevné plastové tašky nebo dokonce do pestrých gumáků! Postavíme nebo pověsíme v blízkosti sezení, abychom ji měli na očích

Trochu výjimečnosti neuškodí: křeslo-lehátko Sävö je vhodné do exteriéru i interiéru. “Můžete sedět v zahradě a prsty bloudit v trávě,” říká o něm jeho designérka Monika Mulder. Na výběr je barva červená a modrá (IKEA, 998 Kč)

Oblíbené skládací lehátko s plátěným potahem je pohodlné, skladné, lehké. Nabízejí ho různí výrobci

Autor fotografií: foto: Pavel Veselý, Petr Zhoř, IKEA, Holandská květinářská kancelář, archiv

Posaďte se, prosím