Pomocníci pro zimní úklid

Rubrika: Dílna

Úspěšnou bitvu s přívalem sněhu lze vybojovat i s ručním nářadím. Možná se o něco víc nadřete, ale ušetříte peníze i životní prostředí, posílíte kondici a nebudete rušit okolí hlukem.

Shrnovače sněhu jsou vhodné na větší množství sněhu

Lopaty a hrabla na sníh

Lopata (nebo širší hrablo) patří mezi základní výzbroj pro souboj s jakýmkoli typem sněhu. Nekomplikujte si život dřinou s klasickou či „uhelnou“ lopatou, jsou zbytečně těžké a práce s nimi je neefektivní. I nejlevnější polypropylenová lopata na sníh vám odhazování a shrnování výrazně ulehčí.

U levného zboží si dejte pozor na kvalitu uchycení násady a madla, které by nemělo být příliš malé a křehké. Dražší lopaty mívají břit zpevněný plechem nebo ocelovou čepel, některé se prodávají i s integrovanými plastovými nebo hliníkovými násadami.

Shrnovače sněhu

Lopata (nebo širší hrablo) patří mezi základní výzbroj

Jsou vhodné na větší množství sněhu, jejich konstrukce umožňuje efektivnější rozložení sil a lepší využití vlastní hmotnosti a setrvačné síly než v případě lopaty nebo hrabla.

Shrnovače dodává například Hecht či Gardena, pořídíte je v železářstvích i hobbymarketech. Jejich pracovní záběr kolem 70 centimetrů umožňuje efektivní úklid i v případě větších ploch. Zadní okraj je (např. u Gardeny) upraven jako nášlapná plocha, takže můžete při práci využít i sílu nohou.

Koště na sníh

S menší vrstvou čerstvě napadaného prašanu si nejlépe poradí koště. A včasným zametením můžete zabránit vytvoření namrzlé vrstvy na chodníku či na dlažbě dvora. Můžete použít libovolné koště včetně oblíbené proutěné metly, lépe se vám však bude pracovat s širším koštětem s kratšími štětinami.

včasným zametením můžete zabránit vytvoření namrzlé vrstvy na chodníku či na dlažbě dvora

Chcete-li šetřit místem v dílně, pořiďte si například „zametací“ nástavec z řady Fiskars QuikFit, který lze kombinovat s univerzální násadou Fiskars a je vhodný i na sníh.

sypací vozík

Sypací vozík Gardena 500 Comfort je ideální k posypání namrzlých příjezdových cest i chodníků. Díky dostatečné šířce posypu a velké kapacitě zásobníku šetří čas při práci, praktická je možnost naplnění různým posypovým materiálem.

Sypací vozík Gardena 500 Comfort je ideální k posypání namrzlých příjezdových cest i chodníků

S pomocí dávkovací tabulky lze množství materiálu optimálně upravit. K tomu slouží dávkovací páčka prakticky umístěná přímo na rukojeti vozíku. Vozík je vybaven Stop systémem, který zabraňuje plýtvání materiálem – vozík totiž sype, pouze když je tlačen dopředu. O hladkou manipulaci s vozíkem se stará pohon dvěma koly a tuhá hliníková rukojeť.

Vysavač a fukar

Odfoukat sníh se vám sice nepodaří „ručně“, ale můžete k tomu využít přístroj, který by jinak v zimě ležel ladem. Zahradní vysavač nebo fukar se hodí nejen během podzimu, jara i léta, ale stejně tak v zimních měsících, kdy chodník nebo jakoukoli přístupovou cestu posype čerstvý prašan. Bez problémů ho odfoukne přesně tam, kam potřebujete. Nemusíte se tak namáhat zametáním čerstvě napadaného sněhu z cesty nebo chodníku. Elektrický fukar s plynulým výkonem a hmotností necelé tři kilogramy prodává například Mountfield.

Sekáče na led

Sekáč na led je výborným pomocníkem v případě, že potřebujete očistit dlažbu od nebezpečné tenké vrstvy zledovatělého sněhu. Údery čepelí můžete zmrzlou vrstvu narušit, plochu sekáče na násadě pak použít jako škrabku či hrablo. Při sekání ledu je ovšem nutné postupovat opatrně, příliš silné údery ostrou čepelí by mohly zanechat v některých typech dlažby rýhy nebo dlaždice jinak poškodit. Sekáče lze koupit v různých šířkách a bez násady nebo s násadou.

Lopata do auta

Zvlášť při cestách na horské chalupy vám může v zimě velmi prospět lehká šikovná lopata do auta

Zvlášť při cestách na horské chalupy vám může v zimě velmi prospět lehká šikovná lopata do auta se zkrácenou ergonomickou hliníkovou rukojetí s plastovým potahem od Fiskars. Zachrání vás v závěji nebo při neopatrném manévrování na zasněžené silnici. Dostanete se s ní však i do zafoukané chalupy, když je všechno ostatní nářadí na sníh zamčeno uvnitř.

Ruční sypač

Zhruba kilo a půl posypového materiálu se vejde do praktického ručního sypače od Gardeny. Využijete ho především k údržbě menších ploch kolem domu a umožní vám rozmetat sůl či písek bez zbytečné námahy a bez obav, že se při tom ušpiníte. Pomocí otočného ovladače lze na sypači nastavit dávkovací otvor podle hrubosti materiálu a tvar sypače také umožňuje snadné nabírání posypu z nádoby.

Radlice na traktor

Zahradní traktor mezi ruční nářadí samozřejmě řadit nelze, ale s patřičným příslušenstvím můžete tohoto nezdolného zahradního pomocníka přimět k pohybu i v době, kdy se tráva rozhodně neseká. Stačí ho vybavit radlicí na sníh, s jejíž pomocí se traktor promění ve velmi účinný nástroj pro úklid sněhu na velkých rovných plochách nebo i na delší příjezdové cestě. Radlice, které se ovládají pomocí jedné nebo dvou pák a kromě sněhu mohou sloužit i ke shrnování jiných sypkých materiálů, najdete v nabídce Mountfieldu i dalších dodavatelů zahradních traktorů a jejich příslušenství.

Radlice na traktor

 

text: Richard Guryča
foto: archiv firem

Pomocníci pro zimní úklid

Pomocníci pro zimní úklid