Pohádkové Vánoce

Ještě do konce roku a také začátkem roku příštího si můžeme užívat pohádkovou vánoční atmosféru na některých zámcích a hradech. Stačí vzít rodinu a vydat se na výlet.

Státní zámek Telč
výstava Jak se budí princezny aneb Zámkem po stopách filmové pohádky, koná se do 31. 12. 2013

Státní zámek Telč

Výstava poodhaluje filmové zákulisí vzniku této filmové pohádky, která se natáčela převážně v prostorách zámku a v okolí Telče. Výstava je rozčleněna do sedmi místností zámecké galerie a návštěvníci si zde mohou prohlédnout originální filmové kostýmy a rekvizity z  pohádky. Prostřednictvím expozice si připomenou filmové lokace, kde se pohádka natáčela, podrobně se vrátí na místa v areálu zámku, která zanechala dnes již svou nevymazatelnou stopu na filmovém plátně. Výstava návštěvníkům ve třech místnostech také představí alespoň zlomek scénické výpravy a to ve formě práce maskérů, kostymérů nebo rekvizitářů. K vidění jsou princezniny šaty, včetně její postele, kostým medvěda, do kterého se převlékal Vladimír Menšík a mnohé další. Výstava je doplněna fotopaneláží, kde jsou prezentovány dobové dokumenty z období vzniku projektu – novinové výstřižky, kopie natáčecího plánu či informace o tom, co provázelo vznik projektu.
Výstava je otevřena každý den mimo pondělí od 10:00 do 12:00 a od 13:00 do 15:00 hod.

Státní hrad Švihov
výstava Po stopách Popelky, koná se až do 2. 3. 2014

Státní hrad Švihov

U příležitosti 40. výročí od natočení oblíbené filmové pohádky Tři oříšky pro Popelku vznikl mezinárodní projekt Tři výstavy pro Popelku, který spojuje vodní hrad Švihov a zámky Ctěnice a německý Moritzburg.
Výstava Po stopách Popelky na Švihově seznamuje návštěvníky s místy, kde se film z velké části natáčel. Jedná se nejen o Popelčin domov, který se točil přímo na hradě, ale také sad v okolí, kam chodila Popelka za sovou Rozárkou a koněm Juráškem a dokonce i rybník, do něhož se převrhla macecha s dcerou Dorou, když ujížděly před princem. Všechna tato místa představuje naučná stezka Po stopách Popelky, která měří necelé čtyři kilometry.
Přímo na hradě jsou k vidění Popelčiny šaty, trojrozměrné filmové kulisy v životní velikosti nebo životopisné medailonky o tvůrcích filmu. Pro děti jsou připravené zábavné interaktivní hry.
Výstava je otevřena každý den mimo pondělí od 10:00 do 16:00 hodin.

Státní zámek Sychrov
Vánoční koncert Vánoce s Vlastimilem Harapesem, koná se 26. 12. 2013 od 16:00 hod.

Státní zámek Sychrov

Slavnostní večer s českým hercem, tanečníkem, režisérem, tanečním mistrem, choreografem, pedagogem, dlouholetým členem a sólistou baletu Národního divadla v Praze,…
Večer, jehož program je dramaturgicky zaměřen na Vánoce, večer, ve kterém bude Vlastimil Harapes hovořit i zpívat společně s excelentní operní pěvkyní Emou Hubáčkovou (sólové skladby i dueta) a za doprovodu klavírního virtuosa, zasl. umělce Ukrajiny prof. Vladimíra Župana. Pořad je moderován Danielem Rumpíkem – ředitelem rádia Blaník.
Zazní např. šansony l’important c’est la rose, Je suis malade, muzikálové Zpívání v dešti, Píseň pro Kristinku, jedna z nejslavnějších vánočních písniček Purpura a další.

TEXT: REDAKCE
FOTO: THINKSTOCK

Pohádkové Vánoce