Podzimní zahrada potřebuje úklid. Tipy na skvělé pomocníky.

Rubrika: Market

Chcete mít zahradu před zimou uklizenou stejně dobře jako obývací pokoj v neděli odpoledne? Poradíme vám, jak si s tím poradit a moc se přitom nenadřít.

Na spoustu podzimních zahradních prací totiž existují šikovní pomocníci, například: vertikutátory, pily drtiče, štěpkovače, fukary a kompostéry.

Léčba trávníku vertikutátorem

Trávník má za sebou náročnou sezónu. Kvůli tropickému létu byl vystaven velké zátěži a nutně potřebuje provzdušnit. Právě v září a říjnu nastává optimální doba na podzimní vertikutaci, která je stejně důležitá jako ta jarní. Provádí se po posledním sekání. Vertikutátor při ní vyčeše z trávníku všechny mechy a travní plsť, čímž zpřístupní travní kořen živinám a vláze. Poté je dobré trávník ještě pohnojit podzimním trávníkovým hnojivem se zvýšeným obsahem draslíku, aby měl v zimě dostatek živin.

Elektrický vertikutátor PATRIOT S 1600 je lehký, výkonný, elegantní a práci s ním bez problémů zvládnou i ženy. Foto Mountfield

Vybírat můžete z vertikutátorů elektrických i benzinových podle typu pozemku: elektrické zvládnou menší pozemky s dostupností zásuvky, benzinové užijete na větších, případně členitějších zahradách.

Nejdříve řežeme a potom drtíme!

Benzinová motorová pila Oleo-Mac GS 520 je vhodná na přípravu palivového dřeva i na práci kolem domu. Má motor o výkonu 2,5 kW a americkou řeznou lištu o délce 41 cm. Má inovovaný karburátor a kompenzátor znečištění, takže splňuje nejpřísnější emisní normy. Vyniká nízkou spotřebou paliva. Ke snadným startům pily přispívá dekompresní ventil, nastřikovač paliva a poloautomatický sytič. Komfort při práci usnadní propracovaný antivibrační systém. Pila je výborně vyvážena, má automatické mazání řetězu s regulací.

Když jste vše prořezali a nařezaná polínka jsou srovnaná v kůlně, máte sice tu největší dřinu za sebou, ale na zahradě se válí ještě hobliny, prořezané větve ovocných stromů a spadané listí. Tak co s nimi?

Špičková sekera PATRIOT XL Profi, na kterou výrobce poskytuje záruku 10 let.
Foto: Mountfield 

Je škoda větve vyhazovat, když s nimi můžete zatopit nebo pohnojit zahradu. Stačí použít drtič nebo štěpkovač, a výsledkem bude skvělý a užitečný materiál zdarma. Drtiče větve rozsekají na malé kousky, které můžete použít do kompostu nebo jako mulč. Snadno si poradí s kůrou, větvemi keřů a stromů i dalším zahradním odpadem. Štěpkovače potom rozřežou větve na trochu větší kousky, s nimiž můžete po usušení zatopit v krbových kamnech.

Zahradní drtič Powercut 2500 vyniká vysoce odolnými noži ze speciální oceli, díky kterým si poradí s větvemi o průměru až 4 cm. Vyjímatelný box je průhledný, takže jednoduše zrakem zkontrolujete, jestli je plný. Manipulaci usnadňují velká kola. Foto: Mountfield

Fukary vše vyfouknou!

A na závěr ještě vyluxujte. Konečné zametení nepořádku, ale třeba i prvního prašanu, za vás pak obstarají šikovné zahradní fukary.

AKU fukar Patriot BL25 40V oceníte nejen po údržbě živých plotů, ale především při úklidu problematických zákoutí zahrady jako záhonky a skalky. Speciální tvar trubice minimalizuje hlučnost. Nízká hmotnost, skvělé vyvážení a pohodlné ergonomické madlo zajišťují bezchybné míření vzduchového proudu, sekvenční spínač umožňuje regulovat výkon ve 4 stupních za sebou. Tím nastavíte takový průtok vzduchu, aby kamínky v záhonech zůstaly a listí odlétlo. Nejvyšší turbo je pak už opravdová vichřice, která si poradí i s mokrým listím. Fukar můžete využít také na vyfoukání listí z nízkých okapů, lehkého prachového sněhu z auta nebo nečistot ze zámkové dlažby, cestiček a schodů.

Co vysajete, dejte do kompostéru…

Fukary se snadno a rychle vyrovnají s nepořádkem, kompostéry pak zbytky dokonale zpracují. Ten správný kompostér by měl být vyrobený z kvalitního vysokohustotního polyetylenu, který odolává mrazu a nekroutí se na sluníčku. Kvůli působení vzduchu jsou důležité ventilační otvory na všech stranách a horní odklápěcí víko, umožňující doplnění dalšího odpadu. Hodí se též otočný ventil, jímž můžete regulovat přívod vzduchu, a tak podle potřeby určovat rychlost rozkladu. Volné dno zajišťuje styk s půdou a přístup užitečných mikroorganismů, červů a žížal. Praktická boční dvířka pak umožňují snadné odebírání hotového humusu.

Kompostér K 700 pojme až 720 litrů biomasy. Je opatřen víkem s panty pro otevírání jednou rukou a otočným ventilem, sloužícím k regulaci prostupu vzduchu. V  patě naleznete boční dvířka pro vyjímání uzrálého kompostu. Foto: Mountfield

No vidíte, a zahrada je uklizená! Teď už zbývá jen zatopit v krbových kamnech a užívat si podzimní pohody s výhledem z okna na krásně uklizenou zahradu…

Více na www.mountfield.cz

Komerční prezentace

Uložit

Podzimní zahrada potřebuje úklid. Tipy na skvělé pomocníky.