U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Podzimní poletování

Kategorie: úvod | Autor: Martina Lžičařová

Jsem zvědavá, jestli letos přijde babí léto. Bývají to krásné teplé slunečné dny, kdy se příroda na rozloučenou odívá do nádherných odstínů pestře zbarveného listí od zelené až po rudou a najednou, ačkoliv odhodlaná nachystat se ke spánku, znovu se na čas probudí. Jestli si to také uvědomujete, tehdy obvykle poletují vzduchem tenounká vlákna některých druhů pavouků.

Jde prý o mladou generaci drobných pavoučích druhů, kterých se zmocňuje stěhovavý neklid a který začne osnovat dlouhá pavučinná vlákna. Pomocí těchto “padáčků”, jichž se vzdušné proudy snadno zmocňují a unášejí je krajinou, potom pavoučí potomstvo putuje do svých nových působišť.

Mají to hezky zařízené, že? Prostě si počkají na ty nejkrásnější dny konce léta, “uháčkují” si padák a letí… A kam doletí, bude jejich nový domov. Náš chatařsko-chalupářský národ s nimi má cosi společného. Přinejmenším posbírání potomstva ze všech lesů, vod a strání a jeho stěhování z chalup a chat do měst.

Ale protože my lidé nejsme tak hrrr jako pavouci, o každém volném víkendu šupajdíme zase zpátky a dokončujeme, co se dá. Teď k podzimu nejvíc o pomoc volá zahrada. Stromy jsou obsypané ovocem a je potřeba se o ně postarat. Sklidit, přebrat, zavařit, smoštovat, usušit, uskladnit. Spousta práce! Každý podzim, po celé věky opakující se příprava na zimu.

Přestože dnes není problém si koupit v obchodě krásná jablka a další druhy ovoce v kteroukoliv denní, noční i roční dobu, jsem zastáncem vitaminů, rostoucích na vlastní zahradě. Hlavou se mi honí názvy těch odrůd, s nimiž jsem se setkávala u babiček. Jablíčka byla hedvábná, panenská, matčina, ale také kyseláče a koženky, z hrušek jsem měla nejradši kačenky a malvazinky. O skalky jsem nestála. Všechny je vzal čas a ovocné odrůdy na našich zahradách se změnily. Jsou odolnější, mnohdy i chutnější. Ale konec povídání a honem s košíky ke stromům, ať to všechno stihneme! A když nám bude počasí přát, třeba zahlédneme i nějakého “babího letce”.

Podzimní poletování