U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

ZABALIT DÁREK JE UMĚNÍ

Kategorie: Inspirace | Autor: iva

Krásně zabalený dárek – byť by to byla “maličkost” – potěší často mnohem víc, než “velký”dar předaný jen tak nedbale v papíru nebo tašce z obchodu.

Většina z nás asi zvládne zabalit klasickou “hranatou” krabičku, poradí si i s nějakou tou ozdobně uvázanou mašlí, ale s nepravidelnými předměty a originálnějším obalem je to už horší. Přesto i průměrně šikovný člověk zvládne hezky a vtipně zabalit dárek – jen musí vědět, jak na to. My vám několik netradičních nápadů ukážeme. Jejich autorkou je odbornice na originální ozdobné balení dárků u nás – paní Radka Křivánková. Několik desítek dalších nápadů, včetně podrobného popisu, nákresu a fotografie, najdete i v její knize Ozdobné balení dárků, která se jako novinka objevila právě teď na knihkupeckých pultech. Oříškem někdy je balení válcovitých předmětů – častými dárky bývají lahev alkoholu nebo kosmetický výrobek. Tady je několik nápadů (některé lze použít i na vyšší hranaté balíčky).

KORNOUTY S KVĚTINOU

Na bok zabaleného dárku ještě přilepíme 3 kornoutky, srolované ze čtverců papíru. Do každého vsuneme usušenou růžičku, dole ozdobíme mašlí

MIKULÁŠSKÁ ČEPICE

Červený papír je 2x delší než balený předmět. Na dně složíme a slepíme, dlouhý konec složíme do špičky, ohneme a cíp ozdobíme střapečkem z proužků bílého papíru. Z něj je i lem čepice.

SPIRÁLKY

Papír je 2x delší než balený předmět. Nahoře papír zploštíme, napříč vložíme spirálky různobarevných papírových nebo lýkových stužek (rychle je přetáhneme přes hranu nože nebo nůžek) a papír zarolujeme a slepíme.

JAPONSKÝ STYL

Dárek zabalíme. Pruh červeného papíru složíme jako harmoniku, rozevřeme do kruhu, spojíme a šikmo přilepíme na horní hranu balíčku. Ozdobíme papírovým ptáčkem (tzv. origami) a malým vějířkem z červeného papíru.

JEDNODUCHÉ, EFEKTNÍ

Papír je 3x delší než dárek. Dlouhý konec ohneme, přetočíme a stužkou přivážeme k dárku. Ozdobíme mašličkou apod.

VĚJÍŘ S PEŘÍČKY

Potřebujeme: dárkový papír, oboustrannou lepenku, barevná peříčka, mašli

a) Šířka papíru je jen o několik cm větší než obvod dárku, délka 3x delší než jeho výška. b) Dárek zabalíme po obvodu. c) Zabalíme spodní stranu, papír po celé délce slepíme. Vrchní prázdnou část uhladíme rukou. d) Shora poskládáme vějířek. e) Vějířek na jedné straně pevně slepíme, volnou část roztáhneme a okraj přilepíme k boku dárku. Ozdobíme mašlí a peříčky.

FOTO PAVEL VESELÝ A Z KNIHY R. KŘIVÁNKOVÉ: OZDOBNÉ BALENÍ DÁRKŮ

ZABALIT DÁREK JE UMĚNÍ