Podoby dřeva

Dřevo se v interiéru objevuje jak na součástech stavby, tak na nábytku či doplňcích. Všimněte si podoby dřeva jako takového – jeho struktury, kresby, přírodní barevnosti, dekorativně zpracovaného povrchu, zajímavého barevného nátěru nebo dekoru. To vše samo o sobě může být krásnou ozdobou interiéru.

Zaujme starý rozpraskaný trám i letitá patina. Své kouzlo na nábytku má kresba dřeva, někdy jemná, jindy výrazná. Velmi dekorativní je dýha z kořenice, jež se vyrábí z kořenové části dřevin.

Na první pohled určitě upoutá náročně zpracovaný povrch nábytku, který působí jako obraz. Může to být plastická řezba na ploše dvířek starého příborníku, historická skříň nebo truhla s lidovými malbami, ale i současné malby na interiérovém vybavení.

Skutečným uměním je intarzované dřevo. Z dřevěných dýh různých barev a struktur jsou vyřezány potřebné tvary a ty se skládají a lepí do různých vzorů, ornamentů, rostlinných i figurálních motivů zdobících stolní desky, povrch komod a podobně. Podobnou technikou je inkrustace – vykládání povrchu dřeva různými cennými materiály, jako jsou perleť, polodrahokamy apod. Na venkově bychom se s oběma technikami dříve setkali spíše v podobě jen drobného ornamentu nebo monogramu.

Zato vybíjení kovem nebylo na vesnici ničím cizím. Do vyřezaného žlábku ve dřevě ve tvaru ornamentu se postupně kladívkem vbíjel proužek kovu. Také hřebíky s ozdobnou hlavou nebo drobné plechové dekorace zdobívaly venkovský nábytek.

Text: Iva Tvrzová, foto: Pavel Veselý, Shutterstock, Rosewood, Bella Rose

Podoby dřeva