U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

PĚSTUJEME BYLINKY

Kategorie: Zahrada | Autor: IVA TVRZOVÁ

Pro bylinky, které budeme mít při vaření vždy čerstvé po ruce, se určitě najde místo i na té nejmenší zahrádce.

Jejich pěstování není náročné, většinou jim stačí chudá, vápenitá zem, zato milují slunná, vyhřátá stanoviště. Některé lze pěstovat i v truhlíku nebo květináči na okně.

Zakládání záhonku: plochu zryjeme do hloubky 30 cm a přidáme hrubší kompost, který půdu zlehčí, provzdušní a zvýší její schopnost zadržovat vláhu. Půda by měla mít neutrální až zásaditou reakci (pH 6 až 7,5). U kyselé půdy (pH pod 5,5) zvýšíme zásaditost přivápněním.

Předpěstování a výsadba: bylinky vyséváme během května či června přímo na záhon, nebo vysazujeme už vzrostlé sazenice. Ty koupíme nebo si je předpěstujeme doma v květináči či truhlíčku ze semen (vyséváme v březnu až dubnu do zeminy pro výsev). Vyseté bylinky jednou nebo dvakrát přepícháme na větší vzdálenost. Přepichujeme při velikosti, kdy je můžeme uchopit prsty. Opatrně zaléváme, zastiňujeme, necháváme v teple. Když se semenáčky ujmou, postupně je otužujeme a zaštipujeme vrcholky. Na záhon vysazujeme ve druhé polovině května. Vyhrábneme jamku, prolijeme vodou, vsadíme sazenici a zeminu přitiskneme. Opatrně zalijeme odstátou vodou.

Sklizeň: lístečky nebo výhonky otrháváme pro použití v kuchyni podle potřeby průběžně po celé vegetační období. Na sušení sklízíme těsně před květem nebo po rozkvětu, za slunného počasí a nejlépe v době těsně před polednem, celou nať nebo její horní část. *

***

JAK NA TO

* Bazalka pravá potřebuje slunečné či poloslunečné a chráněné stanoviště, kyprou půdu s dostatkem vápníku, pěstuje se ze semen nebo sazenic. Nať lze seříznout 2x až 3x za léto.

   * Dobromysl obecná má ráda písčitohlinitou zásaditou půdu, vyhovuje jí slunce, ale snáší polostín až stín. Vysévá se přímo na záhon v první polovině května. Na podzim se nadzemní část seřízne.

   * Majoránka zahradní vyžaduje teplou polohu a dobře vyhnojenou půdu. Předpěstováváme ze semen nebo vyséváme přímo na záhony v dubnu, pak vyjednotíme na vzdálenost 30 cm. Nať se sbírá před květem. Na podzim odstraníme celou nadzemní část.

   * Máta peprná má ráda vlhké, lehce zastíněné místo a vyhnojenou půdu. Trvalka vydrží na stanovišti několik let, hodně se rozrůstá.

   * Meduňka lékařská vyžaduje chráněné slunné stanoviště, lehčí humózní půdu. Sazenice vysazujeme na jaře nebo na podzim, nejméně 50 cm od sebe. Na stanovišti vydrží řadu let.

   * Libeček lékařský potřebuje vlhkou a propustnou půdu, polostín. Vysévá se v druhé polovině května na záhon. Množí se samovýsevem.

   * Saturejka zahradní je letničkou, předpěstovává se nebo se vysévá v květnu až červnu rovnou na záhon. Vyžaduje slunnou polohu a lehčí půdu. Rostliny potřebují větší vzdálenost od sebe.

   * Šalvěj lékařská je na půdu nenáročnou trvalkou, ale vyžaduje slunnou polohu. Vysévá se v březnu do truhlíku a sazenice se vysazují na záhony v druhé půli května.

Popisy k obrázkům

Při sklízení se osvědčují speciální nůžky na bylinky

Autor fotografií: FOTO: PROFIMEDIA. CZ A FISKARS

PĚSTUJEME BYLINKY