U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Ostrov PLNÝ ŽIVOTA

Kategorie: Kouzlo zahrady – na terase | Autor: ZI

Terasa je to nejlepší místo pro posezení venku. Obvykle se na ni vstupuje ze dvou stran: francouzským oknem z domu a samozřejmě ze zahrady. Život na ni přinášejí stálí obyvatelé domu a jejich přátelé, ale také návštěvníci z říše zvířat. Každý by si tu měl najít svůj koutek.

Vypadá to, že na umístění a vybavení terasy nic není, ale to se mýlíte! Někdo dává přednost stínu, jiný slunci, na terase by se mělo potkávat obojí. V horkých dnech se snese trocha zastínění, proto je vítaný vzrostlý strom v blízkosti. Můžeme jej ale nahradit přenosným slunečníkem, markýzou nebo posezení schovat pod zarostlou pergolu či za treláž.

   Posezení by mělo být do určité míry skryto, ale mělo by také poskytovat hezký výhled do okolí. Ideální je, když je můžeme ze tří stran chránit, ať už zdí od domu nebo vegetací.

   Žádné místo k odpočinku by nebylo to pravé, pokud by zůstalo bez rostlin. Nabídněme jim tedy prostor, který terasa poskytuje. Rostliny by se měly šplhat a ovíjet, vznášet se, přepadat, nastavovat slunci ve všech výškových úrovních. Také by měly hýřit barvami a vonět, lákat oči, dráždit nosy, čumáčky i sosáčky. A je jedno, zda nás budou zdravit z přilehlého záhonu, zahradní zídky nebo z květináčů, postavených na zemi či schodech nebo zavěšených na trámoví pergoly.

   A víte, proč se vlastně terasy staví? Právě proto, aby posezení nebo poležení na zahradním nábytku bylo po všech stránkách příjemné. Taková lavička a stolek se dají postavit přímo na trávník do zahrady, ale užívají-li se často, tráva se pod nimi vyšlape a za deště se změní v blátivou kaluž. Zatímco vydlážděná terasa poskytne nábytku i nám „pevnou půdu pod nohama“.

Kam jinam s letní kuchyní

K čemu je letní kuchyně? K čemu jinému než k vaření, grilování, uzení, přípravě pohoštění pro návštěvy a k pořádání rodinných slavností. A tím nejlepším místem, kam s ní, je jednoznačně terasa. Základem bývá krb nebo gril pod přístřeškem, který za deště ochrání jak obsluhu, tak vybavení. Pak nějaká ta police na nádobí, výklenek pro dřevo nebo dřevěné uhlí, „schovka“ pro přenosnou lampu a svíčky, kdyby se hostina protáhla až do soumraku. K zahození není ani chladnička či chladicí box a pánové by jistě nezapomněli poznamenat, že se musí vejít sud s pivem a kolem by měla být spousta místa pro frontu žíznivců.

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: MOUNTFIELD, FOTO IVAN ŠIMEK A ARCHIV

Ostrov PLNÝ ŽIVOTA