U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

OPRAVA DŘEVĚNÉ PODLAHY

Kategorie: Podlahy | Autor:

Přinášíme jednoduchý nápad, jak opravit vypadlý suk a jak zamezit vrzání prověšené nebo seschlé podlahy.

Vypadl vám v dřevěné podlaze suk? Nemusíte hned utíkat pro tmel. Ten by, jde-li o větší otvor, ani nebyl tou nejlepší variantou. Dlouho by schnul a po vyschnutí by se mohl propadat. Rychlejší variantou je díru po vypadlém suku odvrtat. Volíme vrták o trochu větším průměru, aby okraje nového otvoru byly ve zdravém dřevě.

   Velikost vrtáku vybereme podle průměru dřevěných ucpávek nebo špuntů, které můžeme koupit v dřevoprodejně nebo hobby marketu. Ucpávky jsou kolečka soustružená z větviček, takže si zachovávají kresbu let a imitují tak vypadlý suk. Jedna jejich hrana je pro snadné vložení do otvoru lehce stržena. Okraje špuntu natřeme lehce disperzním lepidlem a přes prkénko vklepneme do připraveného otvoru tak, aby nezapadl pod úroveň podlahy nebo obložení. Pokud je otvor moc velký, můžeme do něj vložit ucpávku a spáru okolo dotmelit.

   Nemáme-li vhodnou velikost ucpávky, můžeme si ji odříznout z dřevěné násady nebo kulatiny, vysoustružit nebo vyříznout vykružovací pilkou bez vodicího středu.

   Vrže-li nám starší dřevěná podlaha nebo potřebujeme-li udělat pod ní sondu, můžeme si otvor pro nový suk vytvořit i tam, kde není. Při vrzající podlaze pak do vytvořeného otvoru nastříkáme montážní pěnu. Ta po vytvrzení podepře prkna prošlapané podlahy zespodu a zamezí tak jejich vrzání.

***

POSTUP PŘI POVRCHOVÉ ÚPRAVĚ

1) Velikost vrtáku vybereme podle velikosti špuntu.

2) Díru po vypadlém suku odvrtáme.

3) Vyvrtanou dírou nastříkáme pod podlahu montážní pěnu.

4) Dřevěný špunt lehce zatlučeme do otvoru.

O autorovi| TEXT, FOTO A REALIZACE: www. CeskyKutil.cz, internetový hobby magazín

Popisy k obrázkům

OPRAVA DŘEVĚNÉ PODLAHY