U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Na větve se zahradním drtičem

Kategorie: Chatař & chalupář – kouzlo zahrady | Autor: Ing. Jan Tůma

S kompostováním shrabaného listí a trávy zahrádkáři a chalupáři problémy nemají. Ještě “výživnější” kompost však lze získat z odřezků, natí a kořenů zeleniny při jejím čištění.

Horší to ale je s tisíci větvičkami odstřiženými ze živých plotů, se zbytky z prořezaných keřů a uschlými kmínky. Ty se většinou k malé radosti “vykouřených” sousedů na jaře a na podzim nesmyslně spalují.

Tichý chod je už samozřejmostí

V užitečný humus je dokáže proměnit malý přenosný nebo pojízdný zahradní drtič. V ceně od 5 do 12 tisíc je na našem trhu dnes nabízí nejméně deset výrobců. Podávacím hrdlem nahoře vhazujeme větve a zahradní odpad do drticího mechanizmu, poháněného zespodu či ze strany upevněným elektromotorem. Starší drtiče, odstrašující hrozivým hlukem, rozsekávají větve a kmínky (obvykle až do tloušťky 4 cm) rychle se otáčejícími noži na štěpky, připomínající dřevěné mince. Pokud nemají vtahovací mechanizmus (obvykle dva proti sobě se otáčející ozubené válce), může dojít při násilném vtlačování silnější větve k jejímu vymrštění proti uživateli, nebo se špatně postavený drtič převrhne.

Zahrady mají být oázou klidu, proto dnes převažují drtiče s pomalu se otáčející frézou nebo se šnekem, jaký důvěrně znáte z masostrojků. Pracují tiše a razantněji než rotující nože, takže dole z drtiče do koše či zavěšeného vaku vypadává už jen beztvará drť. Čím jemněji je odpad “rozemlet”, tím rychleji a účinněji v něm probíhá biologický proces při kompostování. Proto je dobré vybírat právě jen z těchto typů. I když elektromotor vystačí jen s příkonem kolem 1,6 kW, dokáží za hodinu zpracovat až 100 kg větví.

Ne vždy však rozmělněné větve musí skončit v kompostu. Drť a štěpky z větví výborně poslouží například k zakrytí půdy pod jahodníky a pod ozdobnými keři. Tímto mulčem se snižuje v palčivém vedru odpařování vody z půdy.

Popisy k obrázkům

Gardena letos překvapila tichými pojízdnými drtiči s nebývalou elegancí

Praktickým pěchovadlem umožňují drtiče Bosch AXT Rapid bezpečně natlačit do vstupního hrdla až o 40 % více materiálu. 7490 Kč

Autor fotografií: foto: Bosch a Gardena

Na větve se zahradním drtičem