Okno mezi místnostmi

Vedle oken na vnějším plášti budovy, kterými se díváme z domu ven do okolí, může mít stavení i okna poněkud netypická – propojující dvě sousední místnosti.

Původní okénko mezi pokojíkem a kuchyní

K čemu je dobré okno, které vede z jedné místnosti do druhé? Takové okno osvětlí tmavý prostor, zjednoduší servírování jídla, usnadní kontrolu malých dětí nebo třeba nabídne zajímavý pohled. Interiérová okna se někdy budovala už při stavbě domu, ale ještě častěji vznikala při pozdějších přestavbách.

Otevřené podávací okénko mezi kuchyní a pokojem

Někdy vznikla neúmyslně – například když byla před vstupní chodbou s oknem dodatečně postavena veranda. Původní venkovní okno se tak stalo interiérovým.

Více světla

Interiérové okno přivede světlo do místnosti, která je osvětlena nedostatečně nebo přímé světlo nemá vůbec. Ne vždy bylo možné při stavbě domu vybudovat okno všude tam, kde by bylo potřeba. Interiérové okno či spíše okénko propojovalo často tmavou chodbu a obytnou místnost.

Nízké okno nad kuchyňskou linkou se dívá do spíže

Také při pozdějších přestavbách, při kterých chalupáři proměňovali černé kuchyně, komory, chlívky a další podobné prostory s nedostatečným nebo žádným osvětlením v jinak využité místnosti, bývala budována nová okna. Pokud nebylo možné prolomit novým oknem venkovní stěnu, udělalo se alespoň vnitřní okno, které také dokázalo přivést do tmavé místnosti světlo. Interiérové okno osvětlí i původně tmavé schodiště do obytného podkroví.

Snadné servírování

Přímo z plotny se jídlo dostane podávacím klenutým okénkem na stůl

Okno mezi kuchyní a jídelnou nebo kuchyní a pokojem usnadňuje servírování jídla a nápojů, zvláště když obě místnosti nemají ani přímé propojení dveřmi. Servírovací okno, doplněné širokým parapetem na odkládání talířů, hrnečků a dalšího nádobí, tak ušetří hospodyni spoustu kroků mezi plotnou a jídelním stolem i „nebezpečnou“ delší chůzi s plnými talíři a hrnečky. Při přípravě pokrmů nebo pohoštění pro hosty také díky oknu nemusí být ten, který vše v kuchyni chystá, odříznut od ostatních ve vedlejším pokoji.

Kontrola dětí

Dalším důvodem vybudování interiérového okna může být snadný přehled o tom, co se děje ve vedlejší místnosti – většinou v dětském pokoji. Matka připravující v kuchyni jídlo nebo zabývající se různými domácími pracemi tak může mít své malé ratolesti bezpečně pod kontrolou.

Velké okno mezi kuchyní a jídelnou propouští světlo, ale zrnité sklo brání přímému pohledu

Zajímavý výhled

Jiným důvodem, proč vybudovat okno nebo okénko mezi dvěma místnostmi, může být pohled na něco hezkého vedle. Například v chodbě je zajímavý architektonický článek, ozdobný kamenný prvek a podobně, který při průchodu předsíní příliš nevynikne. Teprve při přímém pohledu z pokoje přes prosklený otvor můžeme vnímat jeho krásu.

Otevřená nebo uzavřená

Když řekneme okno, představíme si okenní rám s jedním nebo dvěma otevíracími prosklenými křídly. Interiérové okno ale může mít i jinou podobu – může jít o pevně prosklený rám bez možnosti otevírání, o okno s dřevěnými okenicemi nebo o otevřené okno, vlastně jen otvor ve zdi. Tomu dodá vzhled skutečného okna orámování štukem nebo kamenným ostěním.

Z podkrovní ložnice nové roubenky vedou okna do velkého obytného prostoru, který je v části otevřen z přízemí až do krovu

I velikost a tvar vnitřních oken bývají různé – od úzkých vysokých okének přes malá kulatá, oblouková až po velká čtvercová. Většinou jsou umístěna v běžné výšce, ale okna zajišťující osvětlení lze najít i nade dveřmi.

text: Iva Tvrzová
foto: Richard Guryča, Martin Mašín, Pavel Veselý , Petr Zhoř a archiv

Okno mezi místnostmi

Okno mezi místnostmi