U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

OBYTNÉ PODKROVÍ

Kategorie: Inspirace | Autor: IVA TVRZOVÁ

I v chatách a chalupách stoupají nároky na obytný prostor. Pokud jste to ještě neudělali, zkuste využít podkroví. Prostory pod šikmým krovem však vyžadují odlišný přístup při zařizování.

Půda, která dříve sloužila k ukládání věcí, nebývala zateplena, měla jen malá vikýřová okénka a žádnou nebo nijak kvalitní podlahu. Než tu zařídíme novou ložnici, dětský pokoj nebo dokonce koupelnu, neobejdeme se bez některých stavebních úprav. Nová podlaha by měla být nejen pevná, ale měla by tlumit i přenášení zvuku shora dolů a naopak. Z dalších úprav je důležité zateplení střechy a nadezdívky (pokud nespadá střecha až k podlaze). Při zateplení a následném obložení (dřevem, sádrokartonem) je velmi důležité dodržet správný technologický postup, abychom v zimě pod střechou nemrzli, v létě se nepekli a neobjevovala se tu vlhkost či plíseň. Tady se nevyplatí něco ošidit.

   Aby bylo podkroví dostatečně osvětleno, bude třeba vybudovat nová okna. Zvolíme taková, která zajistí potřebné světlo, ale přitom nenaruší ráz stavby (zvláště u starých chalup). Někde je možné použít střešní okna, jinde budou lepší vikýřová. I malá okénka ve štítových zdech lze zvětšit.

Výrazný prvek – trámy

Kromě šikmého krovu má podkroví i další specifika, jimiž mohou být trámy, umístěné v prostoru, a těleso komína. S tím vším musíme při plánování počítat. Některé prvky se dají využít při stavebních úpravách – při budování nových příček, spacího pódia. Mezi jiné trámy zas lze zabudovat lůžko, vytvořit mezi nimi policovou stěnu. Vodorovné poslouží i jako police na dekorační předměty, na svislé a šikmé lze pověsit obrázek či květiny. Trámy lze také úplně skrýt pod sádrokarton, přejeme-li si hladký strop a stěny.

   Podkroví může tvořit jeden velký nečleněný prostor, nebo je příčkami rozdělíme na více místností – podle toho, jak je chceme využívat. Pokud je půda v hřebenu hodně vysoká, můžeme tu – aspoň v části – vybudovat dvě patra. Jestliže to nejvyšší bude užíváno jen příležitostně, třeba pro spaní hostů, lze klasické schodiště nahradit tzv. mlynářským nebo pohodlnějším žebříkem.

Nábytek na míru

Při zařizování podkrovních prostor nábytkem se většinou neobejdeme bez některých kusů vyrobených na míru – například skříně a knihovny na čelní stěně nebo příčce. Nábytek musí totiž kopírovat sklon střechy. Podélně pod šikmý krov lze umístit nižší nábytek, lůžka, čtecí koutek, hlubší pracovní stůl. Záleží na tom, jak šikmý je krov a zda spadá až k podlaze nebo do jaký výšky sahá nadezdívka (svislá stěna).

Literatura: Podkroví (Marie-Pierre Duboisová Petroffova, Ľubica Selcová, JAGA), Vestavba podkroví (Christian Berndt, Grada Publishing), Vestavba podkroví 2 (Andrea Ehrmantraut, Grada Publishing)

***

VYUŽITÍ PROSTORU POD ŠIKMÝM KROVEM

1) Při výšce nadezdívky pouze 600 mm postavíme ke stěně jen nízkou skříňku, případně vyšší nábytek v zadní části zešikmený

2) Záchod lze umístit ke stěně při výšce nadezdívky aspoň 1100 mm a sklonu střechy 45 stupňů

3) Při výšce nadezdívky 1100 mm a sklonu krovu 45 stupňů bude lůžko u zdi nabízet dostatečný prostor nad hlavou

4) Pohodlnou činnost u pracovního stolu umožní výška podezdívky 1300 mm a sklon krovu 45 stupňů

Při stavebních úpravách nezapomeneme včas naplánovat také vedení elektřiny, zásuvky, případně přívod a odpad vody. Vyřešit musíme i vytápění. Důležitou věcí je dostatečně pohodlné a bezpečné schodiště.

Popisy k obrázkům

Dělicí příčka byla postavena v místě, kde byly v prostoru trámy. Ty byly ponechány viditelné

Nad lůžkem nepotřebujeme mnoho místa, i malý pracovní stůl lze postavit pod šikmý krov

I sociální zařízení lze umístit do podkroví

Šikmá čelní stěna nebo příčka si říkají o nábytek na míru

Prostor pod hřebenem střechy s minimální podchozí výškou 2300 mm se dá využít na příležitostné spaní

Otevřený prostor podkroví ve dvou úrovních

Místo pro posezení v křesle s knížkou jako stvořené

Nejen okna, i dveře se mohou přizpůsobit šikmému krovu

Autor fotografií: FOTO: PAVEL VESELÝ, PROFIMEDIA. CZ A ARCHIV

OBYTNÉ PODKROVÍ