Oblíbená i zatracovaná ketodieta

Pokud se zajímáte o to, jak shodit přebytečná kila, možná už jste slyšeli o ketodietě. Díky ní můžete rychle zhubnout a cítit se vitálně. Avšak i tato dieta má svá rizika a není určena pro každého!

Funguje na principu snížení příjmu sacharidů pod 25 až 30 gramů na den. Zakázány jsou v ní potraviny, které obsahují sacharidy, a povoleny především bílkoviny a tuky. Ty můžete jíst bez omezení, stejně tak vybranou zeleninu. Ketonovou dietu můžeme přirovnat k procesům, které v organismu nastávají při hladovění. Protože organismu nejsou dodávány sacharidy, které jsou za normálních okolností hlavním zdrojem energie, musí tělo získávat energii pouze z ketolátek. A ty vznikají rozkladem tuků

Pečivo, luštěniny, sladkosti, ovoce

Pečivo, luštěniny, sladkosti, ale i ovoce jsou v ketodietě zapovězené. Foto: Shuterstock

Klíč k úspěchu

Během ketonové diety je zakázána celá skupina potravin obsahujících velký podíl sacharidů. Jsou to luštěniny, obiloviny, pečivo, všechny výrobky z mouky, ovoce, sladká zelenina (hrášek a mrkev) a brambory. Z jídelníčku můžete během dodržování diety vyškrtnout také sladkosti, alkoholické nápoje a kávu. V rámci ketonové diety můžete jíst všechny potraviny obsahující bílkoviny a tuky. Jsou to mléčné výrobky, maso, ryby a vejce.

Když tělu omezíte příjem energie z cukrů, musí ji čerpat z tukových zásob. Foto: Shuterstock

Denní jídelníček u tohoto typu diety byste si měli rozdělit na šest menších porcí a jíst každé dvě až tři hodiny. Dbejte na dodržování pitného režimu. Je velmi důležité vypít denně tři litry tekutin, nejlépe neperlivé a neslazené čisté vody.

Má i svá rizika

Tato dieta je pro organismus náročná a rozhodně se nehodí pro každého. Především lidé, kteří mají onemocnění ledvin nebo dyslipidemii (metabolické onemocnění charakterizované špatným odbouráváním a metabolismem tuků), diabetici a chronicky nemocní lidé by se jí měli vyvarovat. Hladovění a konzumace vyššího množství tuků totiž může narušit správné fungování trávicí soustavy i celého organismu. Dieta není vhodná ani pro děti, dospívající, těhotné a kojící ženy.

ketodieta

Sestavte si jídelníček z kvalitních potravin. Foto: Shuterstock

Proč je tak oblíbená?

Při držení ketonové diety se nemusíte obávat hladovění, protože můžete jíst pravidelně a často. Kila ubývají poměrně rychle a viditelně. V první fázi diety se jedná o vodu, protože ledviny ji potřebují k vyloučení toxických látek, které vznikají při nadměrném příjmu bílkovin. Dodržování pitného režimu je vhodné i pro celkovou očistu organismu. Když dodržujete všechna pravidla, je hubnutí u této diety ve většině případů jisté.

dieta

Pokud potřebujete rychle shodit pár kilogramů, dieta vám zaručeně pomůže. Foto: Shuterstock

Dopřejte tělu dostatek živin

Jde o nevyváženou stravu, která není výživově plnohodnotná, proto se vitaminy a minerály musí doplňovat potravinovými doplňky. Kvůli zákazu konzumace ovoce a některé zeleniny a většímu příjmu masa roste riziko zvýšené hladiny cholesterolu.

Protože jde o dietu, která je dost odlišná od běžného způsobu stravování, často ji doprovázejí i potíže s vylučováním. Nejčastěji se objevuje plynatost, nadýmání, zácpa, ale může způsobit i průjem. To však není jen problémem ketodiety, ale také ostatních druhů diet, které mají nízký objem sacharidů.

Navíc po ukončení diety hrozí, že se ztracená kila opět rychle vrátí. Jojo efekt se týká především těch, kteří po skončení dietního režimu trvale nezmění stravovací návyky. Ketodieta je totiž pouze prostředkem k redukci tělesné hmotnosti a mělo by na ni navazovat zdravé a vyvážené stravování.

zažívací potíže

Nevyvážené stravování má svá zdravotní rizika, která je potřeba předem důkladně zvážit. Foto: Shuterstock

Co dělat při trávicích potížích

Pokud nechcete porušit dietu a chcete si pomoci s trávicími problémy, neexistuje lepší řešení než přidat do stravy zeleninu, která je v rámci diety povolena: listovou zeleninu, chřest či houby. Dopřejte si dostatek tekutin a pohybu. Pokud stále nejste v pořádku, můžete vyzkoušet psyllium rozmíchané ve sklenici vody nebo chia semínka. U některých lidí tento problém ustane, když si tělo zvykne na nový způsob stravování. Jestliže potíže stále přetrvávají, zvažte přechod na jemnější způsob stravování tak, abyste zbytečně netrpěli.

Strava ze sáčku

Ačkoliv je k dostání celá řada instantních produktů, jejichž výrobci tvrdí, že tělu zajistí dostatek kvalitních živin a bílkovin, je vhodnější jídelníček sestavit z běžných potravin – tedy zařazovat maso, vajíčka, mléčné výrobky, sýry, tofu apod. Komerčně vyráběné instantní pokrmy (polévky, palačinky, tyčinky apod.) obsahují celou řadu přidaných látek, které zdraví rozhodně nepomohou.

Ukázka jídelníčku na jeden den

  • Snídaně: míchaná vajíčka se slaninou
  • První svačina: avokádo s citronovou šťávou a pečenými paprikami v oleji
  • Oběd: zeleninová polévka, hovězí steak, salát z ledového salátu pokapaný olivovým olejem
  • Druhá svačina: sýrový talíř
  • Večeře: losos na másle, nastrouhaná okurka s citronovou šťávou

Držíte ketodietu, a přesto nehubnete?

Příčinou může být některá z následujících chyb:

  • Přijímáte mnoho kalorií. Ketodieta je založena na snížení příjmu sacharidů a zvýšení příjmu tuků. Tuk však obsahuje mnohem více kalorií než sacharidy. Může se tedy stát, že váš příjem kalorií je vyšší, než když jste dietu nedrželi.
  • Neúspěch mohou zapříčinit i hormonální vlivy, například vyšší hladina stresového hormonu kortizolu v krvi. Ta může způsobit zadržování tuku i vody v těle.
  • Ze stavu ketózy vás mohou „vyhodit“ třeba mléčné výrobky. Mléko a ochucené jogurty obsahují hodně sacharidů.

Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock

Oblíbená i zatracovaná ketodieta