U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

OBKLAD PARAPETU

Kategorie: Dílna – speciál | Autor: PAVEL ZEMAN

Položili jste plovoucí podlahu a několik dílů vám ještě zbylo. Daly by se zužitkovat? Určitě!

   Použít je můžeme třeba na vytvoření nového hlubokého parapetu. Kvalitní plovoucí podlaha je materiál dostatečně pevný a odolný, proto jej pro tento účel využijeme. Navíc tak sjednotíme vzhled podlahy i oken.

   Na potřebnou šířku nebo hloubku si lamely upravíme šířkovým nebo délkovým napojením lamel a jejich případným slepením. Je dobré ale vědět, že jediné co tento materiál nemá příliš rád, je nadbytečná vlhkost nebo dlouhodobé působení vody. To však nesvědčí ani masivnímu dřevu. A tak při zalévání květin dávejme pozor a nežádoucí kapku vody z parapetu ihned setřeme, nebo si pořídíme větší a vyšší misky pod květináče.

1) Původní nika nepravidelného lichoběžníkového tvaru byla podomácku obložena dlažbou. Na nový parapet použijeme zbylé lamely z pokládky plovoucí podlahy, neboť jde o materiál pevný a odolný.

2) Na dlažbu si narýsujeme středovou osu a z ní pomocí uhelníku vztyčíme kolmici. Na ní rozměříme vzdálenosti po 5cm rozestupech. Od nich pak získáme přesný rozměr k levému a pravému kraji.

3) Tyto rozměry přesně přeneseme a narýsujeme na podkladovou desku z tenké 15 mm silné OSB desky. Pak tvar s přesnou sbíhavostí niky vyřízneme pomocí přímočaré nebo ruční pilky.

4) Vyříznutý díl vložíme do niky a označíme jeho vrchní stranu tak, aby bylo jasné, který roh je levý a který pravý. Nepřesnosti upravíme pilníkem nebo pásovou bruskou tak, aby díl v nice přesně seděl.

5) Potřebný počet lamel slepíme stejným způsobem jako podlahu. Do drážky naneseme lepidlo a zajistíme svěrkou nebo popruhovým stahovákem, než uschne. „Click“ systém stačí jen sklepnout dohromady.

6) Podkladový díl vyříznutý z OSB desky nám nyní poslouží jako přesná šablona, podle níž pohledovou desku ze slepených lamel vyřízneme. Nesmíme však zaměnit strany, pokud není nika zrcadlově shodného tvaru.

7) Stejně jako u podkladové desky vyzkoušíme slepené a do tvaru výklenku vyříznuté podlahové lamely vložit na místo. Hrany čistě obrousíme pásovou bruskou nebo smirkovým papírem na špalíčku.

8) Původní parapet byl velmi nerovný a směrem do místnosti „padal“ asi o 2 cm. Proto si přesnou výšku naměříme pomocí vodováhy a metru. Z latiček si pak připravíme vhodně vysoké podkladové špalíčky.

9) Na vyrovnání nového parapetu použijeme podkladovou OSB desku a montážní nízkoexpanzní pěnu. Tu ve vlnovce naneseme po celé ploše, kterou ještě před tím zbavíme mastnoty, prachu a nečistot.

10) Na venkovní hranu niky a svažujícího se původního parapetu položíme připravené dřevěné špalíčky, které vyrovnají sklon do roviny. Na ně pak položíme a dotlačíme připravenou OSB desku.

11) Po dobu schnutí desku zatížíme, např. cihlami nebo kyblíkem naplněným vodou. Ještě jednou překontrolujeme desku pomocí vodováhy a podle potřeby provedeme drobné korekce. Přebytky vytvrdnuté pěny ořízneme.

12) Na připevněný a vyrovnaný podklad budeme lepit spojené lamely z plovoucí podlahy. Použít můžeme montážní lepidlo nebo tekuté hřebíky v kartuši. Pomocí vytlačovací pistole je naneseme na desku v pravidelné vlnovce.

13) Připravenou vrchní desku opřeme o přední hranu stěny pod oknem a opatrně ji položíme do naneseného lepidla. Přesně ji usadíme a opět zatížíme. Závaží podložíme tak, aby horní stranu nepoškodilo.

14) Při vyrovnávání parapetu do roviny vznikla asi 2cm mezera. Tu překryjeme podlahovou dokončovací lištou. Její délku změříme, pak zkrátíme (nejlépe v pokosnici). Přichytíme ji malými kolářskými hřebíčky.

15) Boční hrany lišty stejně jako drobné obvodové spáry parapetu načisto zakryjeme akrylovým tmelem. Ten je možné nechat bílý nebo jej podle barvy stěn libovolně přetřít. Tmelem překryjeme i hranu řezu lišty.

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: PAVEL ZEMAN

OBKLAD PARAPETU