U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

NOVINKY PRO VAŠI DÍLNU

Kategorie: Moderní dílna – speciál | Autor: MARTINA LŽIČAŘOVÁ, PETR PETŘÍČEK

Pravidelní čtenáři našeho časopisu si již jistě zvykli, že vám aspoň jednou za rok představujeme novinky, kterými můžete obohatit svou dílnu a s nimiž – a to hlavně – dokážete něco vyrobit, postavit, smontovat či opravit, zkrátka vylepšit svoje bydlení. I letos jsme se soustředili především na tzv. značkové nářadí. Jen u toho budete mít jistotu, že jste si domů nepřinesli pouze hezky vybarvenou imitaci, která při první akci selže. Pokud chcete mít jistotu, že vámi vybrané nářadí bude spolehlivé, zajímejte se o záruční i pozáruční servis. Nářadí a nástroje, jež představujeme tentokrát, patří opět k tomu nejlepšímu, co trh přináší. Přesto nespoléhejte na naše doporučení, před nákupem si zboží důkladně prohlédněte, a ještě lépe – vyzkoušejte. Dobře si rozmyslete, zda je určitě využijete, protože nářadí nebo vybavení, po němž doma sáhnete jen výjimečně, se vyplatí pouze vypůjčit.

VYSOKORYCHLOSTNÍ NÁŘADÍ

Dremel vyvinul několik typů vysokorychlostního mikronářadí s kabelem i bez kabelu. Poslední verzí je Dremel® Stylus TM Lithium-Ion. Tahle akumulátorová novinka má jedinečný ergonomický design – chová se jako prodloužená ruka. To umožňuje uživateli dosáhnout při práci vysoké míry přesnosti i ve vysokých otáčkách od 5000 do 25 000 za minutu. A k čemu je „dremlík“ vlastně určen? Lze s ním vykonávat různé tvůrčí práce, u nichž je důležitá přesnost, např. broušení, rytí, gravírování, leštění, šroubování… záleží, jaký z široké řady nástavců zvolíte.

PŘÍKLEPOVÁ VRTAČKA

Z nové řady elektrických příklepových vrtaček Black & Decker představujeme tu s označením KR703K. Mezi její hlavní přednosti patří převodová skříň z magnéziové slitiny, která se vyznačuje lehkostí, ale též vysokou pevností a životností. Díky ní je celková hmotnost překvapivě nízká – pouhých 2,1 kg! Tu ještě umocňuje příjemná, měkká gumová antivibrační rukojeť. Vrtačka je vybavena rychloupínacím sklíčidlem do 13 mm a vysoce výkonným 700 W motorem. Nářadí za 2590 Kč je baleno v kvalitním přenosném kufru.

ŠROUBOVÁNÍ POD ÚHLEM 90°

Akumulátorový šroubovák/vrtačka 180 LIOS SET 18 V 2,2 Ah od výrobce elektrického ručního nářadí Kress je vybaven nejen moderním zdrojem energie – lithiumionovou baterií, ale pod označením SET je součástí příslušenství také adaptér pro vrtání a šroubování pod úhlem 90°. Tento adaptér ocení především ti, kteří neváhají pracovat „za rohem“, např. při šroubování nábytku. K další výbavě patří dvě baterie, rychlonabíječka, bit velikosti 2 a „profi“ kufr. Toto nářadí je vybaveno systémem rychloupínání sklíčidla, možností upnutí bitů přímo do hřídele při šroubování a vrtání bez sklíčidla. Sklíčidlo lze pootočit o 360 stupňů. Převodovka je dvourychlostní – 1. převod s max. točivým momentem pro šroubování, 2. převod s vyšší rychlostí pro vrtání. Točivý moment má 21stupňové nastavení. Kompaktní a ergonomický design je u značky Kress samozřejmostí.

VRTACÍ BRUSKA S DLOUHÝM KRKEM

Pro jemné práce na nepřístupných místech je ideální volbou vrtací bruska s dlouhým krkem LB/E značky Proxxon. Hlava převodovky je z hliníkového odlitku a prodloužený krk průměru 20 mm je 10 cm dlouhý. Toto nářadí se hodí k frézování, broušení, leštění, vrtání, atd.

Vrtací bruska je vybavena rychloběžným vyváženým motorem 220 – 240 V, který umožňuje plynulou regulaci otáček od 5000 do 20 000 za minutu. Hřídel z broušené oceli je uložena v kuličkovém ložisku. Kvalitní kleštinová upínací pouzdra jsou vyrobena ze speciální kalené oceli a ani po dlouhodobém používání neztrácejí svůj tvar (a přesnost). Součástí balení v plastovémkufru je šest tříčelisťových kleštin (1,0 – 1,5 – 2,0 – 2,4 – 3,0 – 3,2 mm). Vysoká osová přesnost zaručuje velmi kvalitní práci s upnutými nástroji.

Technické parametry:

Příkon:   
   220 – 240 V

Frekvence:    
   50/60 Hz

Počet otáček:    
   5000 – 20 000/min.

Délka:    
   300 mm

Hmotnost:    
   630 g

Ochranná izolace třídy    2

AKUMULÁTOROVÝ RÁZOVÝ ŠROUBOVÁK

Rázové šroubováky jsou díky své robustní, ale poměrně jednoduché konstrukci bicího mechanizmu, který je navíc uložen v převodové skříni z hliníkové slitiny, schopny vyvinout vysoké utahovací momenty bez nutnosti větší přítlačné síly. Tato schopnost se využije např. při montážích či instalaterských pracích. Akumulátorový rázový šroubovák 14,4 V od firmy Narex se vyznačuje lehkou kompaktní konstrukcí; držadlo a ovládací prvky jsou ergonomicky tvarovány a mají pogumovaný protiskluzový povrch. Doběhová brzda usnadňuje nasazení vrutu a urychluje šroubování, přechodový adaptér umožňuje přechod upínání z 1/2” na 1/4”, a tím rozšiřuje možnost pro další použití. Součástí jsou 2 akumulátory, nabíječka a plastový kufr.

Technické parametry:

Napětí:    
   14,4 V/ 1,5 Ah NiCd

Počet otáček:    
   0 – 2300/min.

Počet úderů:    
   0-3000/min.

Max. utah. moment:    206 Nm

Rozsah použití:    M10 – M16

Závit na vřetenu:    1/2”, čtyřhran

Hmotnost:    
   2 kg

AKUMULÁTOROVÁ TMELICÍ PISTOLE

Akumulátorová tmelicí pistole SKIL 2050 je určena ke všem druhům spárování, těsnění a temování. Pistole je vybavena regulací rychlosti, která zajišťuje plynulý náběh a příjemné použití. Je vhodná pro kutilské práce v domácnosti i pro profesionály, kteří pracují se sanitární technikou. Její hmotnost je 1,7 kg. K standardní výbavě patří kufr, nabíječka, náhradní akumulátor, 4 krytky a upevňovací rám.

Technické parametry:

Napětí:    
   
   4,8 V

Kapacita akumulátoru:    
   1,2 Ah

Článek baterie:    
   NiMH

Doba nabíjení:    
   
   3-5 hod.

Rychlost:    
   
   40 – 450 mm/min.

Hmotnost vč. akumulátoru:    1,7 kg

AKUMULÁTOROVÝ ŠROUBOVÁK

Výrobky značky Bosch již tradičně přinášejí uživatelům solidní výkon s vysokým komfortem práce. Jednorychlostní akumulátorový šroubovák PSR 14,4 je toho dalším důkazem. Jaké má vybavení? Výkonný motor s napětím 14,4 V, nové rychloupínací sklíčidlo se systémem pro správné utažení nástroje, přesnější nastavení krouticího momentu, integrované osvětlení a design s ještě propracovanější ergonomií než dosud.

Technické parametry:

Max. krouticí moment:    
   15,0 Nm

Závit vrtacího vřetene:    
   3/8”

Napětí:    
   
   14,4 V

Kapacita akulumátoru:    1,2 Ah

Hmotnost vč. akumulátoru:    1,4 kg

Doba nabíjení:    
   
   cca 240 min.

Stupně krouticích momentů:    5+1

Volnoběžné otáčky:    
   0-700 ot./min.

Max. průměr vrtání:    
   dřevo 25 mm ocel 10 mm

Max. průměr šroubů:    
   8 mm

ÚHLOVÁ BRUSKA

Úhlové brusky patří mezi ruční elektrické nářadí, které je vystavováno nejhoršímu zacházení a které pracuje v nejprašnějším prostředí (broušení kamene, betonu, kovů). Firma DeWalt proto dva roky věnovala výzkumu, aby v letošním roce uvedla na světový trh řadu úhlových brusek s patentovaným odsáváním. Jak víte, všechny motory elektrického nářadí se musí chladit vzduchem, a proto i do brusky bývá větracími otvory nasáván vzduch. Bohužel se s ním nasává i prach a nečistoty, čímž se výrazně zkracuje životnost nářadí.

DeWalt vymyslel speciální odfuk, který je umístěn na zadní části brusky. Tímto odfukem se odvádí nasátý prach z brusky ven a díky tomu se životnost nářadí prodlužuje. Brusky s označením D28132 mají průměr kotouče 125 mm, motor 1200 W a hmotnost 1,7 kg.

Stojí 3590 Kč.

Technické parametry:

Příkon:    
   1200 W

Volnoběžné otáčky:    10 000 ot./min.

Max. průměr kotouče:    125 mm

Závit vřetena:    
   M14

Hmotnost:    
   1,7 kg

Délka:    
   285 mm

Výška:    
   80 mm

PŘÍMOČARÁ PILA

Přímočará elektrická pilka FDJS – 710 od holandské firmy Ferm se silným 710 W motorem a s předkmitem umožňuje široké použití. Kromě vytváření zakřivených řezů je dokonalým nástrojem pro rychlé, hrubé opracování před konečnou ruční úpravou. Dosáhne 800 až 3000 kmitů za minutu a její maximální prořez je 70 mm do dřeva a 10 mm do oceli, nastavení úhlů 45 stupňů na obě strany. Pila má připojení pro odsávání prachu, paralelní vodítko a k dostání je se třemi pilovými listy. Stojí 1690 Kč.

Technické parametry:

Příkon:    
   710 W/230 V

Počet kmitů:    
   800-3000/min

Max. prořez:    
   dřevo 70 mm

   
   
   ocel 10 mm

RUČNÍ RÁMOVÁ PILA NA KOV

Celková konstrukce ruční rámové pily na kov Bahco 319 nabízí několik užitečných charakteristik: vynikající přístupnost, vycentrovaný list pro lepší rovnováhu a velmi vysoké napnutí pilového listu (až 100 kg silou) zajištující vždy rovný a přesný řez. Pilka Bahco 319 má dvousložkový plastový rám, nalisovaný na čtyřhranný ocelový profil, který kombinuje nízkou hmotnost s vynikající pevností a stabilitou. Je nemyslitelné, aby tato pilka byla vybavena jiným než bimetalovým listem Sandflex. Proč? Všechny bimetalové listy Sandflex sdílejí stejnou základní materiálovou skladbu hightech, která slučuje a využívá nejlepší vlastnosti houževnaté pružinové oceli a rychlořezné oceli odolné proti opotřebení. Oba tyto materiály jsou spolu svařeny elektronovým paprskem, zuby jsou pak vybroušeny v rychlořezné oceli, čímž se získá dokonalé spojení s houževnatou a velmi ohebnou a prakticky nezlomitelnou pružinovou ocelí hřbetu. Většina bimetalových pilových listů Sandflex je skutečně univerzální a vhodná pro řezání téměř jakéhokoliv materiálu. Čím je měkčí nebo silnější, tím hrubší má být rozteč pilových zubů. Naopak, čím je materiál tvrdší a tenčí, tím jemnější je potřeba použít rozteč zubů. A nakonec důležitá rada: v průběhu řezání mají být v řezu nejméně tři zuby! U pilových listů Sandflex je možné volit mezi 14, 18, 24 a 32 zuby na palec (TPI) podle děleného materiálu.

FLEXI ŠROUBOVÁK

Obyčejný šroubovák nechybí v žádné dílně. I v tomto sortimentu se ale objevují zajímavosti, o nichž každý neví. Firma IRAZOLA nabízí šroubovák flexi, který má dřík nástroje z ocelové pružiny. Díky němu je možné se dostat ke šroubům i pod jiným úhlem než 90° tzn. i do hůře přístupných míst. Stejně jako u ostatních typů šroubováků IRAZOLA i tento nástroj má kvalitně zpracované držadlo tak, aby dobře „sedlo“ do dlaně.

TĚSNICÍ LIŠTA S KARTÁČEM

Když do světnice pode dveřmi protahuje chladný vzduch nebo dokonce průvan z chodby nebo ze síně, není to zrovna příjemné. Nevíte, jak tomuto negativnímu jevu rychle a účinně zabránit? Zapomeňte na řešení typu „strčíme tam kousek hadru“. Elegantní je použití samolepicí těsnicí plastové lišty s U profilem, do kterého jsou zalisovány kartáčové štětiny. Tyto lišty vyrábí TESA, a to v bílém, hnědém a transparentním provedení. Lišta má délku 950 mm (dá se podle potřeby zkrátit).

STAVITELNÉ KLÍČE

Bahco stavitelné klíče jsou výsledkem rozsáhlého vývoje, při kterém profesionální uživatelé a specialisté na ergonomii pomáhali navrhnout nářadí, jež zrychluje a usnadňuje práci. Stavitelné klíče jsou vyrobeny z vysoce jakostní, přesně kalené oceli a chráněny proti korozi. Vyrábějí se jak ve fosfátované tak v chromové verzi. Posledním přírůstkem je „geniální“ 9031 se širokým rozevřením (+40 % v porovnání s běžným stavitelným klíčem), s krátkou pohodlnou rukojetí. Doporučená cena je 735 Kč. Zcela zvláštní kategorii tvoří kombinované stavitelné klíče. Ty jsou určeny nejen pro běžné šrouby, ale i pro potrubí a zaoblené matice a šrouby. Otočením pohyblivé čelisti můžeme klíč použít jako běžný stavitelný klíč a naopak. Doporučená cena je od 868 Kč.

VRTÁNÍ BEZ PRACHU

Vrtačkou uděláte potřebné otvory do stěny bytu rychle, ale čas ztrácíte a práce přibývá úklidem jemného prachu, který se přitom usadí na podlaze a okolních předmětech. Řešení nabízí DustBubble (bublina na prach). Práce s ní je jednoduchá a je použitelná v kombinaci se všemi používanými a prodávanými typy vrtaček včetně Aku. DustBubble je vyrobena z lehkého plastu. Vyrábí se ve třech typech podle podkladu: a) na malované stěny a tapety, b) na hrubé zdi a dřevo, c) na kuchyňské a koupelnové obklady. Bublinu nalepíte na suchý povrch, je třeba dobře přitlačit (mezi zdí a bublinou nesmí být žádný vzduch), poté ji otevřete a skrz ní vyvrtáte otvor. Všechen prach se v ní uchytí. Když přestanete vrtat, bublinu i s prachem jednoduše odstraníte. DustBubble seženete u společnosti Stokvis Promi Czech.

TRUHLÁŘSKÉ SVĚRKY

Stavebnicový systém svěrek URKO je natolik variabilní, že ve srovnání s klasickou svěrkou je užitná hodnota tohoto nářadí daleko vyšší. Kutil či řemeslník si může pořídit sestavu po jednotlivých kusech podle potřeby. V nabídce jsou např. pákové svěrky, mobilní lehké svěrky, pásový stahovák, vodicí tyč délky od 20 do 150 cm, prodlužovací modul, spojovací modul, čelisti, ochranné návleky na čelisti, nástavce k sevření kulatiny atd.

FRÉZOVACÍ STŮL

Frézovací stůl Master RT 540 od firmy Wolfcraft® dělá z horní frézky komfortní stabilní přístroj a díky mnoha technickým vymoženostem činí frézku ještě mnohostrannější. Deska stolu z tlakově litého hliníku je naprosto rovná a její ložná plocha se přidáním nástavců může ještě zvětšit.

Na pracovní desce jsou vertikální vodicí drážky a také úhlové zarážky pro bezpečnou manipulaci a jednoduché a precizní vedení materiálu. Ve stole je zabudován bezpečnostní elektrický spínač a je tu připraven vývod k odsávání prachu. Pracovní výška stolu je 360 mm, pracovní plocha 1003 x 360 mm.

Popisy k obrázkům

Odstraňte ochrannou pásku ze zadní strany bubliny

Přilepte bublinu na zeď a dobře přitlačte

Odtrhněte štítek z lícové strany

Středem bubliny začněte vrtat. Všechen prach bublina zachytí

Autor fotografií: FOTO: IVAN POLTAVEC A ARCHIV FIREM

NOVINKY PRO VAŠI DÍLNU