U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Než se ponoříme do bazénu

Kategorie: červen | Autor: Jit

Bazén u rodinného domu nebo u chalupy poskytuje všem členům rodiny zábavu, zlepšení tělesné kondice a utužení zdraví. Stavba bazénu je ale poměrně nákladná, a proto si musíme nejdříve zodpovědět otázku, jaký vlastně bude jeho hlavní účel

Má sloužit především pro zábavu, nebo spíše pro kondiční plavání či fyzikální terapii, či jako estetický doplněk zahrady? Podle hlavního účelu pak vybíráme typ bazénu. A zde přistupují další podmínky. Bazén musí odolat tlaku vody a zeminy, voda v něm má mít požadovanou kvalitu a hotová stavba by neměla narušovat architekturu domu a okolí. Důležitý je i věk a počet osob, které budou bazén využívat.

Existují dva základní typy:

* nadzemní bazény

* a bazény zabudované v zemi.

Nadzemní bazény jsou levnější, což je zpravidla dáno použitými materiály, konstrukcí a dobou životnosti. Zhotovují se zpravidla z fólie, umístěné na nosné hliníkové, ocelové či dřevěné konstrukci. Montáž a údržba jsou relativně jednoduché a drobné poškození je možné opravit pomocí lepicích materiálů. Bazény zabudované v zemi jsou dražší, ale působí na pohled lépe a mají delší životnost. Stavějí se zpravidla z betonu, z plastů nebo z ocele. Na rozdíl od nadzemních bazénů lze pro ně navrhnout libovolný tvar a velikost. Kromě ceny je limitujícím faktorem pouze prostor, ve kterém má být umístěn, a druh aktivit, které v něm chceme provozovat.

Než se ponoříme do bazénu