U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Nejen chutné, ale i hezké

Kategorie: Vaříme | Autor: Iva Tvrzová

Říká se, že jíme i očima. Pokrm, který vypadá už na první pohled přitažlivě, v nás určitě vzbudí mnohem větší chuť, než ten nepříliš úhledně navršený na talíři. Má-li jídlo vypadat opravdu výjimečně, zkusíme nějakou působivou efektní úpravu. Složitější zdobení pokrmů využíváme především při slavnostních a svátečních příležitostech.

Servírovat zajímavě upravené pokrmy není ovšem žádný vynález současných mistrů kuchařů a cukrářů. Už před staletími dělali kuchaři například upečeným ptákům ocasy z pavích per – jak nás o tom aspoň přesvědčují historické filmy.

Ale zapomeňte na paví pera. Vykouzlit pokrm, z něhož budou oči přecházet, dokážeme s trochou fantazie i s mnohem skromnějšími prostředky. Právě fantazií můžeme někdy “dohnat” použití obyčejnějších surovin. Například běžnou svačinu – krajíček chleba, máslo, kousek papriky a list salátu – přetvoříme pomocí párátka nebo špejle v romantickou lodičku s napnutou plachtou. Vděčnými pomůckami nám také budou drobná tvarovaná vykrajovátka. Do polévky s nimi můžeme vypichovat ozdobné tvary z nudlového těsta, ze svítku, zeleniny (vařené i syrové) i z lístků bylinek. Podobně lze zdobit i předkrmy či hlavní jídla.

Nabízíme vám několik nápadů, které využijete při rodinných oslavách, svátcích, návštěvách přátel nebo tehdy, když budete chtít někoho mile překvapit.

Sýrové houbičky

Ze silnějších plátků tvrdého sýra vykrájíme tvořítkem houbičky. Hlavičky poprášíme červenou paprikou (nebo je do koření otiskneme). Narovnáme na tác, vyložený plátky okurky, listy salátu a snítky bylinek.

Obměna: Houbičky pro milovníky pikantních pokrmů posypeme mletou směsí černého, červeného, zeleného a bílého pepře.

Ozdoby z vykrajovátek

Pevnou zeleninu – mrkev, bílou ředkev, červenou řepu, cuketu, okurku – nakrájíme na plátky asi 2 až 3 mm silné. Malými vykrajovátky vypícháme různé motivy. Používáme na zdobení obložených mís i jednotlivých porcí na talíři.

Sváteční rybí polévka

Krémovou rybí polévku ozdobíme rybí dekorací. Rybky z listového těsta upečeme nebo použijeme hotové slané pečivo ve tvaru rybiček, přidáme bublinky například z kaviáru a vodní rostliny z kopru.

Balíčky z těsta

Usmažené taštičky, plněné směsí masa, zeleniny nebo hub dekorativně ovážeme proužky natě jarní cibulky nebo pórku.

Čokoládové lístečky

Na lístečky z čokolády budeme potřebovat: čerstvé nejedovaté listy s výrazným žilkováním (růže, vavřín, citroník apod.), čokoládu, případně jemný štětec.

Omyté a suché lístky držíme za stopku a spodní stranou je položíme do rozpuštěné čokolády nebo na ně naneseme čokoládu pomocí štětce. Kousek stonku necháme bez polevy (kvůli snazšímu sloupnutí). Listy pak položíme na talíř čokoládovou stranou nahoru a necháme ztuhnout. Můžeme ještě na chvíli vložit do chladničky. Pak zelené listy opatrně směrem od stopky stáhneme. Zůstanou nám čokoládové lístečky, kterými zdobíme dort a zákusky.

Při práci musíme mít studené ruce, aby se čokoláda nerozehřívala.

Suché zdobení dortu

Dortový korpus nebo perník zdobíme práškovým cukrem (tmavé těsto) nebo kakaem (světlé těsto), případně obojím (na jakékoliv těsto). Na moučník položíme papírovou šablonu a povrch stejnoměrně posypeme cukrem nebo kakaem. Pak šablonu opatrně odstraníme. Také můžeme celý povrch moučníku nejdřív posypat kakaem, pak položit šablonu a pocukrovat (nebo obráceně).

Jako šablona poslouží papírová dortová krajka, z pergamenového nebo bílého papíru vystřižená velká hvězda nebo řada malých hvězdiček, proužky papíru kladené křížem přes sebe a další motivy.

Nejen chutné, ale i hezké