U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

NA STĚNU OBKLÁDAČKY…

Kategorie: Dílna | Autor: fx

U nových staveb bývají stěny rovné a rozměrově přesné, můžeme proto na podklad nanášet pouze tenkou vrstvu lepidla. Aby vrstva byla před obkládáním rovnoměrná, přejedeme vrstvu lepidla různými směry stěrkou se zuby. Na takto upravenou plochu potom lepíme obkládačky. Ve starších domech a chalupách však mívají stěny různé nerovnosti a také omítka není kvalitní. Proto je nejprve vyrovnáme vyrovnávací hmotou (například CIMSEC, KNAUF). V těchto případech můžeme také použít penetrační nátěr (CIMSEC – HB) nebo základní hloubkový nátěr či emulzi zvyšující přilnavost (KNAUF). Po tomto ošetření stěn můžeme přikročit k vlastnímu obkládání.

MATERIÁLY

Běžné formáty obkládaček – 10×10, 11×11, 15×15, 20×20, 20×25, 22×22 cm a větší nestandardní formáty.

Mozaiky (italské výroby) – spojované můstky z plastické hmoty. V jednom formátu 30,9×41,2 cm je 12 dlaždiček 10×10 cm se spárami 4 mm. Jedno balení 1,6 m 2 obsahuje 12 formátů.

Mozaiky (HORNBACH) – spojované lepenkovou mřížkou nalepenou na rubu obkládaček. V jednom formátu 30,6×30,6 cm je 9 dlaždiček 10×10 cm se spárami 3 mm.

Obkladové malty a lepidla – jsou prodávány převážně v suchých směsích zpracovatelných přidáním vody. Podle rozsahu práce si můžeme vybrat balení po 5, 8, 20 a 25 kg. Podle velikosti zubů hladítka se spotřeba pohybuje v rozmezí 3-5 kg/m 2 .

Spárovací hmoty – jsou vyráběny až ve 34 barevných odstínech. Nejběžnější jsou bílá, světlemodrá, šedá, světlehnědá, tmavohnědá, černá. Obvyklá balení: karton 2 kg, pytel 5, 17 a 20 kg. Spotřeba je značně rozdílná podle použitého obkladu a šířky spár od 0,5 kg do 2,5 kg/m 2 .

Obnovovač spár (KNAUF) – tekutý přípravek sloužící k oživení zašlých spár. Standardní barvy jsou bílá, šedá a světlehnědá. Balení: lahvička 250 ml s houbičkou.

Okrajové lišty a profily – slouží k ukončení obložené plochy. Jsou vyráběny ve velkém sortimentu tvarů, rozměrů a barev z plastů, lehkých slitin, mosazi a oceli, s povrchem lesklým nebo matovým, v různých barvách.

1. Na stěnu si tužkou podle rovné latě označíme hranice obkládané plochy. Souměrnost čar zkontrolujeme vodováhou. Podle nich budeme klást první řadu dlaždic ve vodorovném i svislém směru.

2. Lepidlo nebo maltu nanášíme hladítkem na podklad. Vrstva by měla být rovnoměrná. Lepidlo přejedeme zubovou stěrkou různými směry. Mají-li obkládačky hrubší profilovanou rubovou stranu, použijeme větší zuby.

3. Obkládačky klademe do lepidla a přitlačujeme je tak, aby slepidlem došly ke styku s 80 % jejich plochy. Pravidelné spáry vymezujeme vkládáním distančních křížků.

4. Pro vyrovnávání dlaždic je praktickou pomůckou, kromě vodováhy, také rohová a gumová šňůra. U dveří, oken nebo průchozích trubek musíme obkládačky upravit. Přípravu uděláme dříve, než naneseme lepidlo.

5. Spárovací hmotu zatlačíme do spár spárovací gumou, tahy vedenými úhlopříčně ke spárám. Přebytečnou hmotu pečlivě setřeme. K důkladnému očištění přikročíme, až začne hmota na obkládačkách zasychat.

6. Obkládačky čistíme vlhkou, nikoliv mokrou, houbou, kterou během práce častěji propereme. Po oschnutí obkládačky ještě jednou přetřeme suchou čistou utěrkou.

NA STĚNU OBKLÁDAČKY…