U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

NA OBĚDĚ U HOCHŮ OD BOBŘÍ ŘEKY

Kategorie: Kuchyně | Autor: ANTONÍN TONY LINHART

SPISOVATEL, REDAKTOR, VÝCHOVNÝ PRACOVNÍK A VEDOUCÍ PRAŽSKÉHO SKAUTSKÉHO ODDÍLU DVOJKA – TÍM VŠÍM BYL JAROSLAV FOGLAR (1907 – 2000).

Do Dvojky, později přejmenované na Hoši od Bobří řeky, přišel v roce 1925 jako osmnáctiletý a pod jeho vedením existoval oddíl několik desetiletí. Za ta léta jím prošlo několik generací chlapců. Daleko více jich však ovlivnila Foglarova literární tvorba. Knížky jako Hoši od Bobří řeky, Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a mnoho dalších hltali nejen kluci, ale i děvčata, se zápalem lovili „bobříky“ a ve starých čtvrtích marně hledali bájná Stínadla. A co teprve Rychlé šípy v komiksech předválečného Mladého hlasatele a poválečného Vpředu?

   I když byl skauting za německé okupace ve 40. letech oficiálně zakázán a pak i po roce 1948 a na index se dostaly i Foglarovy romány, přesto myšlenky skautingu žily dál v různých turistických oddílech a jeho romány neztratily nic na své oblibě. Po „sametové revoluci“ vycházelo Foglarovo dílo v neuvěřitelně vysokých nákladech a jeho pedagogická a výchovná činnost byla konečně náležitě oceněna. Jaroslavu Foglarovi bylo v té době více než osmdesát let.

   Jaroslav Foglar byl velice skromný a jídlo bral spíše jako prostředek k přežití. Jen jednou na něj „prasklo“, že zbožňuje kremrole. To už byla událost a všichni mu je pak jako pozornost přinášeli, až jich prý měl plné zuby.

   My si uvaříme s hochy od Bobří řeky něco, na co nám bude stačit ohniště a kotlík. Počítáme se čtyřmi strávníky.

***

Univerzální táborová polévka

4 až 6 brambor, kousek špeku, 2 stroužky česneku, 1 cibule, 2 polévkové kostky, 1,5 l vody; ostatní přísady (použijeme to, co máme): trhané krupky, kroupy, rýže, těstoviny, vejce, uzeniny, mrkev, kousek celeru, petržel, čerstvé houby, zelená paprika, rajče, kousek květáku, podle chuti majoránka, pepř a sůl

Vodu v kotlíku uvedeme na mírném ohni do varu a jako první do ní vhodíme polévkové kostky. Pak přijdou pokrájené brambory, rozetřený česnek, nakrájená cibule a vše ostatní, co máme k dispozici. Počítá se s tím, že vždy něco chybí. Všechno by se totiž do polévky ani nevešlo. Těstoviny přidáváme až koncem vaření, aby se jen tak tak stačily uvařit. Na konec do polévky vlijeme tenkým pramínkem rozšlehané vejce a podle chuti přisolíme a opepříme.

Pečínka z Modré rokle

1 kg vepřové plece nebo ramínka, 1 lžíce meruňkové zavařeniny, 2 lžíce plnotučné hořčice, mletý pepř, kmín a sůl

Maso osolíme a okořeníme. Zavařeninu s hořčicí rozmícháme a směsí maso potřeme. Potom rozděláme oheň, abychom měli hodně žhavého popele, pak přímý oheň přidusíme a ze středu ohniště vymeteme žhavé uhlíky do stran. Na střed, kde ponecháme jen vrstvičku žhavého, umístíme kovové víčko s připraveným masem. Vše zakryjeme starým kotlíkem a na obrácený kotlík nahrneme žhavé uhlíky tak, aby nám zmizel z očí. Za hodinu a půl je pečínka hotova a každý táborník může dostat na krajíc chleba voňavou porci.

Ovocné knedlíky z táborových plantáží

1 sáček bramborových knedlíků v prášku, 125 g měkkého tvarohu (polovina balení), 2 šálky malin, lesních jahod nebo borůvek, podle chuti strouhanka, práškový cukr a máslo

Těsto připravíme podle návodu na sáčku, jen použijeme méně vody, aby nám po vmíchání tvarohu příliš nezřidlo. Pak nastává úmorná práce zabalit do těsta náplň z ovoce. Když se nám podaří vyrobit 12 až 16 tenkostěnných knedlíků, vložíme je asi na 6 minut do vařící vody. Mezitím osmahneme na másle strouhanku, kterou hotové knedlíky posypeme a vše pocukrujeme.

Plantážnický pudink

2 sáčky vanilkového pudinku, 1 lmléka, 4 šálky částečně naplněné borůvkami, ostružinami apod., 4 lžíce pískového cukru

Pudink vaříme podle návodu na sáčku a velice opatrně, na tom nejmírnějším ohni, aby se nepřipálil. Horký pudink naléváme každému do šálku, ve kterém má nasbírané lesní plody. Každý si je sám pocukruje a zamíchá s pudinkem. Nedočkavci snědí pudink ještě horký, druzí si jej nechají vychladnout.

Hoši od Bobří řeky vždycky oznamovali oběd pokřikem „Gambala“. Zkuste to také!

TIP!

GRILOVACÍ KOŘENÍ A MARINÁDY

Neopakovatelnou chuť dodávají grilovaným masům speciální směsi koření nebo tekuté marinády, do kterých maso předem nakládáme a při úpravě jimi potíráme.

Vyzkoušejte například výrobky od Avokáda: chuťově vynikající Grill marinádu nebo Medovou marinádu – polotekutý přípravek, balený v sáčku (90 g) nebo plastové lahvičce (230 g). Při grilování by neměl chybět ani Farmer grill, sypká směs hrubě mletého koření v praktickém kovovém tubusu (120 g). Zkusit můžete i další směsi koření, balené v sáčku – Kotlety gril, Grilovací, Happy gril, Country gril, Orient gril, Steak gril. Prodávají např. Delvita, Globus, Kaufland a Tesco. www.avokado.cz

REALIZACE A STYLING: JANA VANĚČKOVÁ

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO: FRANTA PROVAZNÍK

NA OBĚDĚ U HOCHŮ OD BOBŘÍ ŘEKY