U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

NA MALÉ PRASKLINY S LEPICÍ PÁSKOU

Kategorie: Dílna | Autor: PETR ŽIVNÝ

JAK NA MALOU TRHLINU V OMÍTCE

Občas se stane, že vymalujeme a po několika měsících objevíme na omítce prasklinu. Co dělat? Pouhé zasádrování většinou nepomůže, protože se prasklina po čase objeví znovu. Moderním způsobem opravy je překrytí kritického místa pružnou, ale přitom tenkou, samolepicí páskou na papírové bázi. Po opětném přemalování stejnou barvou jako je podklad, není páska na zdi vidět a prasklina také zmizí.

   V případě většího poškození omítky použijeme na opravu nejdříve šlehaný tmel a teprve pak přes opravovanou plochu přelepíme pásku. Ta zajistí, že „kritické“ místo opět nepopraská.

1) Přesto, že jsme vymalovali docela nedávno, objevila se na zdi milimetrová prasklina. Její opravu zajistíme pružnou záplatou, tzn. zeď zpevníme samolepicí páskou na papírové bázi, které se také říká TESA páska.

2) Nejprve špachtlí odstraníme puchýřky, které tvoří popraskaná omítka, až na pevný podklad. Použijeme již trochu obroušenou špachtli. Pokud je nová a tudíž ostrá, musíme dávat pozor, abychom ostrou hranou nevytvořili další vrypy.

3) Jemným smirkovým plátnem (např. zrnitost 320) vybrousíme okraje vzniklé prohlubně co nejvíc do ztracena. Čím plynulejší bude přechod, tím méně bude oprava viditelná.

4) Přes upravenou a prachu zbavenou prasklinu nalepíme pásku. Prstem si pomáháme tak, abychom ji lepili plynule po celé šířce bez záhybů a bublinek. Případné bublinky uprostřed propíchneme špendlíkem a od okrajů směrem ke vpichu vyženeme z pod pásky vzduch.

5) Místo opravené papírovou páskou můžeme ihned přemalovat stejným odstínem barvy, jakým je vymalován zbytek zdi.

6)Pokud jsme postupovali pečlivě, získáme opět zeď bez prasklin. Hlavní předností opravy je ale to, že se praskliny znovu neobjeví.

O autorovi| TEXT: PETR ŽIVNÝ

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO: MARTINA LŽIČAŘOVÁ

NA MALÉ PRASKLINY S LEPICÍ PÁSKOU