U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

MOZAIKA Z PÍSKOVCE

Kategorie: Stavení | Autor: ZI

POSTAVTE SI

Jistě budete souhlasit, že vpřírodě, vhezkém klidném prostředí, chráněném před zvědavými pohledy sousedů anáhodných kolemjdoucích, se báječně relaxuje nebo posedí spřáteli. Dnes vám přinášíme zajímavý tip, jak rozšířit obytný prostor do míst, kde se setkávají pod širým nebem dům se zahradou. Zveme vás knám na terasu.

Než začneme stavět

* Prvním krokem pro vybudování terasy je jasná představa o umístění, velikosti a použití materiálu. Dále si rozmyslíme, zda je nám bližší uzavřený prostor nebo otevřená vyhlídka.

* Důležitá je koncepce projektových detailů – odvodnění, zastínění, osvětlení.

* Nezapoměňte na přístupové cesty a pěšinky, schody a zídky tvořící kostru obytného prostoru a vyústění do zahrady.

* Rozvrhněte si, kde budou odpočivná zákoutí – sedací kouty, ohniště, krb, gril, dětský koutek. Uvažte, kam s pingpongovým stolem.

* Zeleň nesmí chybět, a tak naplánujte také umístění pergol.

A je čas vybrat materiál. Je mnoho možností: litý beton nebo beton ve formě lisovaných dlaždic, dlažební cihly, keramická dlažba, dřevo (plošiny, pražce, krájené kmeny), kámen (žula, pískovec, mramor, břidlice, oblázky, štěrk). Různé tvary, velikosti a materiály dlažby lze úspěšně kombinovat. Nejlepší je omezit počet různých typů povrchů na 2 až 3. Platí zde pravidlo, že čím je vzor výraznější, tím větší musí být plocha, kterou pokrývá. Ve venkovském prostředí vypadá hezky změkčení vzhledu terasy osázením mezi dlažebními prvky.

Kámen za zlomek ceny

V našem případě jsme použili řezaný pískovec od Hořic v Podkrkonoší, který je výborný na sochařské a kamenické práce. Cena celých velkých desek o tloušťce 4-5 cm se pohybuje okolo 3000 Kč/m 2 . Využili jsme výhodné sezonní nabídky za zlomky desek a nakoupili pískovec za 200 Kč/m 2 . V podstatě jsme si domů přivezli odpad, nad kterým se chtělo rukama lomit. Každý kus byl jinak velký, každý byl ulomený z jedné až tří stran. Okamžitě jsme zavrhli možnost ulomit zbývající rovné strany a sestavit terasu z nepravidelných kusů. To by byla vskutku úmorná práce. Dobrovolně jsme zvolili opačnou možnost – odlomené strany zaříznout do pravých úhlů (vzhledem k prořezávce jsme museli mít materiálu o třetinu předpokládaného množství víc) a ze získaných kvádrů sestavit nepravidelnou mozaiku. Ukázalo se, že takový postup je snad ještě náročnější, ale s výsledkem se vám rádi pochlubíme. Podmínkou pro stavbu terasy jsou stabilní půdní podmínky. Přípravné zemní práce jsme spojili s úklidem po předchozích stavebních pracích. Odkopáním 15 m 3 zeminy a vyrovnáním podkladu jsme získali plochu zhruba 100 m 2 – základ budoucí terasy. První vrstvu tvoří pískové lože (10 m 3 písku). Betonářské práce jsme svěřili do rukou odborné stavební firmě. Tento postup se vyplatil. Na naše přání si pracovníci firmy doslova vyhráli s vyspádováním terénu do tří stran směrem od domu, a tím i s odvodněním. Položili bednění nad úroveň země a na armovanou betonovou desku o tloušťce 10 cm spotřebovali 10 m 3 betonu.

Zídka z lícových cihel

Základy pro opěrnou zeď jsme vykopali do hloubky 40 cm a vybetonovali. V prudkém svahu, kde hrozí sesuv, neváhejme vybudovat základy v zámrzné hloubce 80 – 100 cm. Stavěli jsme z lícové cihly české výroby, která se prodává za 12-14 Kč/ks. Pro stejnoměrnost spár jsme používali dřevěné lišty o síle 13 mm. Spárovali jsme je speciální maltou pro široké spáry (nad 13 mm), která odolává povětrnostním vlivům. Tu můžeme vybírat z několika barevných typů. Prosakování vody z okolí a hrozícímu následnému podmáčení celé stavby jsme zabránili izolací a drenáží. Po celé délce zídky jsme odkopali zeminu v šířce 50 cm, její stěnu jsme odizolovali lepenkou. Na dno vzniklého prostoru mezi zdí a zahradou jsme položili drenážní trubku a vše zaházeli štěrkem. Zeď jsme nakonec vyčistili vodou se saponátem, skvrny od malty odstranili naftou. Spáru mezi zídkou a terasou jsme vysypali jemným štěrkem.

Když se práce daří

Podařilo se nám zútulnit svažitou plochu zahrady a přístup do ní. V nerovném terénu se nabízelo zapuštění terasy, čímž se vytvořilo žádoucí soukromí. Jednotlivé úrovně vzájemně propojují široké schody a svah stabilizuje cihlová zídka. Vznikl tak dostatečně velký prostor pro posezení i příležitostné grilování. Terasa je částečně chráněna před nepřízní počasí přetaženou střechou, její zastínění jsme prozatím vyřešili mobilním slunečníkem. Po dokončení stavebních prací nás čeká osázet terasu zelení. Cihlovou zeď olemujeme záhony, schody přikrášlí nádoby s květinami. Práce s pískovcem se nám natolik zalíbila, že na příští rok plánujeme schody do druhé části zahrady a možná i chodníčky kolem celého domu.

1. Mozaiku jsme sestavovali z nařezaných větších desek. Práce vyžadovala přesnost a trpělivost. Mezi sousedícími kusy jsme nechávali stejně široké mezery.

2. Na prázdná místa jsme vyřezávali dlaždice na míru. Pracovali jsme s úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem (tyto kotouče jsme spotřebovali čtyři).

3. Před nalepením jsme z betonové desky odstranili všechny nečistoty. Pak jsme povrch pokropili vodou.

4. Používali jsme lepidlo na venkovní dlažbu. Pod velké desky jsme ho nanášeli přímo na beton, na malé kousky jsme jej mázli špachtlí.

5. Přečnívající kus kamene jsme sklepli do roviny gumovým kladívkem.

6. Mezery jsme vysypali jemným pískem. První déšť většinu vyplavil, a tak jsme napříště k vyspárování namíchali suchou směs písku a cementu v poměru 1:3. Na závěr jsme terasu pokropili vodou, aby směs ve spárách zatvrdla.

7. Terasa je zapuštěna do svažitého terénu. Ten jsme stabilizovali zídkou z pohledových cihel.

8. Zídka kopíruje nejen obvod terasy, ale i vyústění schodů do zahrady. Jednu z cihel se nám zdařilo ulomit. Vyřízli jsme ji pilkou na železo a nahradili novou.

MOZAIKA Z PÍSKOVCE