U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

MARMOLEUM

Kategorie: Stavba | Autor: MARIE RUBEŠOVÁ

NOVÉ MATERIÁLY PRO STAVBU A RENOVACE

Linoleum, jehož základem je směsice juty, vápence, dřevité moučky, lněného oleje a pryskyřice, oslovilo naše předky už koncem 19. století. Předčilo všechny dosud známé podlahové krytiny. To platí dodnes, přestože jeho vzhled i názvy se změnily.

Marmoleum® a Artoleum® se vyrábějí z nevyčerpatelných přírodních surovin. Ke shora jmenovaným přibyla korková moučka a překrásné pigmenty organického původu, které nepoškozují životní prostředí. To je jejich neviditelná kvalita. Očima oceníte prolínání barev – od jednodušších struktur až po vícebarevné umělecké kompozice.

Podlaha pokrytá přírodním linoleem vydrží i v náročných podmínkách 30 a více let. Může být zcela nenápadná, některé vzory však mohou být dominantou interiéru. Hodí se do moderních interiérů, dobrou volbou však je i pro chaty a chalupy. Neuzavře totiž podlahu neprodyšně jako umělé krytiny. Některé typy se dodávají i ve čtvercích 33,3 x 33,3 cm, 50 x 50 cm (např. Marmoleum Dual) nebo jako puzzle. Na trhu se objevila i nová atraktivní varianta – linoleum vykrajované a skládané jako puzzle. Autorem je italský architekt Alessandro Me-dini a firma Forbo je dodává na desce, podlepené páskou. Nejdřív se rozeberou a pak se skládají podobně jako při dětské hře.

   Na Marmoleu a Artoleu vzniká díky jeho složení jen stěží statická elektřina, proto nepřitahují prach a nečistoty. Proto postačí výrobci doporučovaný způsob čištění „za sucha“. Spolu s krytinou si tedy kupte i sprej na skvrny a přípravek, který na podlaze vytvoří ochrannou vrstvu. Běžná údržba pak znamená čas od času přejet podlahu mopem. Vlhko spolu s teplotou vytvářejí vhodné prostředí pro rozvoj mikroorganizmů, což s přírodním linoleem zkrátka nehrozí.

   Nerozhodnete-li se pro některou ze skládanek, můžete si v „metráži“ přát vedle klasických třeba i variantu „acoustic“, absorbující kročejový hluk, „decibel“, chránící před hlukem, nebo „ohmex“, snižující elektrický odpor pod 1.108 Ohmů.

Vyrábí firma Forbo (www.forbo-linoleum.com), dodává např. Linfo s.r.o. (www.linfo.cz) nebo Moucal podlahoviny s.r.o. (moucal@marmo.cz). Metráž přírodního linolea přijde podle tloušťky a šíře zhruba na 500 – 600 Kč/m2. Metr krytiny ve formě čtverců dual 33,3 x 33,3 koupíte za 590 Kč (ceny bez DPH), 50 x 50 za 663 Kč. Speciální ochranné druhy stojí okolo 750 Kč/m2 a lahůdka puzzle je „lahůdkou“ i v ceně – 14 tis. Kč/m2. Zkušenosti s pokládkou má např. firma Jaroslav Kohout z Českých Budějovic.

Popisy k obrázkům

marmoleum vivace aquarius

marmoleum vivace rembrand palette

artoleum piazza flamenco

artoleum piazza bossa-nova

artoleum passione sunshine

artoleum passione country garden

Autor fotografií: FOTO: JAROSLAV KOHOUT A FORBO

MARMOLEUM