Léto u zahradního krbu

Rubrika: Inspirace, Zahrada

Slunečné dny bez posezení na zahradě si ani nedovedeme představit. A když už venku máme stůl a křesílka, je to kousek k pořízení další výbavy – zahradního krbu.

Zbrklost v případě pořízení zahradního krbu není na místě ať už zvolíme kupovanou stavebnici, nebo si necháme krb postavit, či se pustíme do díla sami. Hned na začátku totiž musíme vědět, kam jej postavíme. Ideální je, když je odpověď na tuto otázku bezpředmětná. Kam jinam než k pergole? Volba místa je důležitá, protože v budoucnu krb budeme těžko přesouvat anebo to vůbec nepůjde.
Chalupáři mohou využít prázdných hospodářských prostor. Podle potřeb lze takové odpočinkové místo uzavřít vraty na zámek nebo jej ponechat otevřené.

Velkoryse pojatá letní kuchyně postavená z labského pískovce kromě přípravy pochoutek v krbu nabízí i jejich uzení v udicí komoře (Hrdina & České pískovce)

Nároky spojené s přípravou jídla

Také uspořádání samotného zákoutí s krbem by mělo být promyšlené. Měl by tu být dobrý přístup, skladovací prostory na palivo a krb by měl být tak akorát vzdálený od sezení. Nikdo si nechce pálit záda!
V případě, že ho nebudeme používat jen na vytvoření nálady u ohníčku, ale plánujeme zde i přípravu jídla, je nezbytná nějaká pracovní plocha. Tou může být stůl, u něhož budeme sedět, nebo „linka“ navazující na krb. S přípravou pohoštění souvisí další požadavky. Kvůli přenášení potravin a nádobí by vzdálenost od domu neměla by být moc velká, stejně jako kvůli mytí rukou či odběhnutí na toaletu.
Neméně důležitá je i otázka odkouření. Kouřem bychom neměli obtěžovat sebe ani sousedy. Místo by mělo být chráněno před větrem a v dostatečné vzdálenosti od plotu.

V řadě bývalých kůlen a chlívků se často
najde místo, kde se dá postavit krb

Posezení před chalupou lze zarámovat rohovou zahradní krbovou sestavou. Tahle
má i douzovací střechu (Norman CZ)

Krb součástí architektury

Hotová krbová sestava zakoupená v hobbymarketu nebo ve specializovaném obchodě uspokojí většinu zákazníků. Stavebnice jsou připraveny k rychlému sestavení svépomocí, kde je potřeba mít nachystán pouze pevný podklad. Z obchodu díly přivezeme na přívěsném vozíku za autem a sami je sestavíme bez použití nějakého speciálního nářadí.
Co může být matoucí, je cena takového krbu. Krb z lehkých betonů je sice levnější, ale s velkou výdrží nelze počítat, nicméně i tak několik sezón poslouží. Pokud zamýšlíme využívat jej dlouhá léta, raději si připlatíme za krb ze šamotových cihel či se šamotovým obkladem.
Větší investicí je stavba na zakázku. Nemusíme se však omezovat rozměry a tvarem krbu a jeho vzhled můžeme sladit s dalšími zahradními stavbami, případně ho začlenit do letní kuchyně.

U některých průchozích chalup můžeme
vybudovat posezení u ohníčku na straně
odvrácené od uličního prostoru

Opěrná zídka za domem působí jako přirozené zákoutí pro zahradní krb

Jaké jsou alternativy?

Nelíbí se vám ani jedna možnost? Jiným řešením přípravy jídla pod širým nebem je gril. Je snadné ho přenést a po grilování uklidit. Můžete jej pořídit výrazně levněji nebo naopak dráž, záleží, jaký typ si vyberete.
Největší finanční investicí je stavba celé letní kuchyně. Ta může být vybavena opravdu luxusně – s přívodem vody a jejím odvodem do kanalizace, na elektřinu může být připojeno nejen osvětlení, ale i chladnička, chlazení piva, mikrovlnka, televize… U krbu může stát udírna, pec na pizzu a chleba a podobně.
Na opačném konci výčtu alternativních možností stojí ty, kde se nepočítá s přípravou jídla. Náladový ohníček, který dotvoří příjemnou letní atmosféru, můžeme mít v uzavřeném přenosném kovovém ohništi či koši přímo u domu na terase. A pokud přijde chuť na opečený vuřtík, dá se rychle nachystat kdekoliv v zahradě přírodní ohniště obkroužené kameny.

Text: Martina Lžičařová
Foto: Richard Dvořák, Jaroslav Hejzlar, Zdeněk Roller, archiv firem a Shutterstock

Léto u zahradního krbu

Uložit

Léto u zahradního krbu