Letní nápoje

Oblíbený tonik
Snad není nikoho, kdo by „průhledný a hořký“ nápoj jménem tonik neznal. Někdy po něm saháme, když chceme osvěžit specifickou chutí. Jindy si jej objednáváme jako součást alkoholického koktejlu jako je třeba Beton nebo Bavorák.

 

 

 

Věděli jste ale, že…

  • Slovo tonik pochází z anglického tonic a znamená posilující, osvěžující, tonizující.
  • Specifická nahořklá chuť toniku je docílena přidáním chininu. Ten se využíval na konci 19. století jako lék proti malárii v tropických oblastech.
  • Původní tonik obsahoval pouze oxid uhličitý, sycenou vodu a velké množství chininu. Byl velmi hořký a tak si v Indii, bývalé britské kolonii, tamější britské obyvatelstvo zpříjemňovalo chuť přidáním ginu. Vznikla tak první varianta míchaného koktejlu – gin tonik.
  • Dnešní toniky však obsahují již jen zanedbatelné množství chininu, který je přidávám pouze pro dochucení.
  • Tonik právě díky obsahu chininu na ultrafialovém světle světélkuje.

 

A teď pár osvěžujících receptů na nápoje s tonikem…

 

Grapes river
Lehký nápoj, varianta gin toniku pro dámy.

4cl ginu, 2cl bezinkového sirupu, 3 kuličky hroznového vína, River tonic

Do skleničky vhodíme hroznové víno, pomačkáme, přidáme led a ostatní ingredience, promícháme lžící.  Ozdobíme kuličkou hroznového víno na napichovátku.

 

Basil tonic
Tento osvěžující nápoj obsahuje pět druhů chutí, které se mísí do lahodného mixu, ve kterém dominuje hořkosladké spojení toniku, tequilly a cukru. Bazalka v kombinaci s limetkou působí velmi osvěživě.

4cl tequilly silver, 4x 1/8 limetky, 2 lžíce hnědého cukru, 2 lístky bazalky, River Tonic

Do skleničky vhodíme limetky, cukr, promačkáme. Bazalku dejte do jedné dlaně a „protleskněte“ druhou rukou. Bazalka tak uvolní aroma, aniž byste jí museli promačkávat. Přidáme ji do skleničky spolu s ledem a nalijeme tequillu a River tonic. Promícháme lžičkou. Podáváme s lístkem bazalky a brčkem.

 

Ginger star
Jednoduchý, ale nápaditý koktejl můžeme netradičně servírovat například do zavařovacích sklenic.

4cl rumu, 2cl kvalitního pomerančového sirupu, 1/8 limety, River Ginger tonic

Ingredience vložíme do skleničky na led, promícháme a podáváme.

 

Míchané nápoje s džusem 

Míchané nápoje si můžete připravit i z různých džusů. Zvláště džusy, které nabízejí exotické příchutě, se hodí pro jakýkoli míchaný drink. Vyzkoušet můžete liči, mango nebo sladkokyselou kombinaci brusinek a borůvek. Inspirujte se našimi recepty (ingredience na jeden drink):

 

Yellow Night
2 cl tmavého rumu,  2 cl mandlového likéru, 2 cl limetkové šťávy, 4 cl džusu Relax Exotica mango

Všechny ingredience smíchejte a protřepejte v šejkru. Doporučené servírování do whiskey skleničky s ledem. Drink dozdobte plátkem manga nebo výsečí limetky.

 

Dragon liči

4 cl ginu, 2 cl limetkové šťávy, lžička medu, 3 cl džusu Relax Exotica liči, kondenzované liči – 1x ozdoba

Ingredience smíchejte a protřepejte v šejkru. Doporučené servírování do skleničky na stopce ve tvaru „v“. Drink dozdobte liči.

 

Cosmo Twist 

4 cl vodky, 4 cl džusu Relax Exotica brusinka, vymačkaná šťáva z ½ pomeranče, vymačkaná šťáva z ½ limetky

Ingredience smíchejte a protřepejte v šejkru. Doporučené servírování do skleničky na stopce ve tvaru „v“. Drink dozdobte plátkem pomeranče.

 

Osvěžující novinka
Letošní novinkou na trhu je sycený nápoj Original River Spritzer, který udělá radost všem milovníkům lehkých ovocných nápojů. Má originální chuť, která vznikla netradiční kombinací – pojení šťavnaté bezinky, svěží máty a kapky citrónu zaručuje osvěžení v horkých letních dnech. Original River Spritzer si vychutnáte samotný s kostkami ledu, ale i jako součást míchaných alkoholických či nealkoholických koktejlů. Lahev o obsahu 1,5 l koupíte zhruba za 24,90 Kč.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV FIREM

 

Letní nápoje