U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

LETNÍ GRILOVÁNÍ

Kategorie: Kuchyně | Autor: Antonín Tony Linhart

MÁME CHUŤ K ŽIVOTU, TEDY I K JÍDLU

MENU

Příprava pokrmů na grilu, ve kterém žhne rozpálené dřevěné uhlí, má v sobě cosi slavnostního. Spolu s neodolatelnou vůní a chuťovými kombinacemi příloh, je grilování pod širým nebem vždy vítaným pohoštěním. Oheň vábí a přitahuje. Stejně tak vábí pokrmy na něm připravené. Grilovat se dá téměř všechno. Výsekové maso, ryby, drůbež, zvěřina, různé druhy zeleniny i ovoce. To umožňuje nekonečnou škálu chuťových variací a spolu s čerstvými saláty, omáčkami a nápoji, dovoluje připravit pohoštění, nad kterým se všem sliny jen sbíhají. Při troše vynalézavosti nemusíme sahat ani hluboko do peněženky. Vyzkoušejte si ugrilovat i něco netradičního.

Jablko – grilujeme vcelku asi půl hodiny bez jakékoli předchozí úpravy.

Kukuřice – kukuřičný klas zbavíme listen, osolíme a dobře zabalíme do alobalu uvnitř potřeného máslem. Půlhodinka na rozžhaveném uhlí stačí.

Banán – oloupeme, pokapeme citronovou šťávou a po obou stranách rovnoměrně pečeme. Stačí deset minut.

Rajče – větší a tvrdší rozkrojíme na poloviny, řeznou stranu zasypeme česnekovou solí. grilujeme řeznou stranou dolů 5 až 10 minut.

Brambor – větší hlízu dobře očistíme a i se slupkou zabalíme do alobalu. Zahrabeme na půl hodiny do žhavého popela.

Podobně si poradíme s paprikou, lilkem, čerstvým ananasem a třeba i plátky celeru. Vepřové, hovězí, telecí, skopové a jehněčí maso je nejlepší grilovat krájené na plátky nebo menší kousky na špízu. Příprava větších kusů masa vyžaduje mnohem více rutiny i trpělivosti. Z drůbeže se nejlépe griluje kuře vcelku i dělené. Při začátečnických zkušenostech si můžeme troufnout i na jednotlivé porce krůtího masa. Na husu nebo kachnu bychom si ale museli vzít náhradní volno a ještě je ve hvězdách, zda by se nám to povedlo. Z ryb je na gril nejlepší pstruh, kapr nebo porce lososa. Ale pozor! Ryby jsou křehké a jejich otáčení chce už jistou zručnost. Nejlepší je používat uzavíratelný drátěný košík. Před grilováním se maso, ryby i drůbež velice často marinují v různých kořeněných směsích. Tady platí pravidlo, že méně je více. Mějme na paměti, že každý pokrm je nejlepší, když mu zachováme přirozenou chuť. A teď už je jen na vás, který z našich receptů si vyberete.

Pekingská vepřová kolena

Ve velkém hrnci připravíme slabší vývar z kostky. Musí ho být tolik, aby byla kolena ve vývaru ponořena. Ještě než je do vývaru vložíme, vylepšíme ho 3 lžícemi sójové omáčky, 3 lžícemi dezertního vína, lžičkou glutasolu, lžičkou práškového cukru a rozdrcenou chilli papričkou. V tomto vývaru povaříme kolena téměř doměkka. Teprve potom je po všech stranách grilujeme na dobře rozpáleném grilu. Dozlatova opečené kolínko nabídneme s křenem, hořčicí a s míchaným zeleninovým salátem.

Grilovaný pstruh Tikin-Xik (z Mexika)

Potřebujeme malé vykuchané pstruhy, které potřeme směsí z rozdrceného česneku, chilli papriček, tlučeného kmínu, oleje, citronové šťávy a soli. Necháme asi 1 hodinu odležet v chladu. Grilujeme po obou stranách a nakonec posypeme sekanými mandlemi. Podáváme s pečenou kukuřicí a paprikovým salátem.

Středomořské jehněčí kotlety

Pro 4 osoby potřebujeme nejméně 8 jehněčích kotlet, 2 lžíce sekané zelené petrželky, 1/2 šálku oleje, lžičku mletého rozmarýnu, lžičku sekaného libečku, 1/2 lžičky hrubě mletého pepře, špetku mletého nového koření a sůl. Dobře promícháme a do vzniklé směsi dáme jehněčí kotlety, zbavené tuku a po okrajích oříznuté, macerovat asi na 1 hodinu. Potom je grilujeme podle velikosti 3 až 6 minut. Chutná k nim kari rýže s rozinkami a hlávkový salát s pomerančem.

Medová krkovička

Na 4 kotlety z krkovičky budeme potřebovat 2 lžíce medu, 2 lžíce sójové omáčky, 3 lžíce bílého vína, 4 lžíce oleje, mletý rozmarýn, tymián, pepř a sůl. Uvedené suroviny smícháme a plátky masa jimi po obou stranách potřeme. Před grilováním vynecháme pouze sůl, kterou použijeme těsně před podáváním. Krkovičky grilujeme asi 4 minuty po každé straně.

Steak na pepři

Kulinářská klasika! Potřebujeme 3 cm vysoké řezy ze středu svíčkové. Můžeme použít i stejně silné řezy z nízkého roštěnce. Jak poznáme roštěnku vhodnou ke grilování? Její maso musí být vyzrálé, tmavočervené s prokvetlými žilkami tuku. Když maso prstem stiskneme, cítíme, že ustupuje. Jakmile naopak péruje, dobrý steak z něho nikdy nebude. Plátky masa nikdy nenaklepáváme! Pouze roztáhneme plochou dlaní, nakrojíme a potřeme olejem. Necháme asi 2 hodiny v chladu odležet. Grilujeme na dobře rozpáleném grilu podle přání hostů na tři způsoby: Krvavý steak (Rare), středně propečený, uvnitř růžový (Medium), úplně propečený dohněda (Well Down). Pečeme 2 až 6 minut po každé straně a velkou roli tady hraje určitá zkušenost. Roštěnou například nesmíme nikdy propéct úplně. Je potom jako podrážka.

Kuře dočervena

Kuře stačí zvenku i zevnitř dobře nasolit a potřít olejem smíchaným s červenou paprikou. Nejprve grilujeme zvolna a postupně teplo přidáváme. Ke konci grilování polijeme kuře trochou piva, aby dostalo kůrčičku. Nezapomeňte, že na grilování se hodí malé kuře o váze kolem 1 kilogramu. Někdo dává do kuřete pro chuť celé jablko.

LETNÍ GRILOVÁNÍ