U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

LAGUNA – VŠECHNO O BAZÉNOVÉ CHEMII

Kategorie: Příloha plus – víkendový kurz | Autor:

Kromě viditelných mechanických nečistot znehodnocují vodu v bazénech i mikroskopické řasy, bakterie, houby a viry. Na ně nejvíce “platí” bazénová chemie. Firma Qualichem nabízí prostředky bazénové chemie v bohatém sortimentu. Každý prostředek je součástí propracovaného systému, na jehož konci je příjemná koupel ve zdravotně nezávadné vodě. Jednotlivé prvky systému vám nyní představíme…

* Voda v bazénu má mít hodnotu pH v rozmezí od 6,8 až 7,6. Když je příliš zásaditá (pH je větší než 7,6), použijte přípravek LAGUNA – pH – minus . Když je voda naopak příliš kyselá (pH je pod 6,8), použijte roztok z přípravku LAGUNA – pH – plus . Vypočtené množství se rozpustí ve vodě a přilije do bazénu při zapnutém filtračním zařízení.

* Pro dezinfekci vody slouží především chlorové přípravky. Aby byla dezinfekce účinná, musí se obsah chloru ve vodě pohybovat v rozmezí 0,1 až 0,5 mg/l. Přípravek LAGUNA – chlor – šok – G je rychlorozpustný granulát, který slouží k rychlému chlorování při napuštění bazénu, na začátku sezony nebo při extremních podmínkách provozu bazénu (vysoké teploty, silné zátěže bazénu koupajícími, špatná kvalita vody, zabarvení apod.). Z přípravku LAGUNA – chlor – T se chlor naopak uvolňuje postupně. Přípravek LAGUNA – chlor Triplex je ve formě tablet a má víceúčelové použití: zajistí dezinfekci bazénové vody pomocí pomalu rozpustného chloru, zabrání vzniku řas a odstraní další nečistoty. A konečně LAGUNA – chlor – stabil slouží k vázání volného chloru a tím k potlačování jeho úniku z vody vlivem slunečního záření a vyšších teplot a také ke snížení chlorového pachu. Bez použití tohoto přípravku dochází ke snížení dezinfekční kapacity chlorových přípravků a tím ke zvyšování jejich spotřeby.

* Řasy způsobují slizká místa na dně a stěnách bazénu a jsou živnou půdou pro bakterie. Přípravek LAGUNA – ALG ničí většinu bazénových řas a má baktericidní účinky. Byl testován na kožní a oční dráždivost s negativním výsledkem. Je to látka tzv. biodegradabilní (rozložitelná), ale při vypouštění bazénu není vhodné tuto vodu používat na zalévání ani ke kompostování, neboť má stále ještě baktericidní účinky a likviduje půdní bakterie a další užitečné mikroorganismy.

* Pro bazény je nejvhodnější tvrdost vody 8-10 °N (Jeden °N je 10 mg CaO v 1 l vody). Přípravek LAGUNA – Ca působí jako inhibitor tvrdosti vody, zabraňuje vzniku usazenin na stěnách a dně bazénu a zároveň na sebe váže ionty vápníku, hořčíku, železa a manganu.

* Ve vodě se vyskytují i různé mikroskopické (koloidní) částice, které zhoršují hygienickou kvalitu a její průzračný vzhled. V mnoha případech již na ně nestačí ani filtry. Zde pomůže tzv. vločkování (neboli flokulace), což je fyzikálně chemický proces, kterým se z vody odstraňují koloidní látky anorganického a organického původu. K těmto účelům je určen přípravek LAGUNA – flokul . Jeho účinnost je zajištěna při nastavení hodnoty pH na 6,8, kterou je nutno dodržet pro dokonalou flokulaci. Jemné nečistoty se zachytí na filtru, větší je možno odsát ze dna ponorným vysavačem. Flokulaci je možno provádět 1x za 1-3 týdny.

* Před každým novým napuštěním bazénu jej musíme vyčistit. Nejlépe je tak učinit na jaře před napuštěním nebo při odpuštění vody pro zajištění bazénu na zimu. K čištění slouží přípravek LAGUNA – clear . Neředěný přípravek se nanese hadrem nebo houbou na znečištěná mísa a nechá se 10-15 minut působit, případně se nečistoty uvolní mechanicky hadrem nebo kartáčkem a místa se důkladně opláchnou vodou. V případě silného znečištění se postup opakuje.

* Po skončení sezony je nutné připravit bazén na přezimování. Voda se nesmí v některých případech vypouštět, proto se pouze sníží její hladina asi o 15-20 cm, a nechá po celé zimní období. Usazeniny, které vzniknou po odpuštění vody, očistíte přípravkem LAGUNA – clear . Do zbývající vody se přidá LAGUNA – zima , která působí proti tvorbě řas, bakterií a proti usazování vápníku. Po rozmíchání se odmontuje příslušenství bazénu a bazén se zakryje fólií.

Novinky

Firma Qualichem zachytila vývoj a připravila několik novinek. Především to jsou dezinfekční přípravky bez chloru. Jejich působení je na bázi aktivního kyslíku, enzymů a dalších účinných látek. Při použití chemie bez chloru voda nevydává žádný nepříjemný zápach, nedráždí oči a pokožku.

* Laguna – OXI – granulát je přípravek pro ošetření vody v bazénech na bázi aktivního kyslíku. Přípravek může být dávkován nezávisle na tvrdosti vody, ale pozor: vlivem jeho nízké hodnoty pH klesá hodnota pH bazénové vody.

* Laguna – modrý šíp slouží k rychlému zajištění hygienicky nezávadné vody, tzv. šokové dezinfekci. Výhodou přípravku je rychlá účinnost, rychlý úbytek přebytečného chloru v bazénu, a tím i možnost koupání ve velmi krátké době po ošetření.

* Laguna – Junior set tvoří samostatný BIO systém na bázi přírodních enzymů, které jsou velmi šetrné k dětské pokožce. Je proto určen především pro ošetření malých a dětských bazénů. Skládá se ze dvou přípravků: Laguna – Junior – OXI a Laguna – Junior – BIO . Při pravidelném dávkování se nemusí během celé koupací sezony voda z bazénu vypouštět. Přípravek je dále vhodný k použití ve velkých koupacích nádržích se špatným rozdělením nebo přílohovým filtrem, dále pro koupací zábavná centra pro děti. Dalšími novinkami jsou doplňkové přípravky na ošetření filtru a povrchů bazénových stěn:

* Laguna – obnova fólie obnovuje původní originální barvu a lesk povrchů bazénů, tím, že vytváří čiré čočky v pórech povrchu. Používá se při ošetření bazénu před prvním napuštění po zazimování, není lakem a nevyžaduje přeleštění. Dá se odstranit zředěným vodným roztokem amoniaku (čpavku).

* Laguna – filtr – cleaner slouží čištění filtračního zařízení. Je účinný, šetrný k životnímu prostředí a materiálům, vhodný pro pískové filtry. Působí velmi rychle a odstraněním nečistot z filtru zlepšuje jeho výkon.

Výroba, dodávky, konzultace a poradenství: Qualichem, spol. s r.o. Sokolská 1041, 276 01 Mělník Tel.: 0206/670 392, nebo 670 408, fax: 0206/670 393 Odbyt a prodej : Tel./fax: 0206/671 392, e-mail: obchod@qualichem.cz, http://www.qualichem.cz

LAGUNA – VŠECHNO O BAZÉNOVÉ CHEMII