U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Křehká krása

Kategorie: Inspirace | Autor: Iva Tvrzová

Řekneme “sklo” – a hned se nám vybaví přívlastek “křehké”. Hodí se vůbec tak jemná věc do chaty a chalupy?

Samozřejmě, i naši předkové používali skleněné výrobky, jen v menší míře než dnes my. Musíme tedy vybírat takové, se kterými se nám bude ve víkendovém stavení příjemně žít.

Sklo, na rozdíl třeba od porcelánu, může mít mnoho podob, které vycházejí ze způsobů jeho výroby a zdobení. Je tu například sklo foukané, lisované, hutní, zdobené rytím, broušením, pískováním, krakelováním (je jakoby popraskané), zlacením, ruční malbou, potiskem, natavovaným jinobarevným sklem (fusing) apod. Vybírat můžeme z lehkého čirého i barevného skla, jehož střízlivé tvary a žádný nebo minimální dekor se hodí do jakéhokoliv interiéru. Praktické je neutrální silnostěnné sklo jednoduchých tvarů, buď čiré nebo zdobené matným dekorem či natavovaným barevným sklem. Dříve velmi oblíbené lisované sklo (někdy napodobující sklo broušené) se opět vrací. Dnes mu dávají designéři moderní, nebo i lehce nostalgickou podobu. Většinou bývá čiré, někdy je plastický dekor částečně matový, jindy je lehce zabarvené. Zákazníka ovšem zajímá nejen vzhled skla, ale i jeho užitné vlastnosti – tedy odolnost, možnost mytí v myčce a používání v mikrovlnné troubě. Silnostěnné sklo je samozřejmě odolnější než tenkostěnné, teplu zas odolává sklo varné. Sklo se snese i s moderní kuchyňskou technikou, jen v mikrovlnce nepoužíváme sklo zdobené kovem (zlacené), v myčce by utrpělo zlacení a malovaný dekor, ani velmi křehké sklo do ní raději nedáváme. Zato lisovanému sklu v ní bude dobře – myčka jej umyje perfektně.

Popisy k obrázkům

1 Dekor třešní na sérii různě tvarovaných mís, žardiniér a podnosů z lisovaného skla vyvolává letní atmosféru. Sklo je buď čiré nebo v kombinaci čiré a matné (mísa na obrázku). Dalším nabízeným dekorem je hroznové víno, růže a konvalinky (Sklářská huť Libochovice)

2 Detail mísy s dekorem třešní z čirého skla (Sklářská huť Libochovice)

3 Čisté, hravé linie skleněného nádobí ze série Calimero určitě potěší každého stolovníka (Marc Aurel)

4 Hrnečky z varného skla zdobí geometrický dekor, na němž se střídá průhledné a matné sklo. Hodí se na jakékoliv nápoje (Orion design)

5 Čirému sklu karafy dodá zajímavou tvář jednoduchý malovaný dekor (Libochovické sklárny)

6 Sklo se také dá kombinovat s jinými materiály. Fouká se například do drátěných či kovových forem a tím získá i originální “boubelatý” tvar (Ego dekor)

7 Kombinace čirého s modře a zeleně zbarveným sklem se uplatnila na elegantních číších ze série Tony (Glass atelier Morava, návrh Jiří Vosmík)

8 Na mísách, vázách a dózách střízlivých tvarů vynikne stylizovaný dekor v provedení čirá-mat (Orion design)

Autor fotografií: FOTO PAVEL VESELÝ, MICHAL TVRZ, ARCHIV FIREM

Křehká krása